Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Профілактика захворювань і здоровий спосіб життя –основа сімейної медицини

25 лютого, 2004 р.

    Після обговорення та затвердження наприкінці січня цього року остаточного варіанту моделі первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) проект ЄС „Профілактичні та первинні заходи охорони здоров’я України, Києва та ряду областей” приступив до першого етапу її впровадження, а саме навчання медичного персоналу з м. Хмельницький. До навчання залучаються лікарі, які пройшли спеціалізацію з сімейної медицини, або знаходяться в процесі перепідготовки. Всього візьмуть участь у навчанні 20 сімейних лікарів. Протягом травня-вересня аналогічний курс пройдуть також 24 сімейних лікарі з Михайлівського району, Запорізької області та 44 – з Сакського району, АР Крим.
    
    Оскільки до реалізації проекту залучено регіони, де сімейна медицина уже широко запроваджена і ті, де вона тільки зароджується, відповідно відібрано і кількість лікарів для навчання і кількість амбулаторій. Так, у м. Хмельницькому, де вже є сімейні лікарі і де відпрацьовується міський варіант моделі залучено 5 амбулаторій сімейної медицини, у Михайлівському районі, Запорізької області, повністю охопленому СМ, залучено 13 сімейних амбулаторій, і 12 сільських амбулаторій буде реорганізовано в амбулаторії сімейного типу в Сакському районі, АР Крим, де сімейна медицина тільки починає впроваджуватися.
    
     Мета навчального курсу – поглибити знання та навички вже підготовлених сімейних лікарів щодо розуміння завдань, які стоять перед первинною медико-санітарною допомогою та сімейною медициною, узгодити їхнє розуміння з тією роллю, яку вони повинні відігравати в системі охорони здоров’я, допомогти їм зрозуміти розбіжності між вузькоспеціалізованою та первинною медико-санітарною допомогою. Різниця полягає в застосуванні цілісного підходу у лікуванні, застосуванні методів консультування, розширенні послуг і, найголовніше, - пропагуванні здорового способу життя і профілактиці захворювань. Отримані знання спонукатимуть лікарів до створення відповідних мотивацій та самоосвіти. Варто зазначити, що вартість подібного тижневого курсу навчання у Великобританії обходиться сімейному лікарю в 500 фунтів стерлінгів (700 доларів США).
    
     Вибір тем для навчання ґрунтувався на осонові даних, отриманих в результаті опитування, проведеного серед медичних працівників у пілотних регіонах наприкінці минулого року. Анкети свідчать, що сімейним лікарям бракує додаткових практичних навичок з багатьох тем вузької спеціалізації охорони здоров’я і вони мало зацікавлені в знаннях та навичках щодо пропагування здорового способу життя та профілактики захворювань, що є найбільш важливим для лікаря первинної медико-санітарної допомоги. В ході навчання передбачається також ознайомитися з думкою сімейних лікарів щодо визначення послуг ПМСД у пілотних регіонах.
    
    Проводитимуть практичне навчання викладачі - представники проекту ЄС, які мають особистий досвід практики сімейного лікаря і продовжують займатися цією темою. Це:
    Річард Стайлс. Доктор Стайлс працював сімейним лікарем та очолював амбулаторію первинної медико-санітарної допомоги у Великобританії, читав лекції з університетської програми. Він є старшим екзаменатором у Королівському коледжі лікарів загальної практики (первинної медико-санітарної допомоги) у Лондоні, а також відповідає за розвиток стосунків цієї установи з Україною. Крім того виступає радником з міжнародних питань щодо первинної медико-санітарної допомоги у Кувейті. Раніше доктор Стайлс працював на Вест-Індських островах та у США.З грудня 2003 року доктор Річард Стайлс приступив до керівництва даного проекту ЄС в Україні.
     Арнольдас Юргутіс. Доктор Юргутіс працює завідуючим кафедрою громадського здоров’я
     Клайпедського (Литва) університету, доцент, кандидат медичних наук. Працював викладачем
     сімейної медицини і сімейним лікарем, був головним лікарем муніципалітету Клайпедського району.
     В сімейну медицину перекваліфікувався з дільничного терапевта сільської амбулаторії. Пройшов
     навчання на викладача (тренера) з сімейної медицини по програмі Європейського Союзу PHARE,
     стажувався у Великобританії, Голландії, Швеції, Польщі, Іспанії. Співавтор підручника по сімейній
     медицині. Консультант даного проекту ЄС.
     Владислав Одринський. За фахом лікар-терапевт. Працював у приватній клініці. З 1997 року
     займається питаннями сімейної медицини у Запорізькому державному інституті удосконалення
     лікарів та під час впровадження проекту JHPIEGO (Університет Джонса Хопкінса) з покращення
     репродуктивного здоров’я населення. Був керівником проекту, фінансованого USAID (Агенство
     США з міжнародного розвитку), по навчанню сімейних лікарів і медсестер із сільської місцевості
     навичкам консультування з питань планування сім'ї і репродуктивного здоров'я. У даний час –
     помічник ректора Запорізької медичної академії післядипломної освіти, працює над кадидатською
     дисертацією з організації системи ПМСД на принципах сімейної медицини. Консультант даного
     проекту ЄС.
    
    До уваги журналістів! На Інтернет-порталі www.svitua.com створено рубрику „Сімейна медицина”, матеріали якої розсилаються понад 500 адресатам, серед яких центральні і місцеві урядові структури, міжнародні й українські громадські організації, а також ЗМІ, більшість з яких регіональні. Журналісти можуть безкоштовно використовувати усі факти з матеріалів рубрики або повністю передруковувати самі матеріали, а також надсилати свої власні інформації, відгуки чи побажання.
    
    Проект „Профілактичні та первинні заходи охорони здоров’я України, Києва та ряду областей” розпочав свою роботу у жовтні 2002 року, реалізація його розрахована на 36 місяців. Проект фінансується Європейським Союзом. Виконавець проекту – німецький консорціум СІІ ГРУП/ЕПОС. Мета проекту полягає в поліпшенні якості, ефективності та доступності первинної медико-санітарної допомоги для населення України. Очікуваний результат – розробка моделі первинної медичної допомоги для подальшого її впровадження на національному рівні.
    Консорціум СІІ ГРУП/ЕПОС, який впроваджує в Україні проект ЄС по сімейній медицині, є незалежною міжнародною консалтинговою компанією, яка спеціалізується на наданні послуг міжнародним донорським організаціям, національним і місцевим урядовим структурам та приватному сектору у країнах Центральної та Східної Європи, а також виконує проекти, які фінансуються Європейською Комісією та Світовим Банком, тощо.
    На ринку України компанія успішно працює протягом останніх 8 років: надає консультації Міністерству охорони здоров’я України, успішно впровадила проект ЄС у фармацевтичній промисловості, у даний час реалізовує проект в галузі первинної медицини.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю