Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


У НАШИХ ПАРТНЕРІВ: ГРОМАДСЬКІ ОРГАНІЗАЦІЇ АНАЛІЗУЮТЬ РІВЕНЬ ПРОЗОРОСТІ

30 квітня, 2004 р.

    Київ, 21 квітня 2004 року. Фонд “Європа ХХІ” за сприяння Національного фонду підтримки демократії (США) презентує результати першого місяця моніторингу у рамках проекту “Посилення прозорості виборчого процесу в Україні”.
    
    25 березня 2004 року у новій редакції Закону України “Про вибори народних депутатів” було вилучено положення про участь офіційних спостерігачів від громадських організацій. Проте, у Законі не йдеться про моніторинг та аналіз суспільної ситуації напередодні виборчої кампанії та під час її перебігу. Публічна діяльність політичних партій, акції та заходи влади, зокрема, регіональної, активність громадян – все це ті чинники, аналіз яких дасть нам змогу відстежувати тенденції та робити висновки щодо можливостей чи неможливостей громадян реалізовувати своє головне громадянське право – право на вибори, право на прийняття вільного усвідомленого рішення, а, отже, і про стан розвитку демократії в Україні в цілому.
    
    Про підготовку до початку виборчої кампанії як президентської (жовтень 2004 року), так і парламентської (2006 рік) можна твердити, спираючись на дані моніторингу-огляду стану громадської, партійної та владної активності у різних регіонах України. Очевидно, що на момент старту передвиборчої кампанії як сьоголітньої, так і 2006 року, вже буде проведена грунтовна робота як на рівні влади, так і на рівні громадян, і передвиборча кампанія стане скоріше завершальним акордом.
    
    Так, за даними моніторингу прозорості виборчого процесу за березень 2004 року можна констатувати:
    – суттєво активізувалася робота політичних партій. Це можна розглядати і у контексті прийняття закону про пропорційну виборчу систему в Україні, і у контексті позиціонування партій щодо підтримки того чи іншого кандидата у Президента України ;
    - використання маніпулятивних технологій у діалозі з електоратом;
    - тривають і мають тенденцію до загострення конфлікти між різними рівнями влади у регіонах України: обласна – міська, міська – районна, податкові служби – підприємці, влада тощо.
    
    Про непрозорість фінансування на цьому етапі ще говорити не доводиться, однак, широке використання адміністративного ресурсу, що тісно пов’язане з непрозорістю фінансування, уже використовувалося, зокрема, у контексті проведення громадського форуму на підтримку конституційної реформи та щодо схвалення програми діяльності уряду.
    
    Такі висновки зроблено за матеріалами моніторингу, розпочатого проектом “Посилення прозорості виборчого процесу в Україні” у рамках широкої коаліції громадських організацій “Новий вибір 2004”.
    
    Проект спрямований на активізацію участі громадян у виборах – прийняття усвідомленого рішення як головної запоруки розвитку громадянського суспільства. Компонентами проекту є моніторинг передвиборчих акцій та проектів задля виявлення можливих маніпулятивних технологій, порушень у виконанні виборчого законодавства, використання адміністративного ресурсу, непрозорого фінансування кампанії. Методом фокус-групового дослідження (24 фокус-групи) передбачається з'ясувати рівень зацікавленості перебігом виборчого процесу громадян та виробити прийнятний формат поширення інформації, виявленої під час моніторингу. Передбачається інформаційна та аналітична підтримка активістів виборчого процесу та ЗМІ.
    
    Проект реалізується у восьми регіонах України: Донецька область (міста Констянтинівськ та Артемівськ), Київська область, Кіровоград, Житомир, Тернопіль, Хмельницький, Чернівці, Севастополь.
    
    За детальнішою інформацією про результати моніторингу звертайтесь, будь ласка, до Галини Усатенко.
    
    Галина Усатенко
    Фонд “Європа XXI”
    Проект “Посилення прозорості виборчого процесу в Україні”
    Тел.: (044) 234 5818, 235 8657
    Факс: (044) 234 5818
    Електронна пошта: gala@europexxi.kiev.ua
    Інтернет-сайт: http://www.europexxi.kiev.ua


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю