Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 ТЕЛЕСЦЕНАРІЇ


Лікарняна каса,права пацієнта ,паювання землі - царина НУО Миколаєвщини (телесценарій)

   
    Шапка
    Анонс - Сьогодні у програмі: лікарняна каса. Пережиток минулого чи потреба сьогодення ? Досвід миколаївських лікарів. Права пацієнта на медичне обслуговування – гарантії закону та реалії життя. Паювання землі у регіонах викликає багато запитань. Одруження допомагає стати громадянином України.
    Під час ефіру за темою “Купівля-продаж нерухомості “ вас консультує адвокат Катерина Майорова. Телефон -
    “…Вас консультує”
    Опитування.
    Титр – Стаття 49 Конституції України
    «Кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування. Охорона здоров’я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм . Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних та комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно. Існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена.»
    Андрій З/К - У житті так буває, що гарні наміри назавжди залишаються лише мрією. Наша нова демократична Конституція, що була прийнята штурмом за одну ніч, містить у собі багато мрій. Йдучи на зустріч своїм політичним амбіціям, народні обранці направо й наліво роздавали безоплатні конституційні блага. У той патріотичний момент якось не хотілося думати про реальний бюджет і про скорочення соціальних програм.
    Проте, минали роки і реалії економічного життя, що не терплять конь”юктури, змусили багатьох замислитись. Безкоштовна освіта, безкоштовна медицина – чи буває таке ?
     За часів Радянської влади ці соціальні галузі теж були далеко не безоплатними. Непримітний прибутковий податок розміром у 13 відсотків з кожної тодішньої зарплати, забезпечував пересічним громадянам непогане медичне обслуговування та освіту. Але з плином часу радянські соціальні формули перестали працювати. Ринкова економіка, що до неї ми прямуємо зараз, вимагає від керівництва країни чітких грошових розрахунків будь-якої безоплатності. І мабуть тепер настав час підрахувати - скільки ж коштує безкоштовна медицина. А стан речей такий, що коштує вона чимало, інколи – людське життя. У лікарнях не вистачає елементарного, послуги оплачуються “чорним налом”, лікарі роками не отримують зарплату. У 1996 році заклади охорони здоров’я України отримали з держбюджету усього 40 відсотків від необхідного. У 1997 – трохи більше п’ятої частини – 3,3 мільярди гривень замість одинадцяти. А ось шкода, що країна має від захворювань становлять 12- 15 мільярдів гривень. Кількість лікарняних ліжок зменшилась з 580 тисяч до п’ятисот. У той час, як потреба у медичній допомозі зростає і на одне ліжко у лікарні претендують у середньому більше ста чоловік. Крім того, відчувається недостача медичних спеціалістів. Згідно статистики – на одного лікаря 220 пацієнтів.
     У бюджеті немає грошей… То чи потрібні нам дешеві безкоштовні декларації про гарні наміри ? Добре й те, що необхідність змін у вітчизняній медицині розуміють вже майже усі, в тому числі й органи державної влади. До зусиль по реанімації галузі приєднався й “третій сектор”. Громадські організації розгорнули активну компанію у різних напрямках медичної реформи – введення бюджетно-страхової медицини, підвищення якості обслуговування, організація руху сімейних лікарів, створення лікарняних кас, пропаганда прав лікарів та пацієнтів. Лікарські громадські активісти вважають за необхідне сприяти підготовці та прийняттю низці життєво важливих для України медичних законів, що вже давно існують у інших країнах. Це закони “Про права пацієнта”, “ Про захист людського ембріону та планування сім’ї”, “ Про боротьбу з інфекційними захворюваннями”, “ Про страхування відповідальності медичних працівників” та багатьох інших. Розуміючи, що проблема захисту прав пацієнта стосується практично усіх членів суспільства і є головною складовою медичної реформи взагалі, надзвичайно важливим питанням нинішнього часу є – поінформованість населення про свої громадянські права у галузі охорони здоров’я. Тож миколаївська асоціація лікарів маючи декілька напрямків для своєї роботи, головним своїм завданням обрала все ж такі пропаганду прав пацієнтів .
    Синхрон – Віктор Глуховський – Голова Миколаївської обласної асоціації лікарів (01.06. 25)
    “ Этой темой мы начали заниматься примерно год назад. И связано это было с тем, что ситуация которая сложилась у нас в Украине т.к. снижение возможностей здравоохранения, которые связанны с положением в стране, привело к тому, что главный объект этой системы – пациент, страдает в высшей степени. Я должен сказать, что не надо забывать, что пациентом может быть и врач. И больно смотреть на врача в роли пациента права, которого не выполняются. Так вот главное нарушение прав пациента мы видим в том, что права продекларированные законом люди фактически перестали получать. А нашей главную задачу мы видим в том, что бы не с кулаками отстаивать эти права, а на сегодняшнем этапе заниматься активным просвещением граждан, чем ликвидировать существенные пробелы знаний в этой области. В Украине уже наработан значительный объем законодательной и нормативной базы в области прав пациентов и врачей и вот этот объем, мы хотим, каким то образом привнести в общество. Людям нужно об этом знать, знать и врачам и пациентам. Таким образом, может быть достигнут определенный консенсус в отношениях врача и пациента. Эта наша задача – минимум, а максимум это приложить, таким образом, свои усилия для развития законодательной базы в области медицины на Украине.
    Андрій З/К –Активні дії миколаївської асоціації лікарів стали своєрідним стимулом для нашої поїздки у Миколаєв. Нам вдалося знайти тут доволі цікавий досвід, щодо вирішення численних проблем вітчизняної медицини, оскільки з подачі Української асоціації лікарів Миколаївську область обрано полігоном для обкатки моделі “єдиного загальноєвропейського простору охорони здоров’я”. Ця модель існує, як одна з багатьох, що мусять зрушити з місця застарілий віз проблем медичної галузі.
    Будь – яка реформа починається з формування сукупності прав. Їх у нас у принципі достатньо, проте права ці широко розкидані по заплутаних лабіринтах української законодавчої бази. І являють собою “таємницю за сьома печатками” для пересічного громадянина.
    Синхрон – В.Глуховський ( 01.14.07)
     “Мы мечемся от одного закона к другому. Вы представьте себе, что у нас более 200 законодательных актов, что касаются здравоохранения. Ну, простой человек – как он может постигнуть все это. В этом обилие законов, сможет ли он почерпнуть для себя информацию как для пациента. Он себе голову сломает. Даже юристы не могут в этом разобраться. Закон даже если он декларативен, то он обязан выполняется. А он не выполняется, потому что его даже найти нельзя. Вот мы и предлагаем принять один медицинский кодекс.
    Синхрон – – Геннадій Романюк Віце-президент Миколаївської обласної асоціації лікарів (01.22.55)
    Автор З/К – Первинним правом пацієнта лікарняного закладу в усьому світі вважають право на якісне медичне обслуговування. Мабуть тому для першого кроку у медичній реформі в Україні обрано акредитацію лікувальних закладів.
    Синхрон – В.Глуховський (01.25.55)
    Андрій З/К – Щоправда якість медичних послуг значною мірою залежить й від державного фінансування. Та оскільки сподіватись на нього зараз – собі дорожче обійдеться, на місцях почали рятувати себе самі. У місті Вознесенському, що у Миколаївській області не стали чекати на милість бюджету і власними силами розпочали медичну реформу.
    Синхрон – Олексій Поляков – Головний лікар Миколаївського обласного Центру Здоров’я (01.30.40.)
    Андрій З/К – Ставлення до існування лікарняної каси різне - дехто вважає її існування пережитком минулого.Проте багатьом хворим вона вже врятувала життя.
    Синхрон – літня жінка (51.35) і жінка 54.15
    Синхрон – Леонід Апостолов – завідуючий хірургічного відділення ЦРЛ м. Вознесенська – (01.00.40)
    Андрій З/К –До ідеї створення лікарняної каси батьків міста Вознесенська підштовхнуло просто таки фізичне вимирання місцевого населення.
    Синхрон – Людмила Даценко – заступник міського голови м. Миколаєва (45.33)
    Андрій З/К – Умови членства у лікарняній касі досить прості…
    Синхрон – Валерій Сенюк - Головний лікар Центральної районної лікарні м. Вознесенська (49.30)
    Андрій З/К – Безперечно, не все так просто з формуванням касових коштів. Окрім членських внесків до її фондів залучаються колективні внески підприємств і організацій, а також й бюджетні надходження. Сьогодні членами каси є 25 тисяч вознесенців. Це дозволило тільки у минулому році залучити 700 тисяч гривень додаткових коштів на лікування хворих. Контроль за розподілом коштів здійснює громадська наглядова рада, тож жодної копійки звідти ще не витрачено марно. Водночас усі ліки та послуги у центральній районній лікарні безкоштовні. Так хотілося б, щоб цей Вознесенський досвід став першою ластівкою медичної реформи в Україні. І може став прикладом для інших регіонів України.
    Перебивка
    Андрій З/К - Ефірних консультацій, що надає телеглядачам програма “Правочин”, як показала практика не вистачає. Людей цікавлять самі різні правові відносини. Тому ми вирішили об’єднати найбільш типові запитання й відповісти на них безпосередньо у програмі.
    Валерія З/К - “Чи нараховується збір до Пенсійного фонду на ту частину заробітної плати, яка спрямована на придбання акцій та на плату за навчання дітей у державних вищих навчальних закладах ?”
    Андрій З/К – “Збір на заробітну плату, яка спрямована на одержання акцій, нараховується на загальних підставах оскільки заробітна плата не є джерелом одержання доходів по акціях, а суми заробітної плати, спрямовані на придбання акцій, не є доходом, спрямованим у джерело його одержання.
    Титр – Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” від 24 липня 1998 року.
    У зв’язку з прийняттям Закону України “Про внесення змін до закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” від 24 липня 1998 року - на виплати за утримання та навчання дітей в дошкільних виховних закладах, закладах загальної, професійно-технічної освіти, а також у державних вищих навчальних закладах освіти, розташованих на території України, за рахунок фізичних та юридичних осіб з 13 серпня 1998 року, з моменту набрання чинності закону, збір нараховується на загальних підставах.
    Титр – Закон України “Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів “Про прибутковий податок з громадян” від 13 лютого 1998 року.
    Оскільки Закон України від 13 лютого 1998 року “Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів “Про прибутковий податок з громадян” набрав чинності 7 березня 1998 року і застосовується щодо доходів, одержаних з 1 січня того ж року, то вищезазначені виплати звільнялись від нарахування збору з 1 січня по 13 серпня 1998 року.”
    Валерія З/К – “Чи належать витрати на проїзні квитки до фонду оплати праці, якщо робота має роз’їздний характер, а проїзні квитки не перебувають в особистому користуванні ?”
    Андрій З/К – “На вартість придбаних підприємствами проїзних квитків, які персонально не розподіляються, а видаються працівникам у разі потреби для виконання виробничих завдань, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування не нараховується.”
    Валерія З/К – “ Чи змінює Постанова Кабінету Міністрів України від 18 травня 1998 року за номером 697 порядок нарахування збору до Пенсійного фонду на допомогу по тимчасовій непрацездатності ?”
    Титр – Закон України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” від 26 червня 1997 року.
    Андрій З/К – “ Відповідно до першого пункту статті другої Закону України від 26 червня 1997 року “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” об’єктом оподаткування є витрати на оплату праці, до яких допомога по тимчасовій непрацездатності не належить. Отже, збір на допомогу по тимчасовій непрацездатності не нараховується, оскільки перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов’язкове пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій, затверджений постановою Кабінету Міністрів від 18 травня 1998 року не змінює об’єкта оподаткування, визначеного Законом України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування”.
    Перебивка
    Андрій З/К – Земля України… Наше головне багатство. Безкраї родючі чорноземи, найкращі у світі. Але, нажаль, незважаючи на це агропромислова галузь країни зараз перебуває у глибокій кризі. Певною мірою нам ще допомагає продовольчий імпорт. Та хіба це вихід ?…
     Давно настав вже час земельної реформи. Про її необхідність говорять зараз фахівці самих різних рівней. Але насамперед, хвилює земельне питання сільських мешканців, адже вони майже безкоштовно десятиріччями працюють на землі. Декілька разів проект Земельного Кодексу України розглядала Верховна Рада, але й до тепер нічого не змінилось…
     На сьогодні свою роботу з земельної реформи проводять й громадські організації. Щодня зростає їх роль у суспільстві. А практичні юридичні консультації, що їх вони надають простим людям є запорукою майбутнього розвитку суспільства.
    Один з прикладів – Миколаївська громадська організація “Зелений світ”. Її активісти виїжджають у сільські райони, щоб розповісти місцевим мешканцям про їх права - як ними користуватись, як вимагати їх дотримання. Почали з села Піонер і не дивлячись на опір місцевих князьків, досить успішно працювали там майже три місяці. Тепер Котлярове… Невеличке, мальовниче село що у двадцяти кілометрах від Миколаєва. Із своїми великими проблемами притаманними зараз усій сільській Україні. Право користування землею – головне селянське питання. А ще – невиплати зарплати, розлучення, аліменти…
    Синхрон – Ігор Онищенко – юрист Миколаївської Асоціації “Зелений світ” (28.07)
    Олег В/К – Тут у приміщенні Котляревської середньої школи проводить свої консультації Миколаївський “Зелений світ”.
    Андрій З/К – У школі проходять й “круглі столи” – такі своєрідні семінари з різних правових питань повсякденного життя. До їх початку прийом ведуть два досвідчених юриста. Народу приходить багато. До Миколаївських юрисконсультів їхати незручно та дорого. А тут усе поруч.
    Синхрон – жінки на прийомі (22.39, 23.44)
    Синхрон – Марія Мальцева - юрист Миколаївської Асоціації “Зелений світ” (26.00)
    Андрій З/К – Після прийому на “круглий стіл” почали приходити люди. Тема: “Розподіл землі між членами колективного сільськогосподарського підприємства . І оскільки засідання проходило у школі, майже одразу постало питання виділення земельних паїв сільській інтелігенції. З’ясувалось, що несправедливе ставлення до селян - нечленів КСП закріплене у нас законом. Тож після півторагодинної дискусії – директор Котляревської середньої школи, у серцях вирішив звернутись до свого народного депутата…
    Синхрон – директор (43.36)
    Андрій З/К – Ми поїхали з Котлярового надвечір. Залишаючи це гостинне українське село з надією на те, що наш візит щось змінить у житті цих добрих та простих людей. Алла Коржова та її юристи залишились робити далі свою справу.
    Перебивка
    Андрій З/К – Процедура набуття громадянства України чітко оговорена чинним законодавством. Але у реальному житті при вирішенні цих питань нерідко виникає безліч непорозумінь. Особливо це стосується людей, що приїхали в Україну з інших країн СНД та далекого зарубіжжя. Що треба знати і яким чином діяти ? З цих питань - консультація фахівця.
    Кінцеві титри
    

Розміщено 6 листопада, 2003 р.

Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю


За підтримки фонду Євразія За фінансової підтримки фонду "Євразія"