Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Ніна Карпачова: у в’язницях повинні перебувати тільки найбільш небезпечні злочинці

5 квітня, 2005 р.

    *** У Копенгагені завершив свою роботу 9-й „круглий стіл” Європейських Омбудсманів, організований Радою Європи за сприяння Омбудсмана Данії. В його роботі взяли участь понад 90 представників з 30 країн Європи, у тому числі Омбудсман Європейського Союзу п. Нікіфорос Діамандурос та Комісар Ради Європи з прав людини Альваро Хіль Роблес, а також представники Комітету проти тортур (СРТ) Ради Європи.
    Однією з ключових тем, які обговорювалися під час „круглого столу”, стали законодавчі та практичні проблеми в’язнів, котрі скоїли тяжкі злочини.
    Важливо відзначити, що головування на засіданні однієї з двох робочих груп в рамках обговорення даної теми було доручено українському Омбудсману Ніні Карпачовій, що є свідченням її високого авторитету серед колег-омбудсманів.
     Виступаючи в рамках „круглого столу”, український Омбудсман зазначила, що однією з найболючіших проблем, пов’язаних з дотриманням прав ув’язнених, зокрема «складних», є переповненість пенітенціарних закладів. Так, в Україні на 158,9 тис. місць припадає 190,7 тис. в’язнів, тобто рівень перенаповнення перевищує 20,6 відсотка. Аналогічна ситуація спостерігається в абсолютній більшості країн Європи, зокрема в Польщі, Бельгії, Росії, а також Ізраїлі. І тільки на Мальті в єдиній тамтешній в’язниці утримується усього 300 в’язнів.
    Попри такі проблеми, цікавим виявився досвід Угорщини, де законодавчо закріплена норма про те, що на кожного ув’язненого повинно припадати додатково не менше 3 м2 площі для руху, крім ліжка та санітарно-побутового обладнання.
    У свою чергу перенаповненість призводить до виникнення низки інших проблем, пов’язаних з дотриманням прав осіб, позбавлених волі. Широко обговорювалося також питання, як зменшити кількість ув’язнених у в’язницях. Виступаючі вказували на те, що вирішення цієї проблеми лежить не лише в площині покращання умов у пенітенціарних закладах, але й в діяльності правоохоронних органів і, в першу чергу, судової системи. На думку Ніни Карпачової, вирішити цю проблему можливо, в першу чергу, шляхом максимально широкого застосування альтернативних заходів покарання, не пов’язаних з позбавленням волі, а також перебуванням у в’язницях виключно небезпечних та „складних” злочинців.
    Інший аспект проблеми – бідність. Багато ув’язнених відбувають покарання за незначні злочини. Наприклад, у Фінляндії понад 200 осіб позбавлені волі лише тому, що не змогли своєчасно заплатити штраф.
    Представник Комітету проти тортур Ради Європи у своєму виступі зазначив, що зміна режиму тримання „важких” в’язнів не повинна залежати тільки від суб’єктивної волі персоналу пенітенціарних установ. Це питання має бути чітко врегульоване законодавчо або у Правилах внутрішнього розпорядку. В’язень має право на оскарження такого рішення.
    Обговорювалась проблема поширення наркотиків в пенітенціарних закладах. Омбудсман Швеції відзначив, що більшість „тяжких” ув’язнених мають безпосереднє відношення до наркобізнесу, і це все більше хвилює персонал в’язниць Швеції, Данії та інших скандинавських країн.
    Представник Ради Європи у своєму виступі поінформував про те, що в Комітеті з юридичних питань Ради Європи завершується розробка Хартії європейських тюрем і закликав Омбудсманів взяти активну участь в її обговоренні.
    У своєму виступі Комісар Ради Європи з прав людини Альваро Хіль Роблес підкреслив важливість ратифікації 14 додаткового Протоколу до Європейської Конвенції з прав людини. (Україна підписала протокол в листопаді 2004 року). Згідно з положеннями цього Протоколу Комісар Ради Європи з прав людини отримає можливість виступати у Європейському Суді з прав людини в якості третьої сторони. Це означає, що національні Омбудсмани через Комісара зможуть порушувати перед Європейським Судом з прав людини актуальні питання дотримання прав людини у своїх країнах. В цьому контексті для України особливо нагальним є внесення змін до процесуальних кодексів з метою закріплення статусу Омбудсмана в цивільному та кримінальному процесах.
    Предметом обговорення стало також питання можливих дій Омбудсмана в екстремальних ситуаціях, зокрема під час бунтів та актів масової непокори в пенітенціарних закладах. У зв’язку з цим, учасники відзначили важливість співпраці з персоналом цих закладів.
    Учасники форуму обговорили і проблему американської військової бази Гуантанамо. Зокрема, було зазначено, що національні Омбудсмани повинні вживати заходів для повернення на батьківщину громадян своїх країн, котрі там утримуються.
    В рамках роботи Форуму відбулися двосторонні переговори Омбудсмана України Ніни Карпачової з Омбудсманом Європейського Союзу Нікіфоросом Діамондуросом. Була досягнута домовленість щодо його візиту до України.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю