Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Ніна Карпачова: „При повторному голосуванні можливі масові порушення конституційних виборчих прав громадян”

9 грудня, 2004 р.

    *** Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова звернулася з поданням до Голови Верховної Ради України Володимира Литвина. Лейтмотив цього документу – необхідність поновлення конституційних виборчих прав громадян у зв’язку з прийняттям Закону України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року”.
    Як відомо, 8 грудня 2004 року Верховна Рада України прийняла Закон України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року”. Зазначений Закон, як відмічається в преамбулі, направлений на забезпечення реалізації громадянами України їх конституційних виборчих прав, дотримання засад загальних, рівних, вільних і справедливих виборів, законності, прозорості та відкритості виборчого процесу, як основних принципів виборчого права, встановлених Конституцією України та міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
    Проте, на думку Уповноваженого, ряд положень прийнятого Закону не забезпечує реалізації громадянами України конституційного права на вільну участь у виборах.
    Зокрема, пунктом 8 ст.3 Закону звужується право громадян на оскарження до територіальної виборчої комісії не включення або виключення їх із списку виборців. Імперативна норма щодо: „включення виборця до списку виборців у день голосування може здійснюватися лише на підставі рішення суду” значно ускладнює реалізацію виборчих прав громадян, особливо в сільській місцевості, де дільничні комісії розташовані в селах, а суди, як правило, – в районних центрах.
    Пунктами 1, 4 ст.5 Закону обмежується право громадян на вільне волевиявлення, які з тих чи інших причин вимушені взяти відкріпні посвідчення, але повинні прибути до місця голосування не пізніше 12-ї години 25 грудня. Визначення в межах територіального округу лише однієї дільниці для голосування по відкріпних посвідченнях також перешкоджатиме багатьом виборцям здійснити своє право на обрання глави держави, особливо в сільській місцевості, оскільки вимагають від виборців додаткових фінансових витрат та часу для щонайменше дворазової поїздки для голосування від місця тимчасового перебування до виборчої дільниці.
    Пунктом 1 ст. 6 невиправдано обмежується конституційне право на участь у виборах громадян, які з поважних причин не мають можливості прибути у день голосування на виборчу дільницю, зокрема інвалідів, хворих, громадян похилого віку, тобто найуразливіших верств нашого населення.
    Пунктом 3 ст. 8 Закону, в якому викладено вичерпний перелік осіб, які мають право знаходитись на виборчих дільницях, засіданнях виборчих комісій при підрахунку голосів, в категоричній формі заборонена присутність інших осіб. Це суперечить ст. 101 Конституції України, обмежуючи право Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснювати парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини.
    З метою недопущення масових порушень конституційних виборчих прав громадян України Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова попросила Голову Верховної Ради України Володимира Литвина дати доручення розглянути викладені зауваження до Закону України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України” при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року” та вжити невідкладних заходів щодо внесення відповідних змін до зазначеного закону.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю