Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 ПУБЛІКАЦІЇ -- Бюлетені та видання наших колег


Бюлетень посольства Польщі в Україні

   
    Польща в Європейському Союзі: перший досвід членства
    
    *** Вступ Польщі до ЄС і попередні перспективи членства благодійно вплинули на соціально-економічне життя країни.
    По-перше. Польська економіка стала на шлях прискореного розвитку. За даними Центрального Управління Статистики ВНП, розрахований за твердими цінами 1995 року, збільшився в першому кварталі 2004 року на 7,6%, зростання в другому кварталі було на рівні 6%, а в третьому – 4,8%.
    По–друге, вступ в ЄС надав вагомих інвестиційних важелів – головним чином, для сільськогосподарського і продовольчого секторів, спонукаючи їх, разом з іншими галузями, до боротьби за ринки Європейського Союзу. Зовнішньоторговельні фірми і міжнародні перевізники стали на чолі тих суб’єктів господарювання, кошти діяльності яких зменшилися з моменту знесення митних бар’єрів. Їхні більші доходні резерви переходять в більший інвестиційний об’єм витрат. Проекти, які поступово втілюються за підтримки структурних фондів, також будуть стимулювати вітчизняних інвесторів, особливо в секторі малого і середнього бізнесу. Зростання довіри іноземних інвесторів до Польщі, що проявляється у створенні в нашій країні нових спільних товариств та їхньому посиленому інтересі протягом останніх місяців до польського ринку цінних паперів, буде й надалі добре слугувати високим темпам зростання польської економіки.
    Третє. За дев’ять місяців 2004 року показник зростання зовнішньої торгівлі значно випередив відповідний показник за такий же період рік тому. У порівнянні з 2003 роком, загальна вартість експорту за поточними цінами зросла на 31,7%, по імпорту – на 25,9%. Вартість торгового обороту з країнами- членами ЄС – з січня по вересень 2004 р. – зросла на 30,9% (експорт) і 25,1% (імпорт) порівняно з аналогічним періодом 2003 року, в той же час торговельний дефіцит Польщі скоротився в середньому наполовину, до 1,5 більйона Євро.
    Четверте. За перші шість місяців 2004 року надлишок у продажу сільськогосподарської продукції і продуктів харчування склав 937,8 мільйонів злотих, що рівнозначне зростанню в три рази порівняно з попередніми роками і віддзеркалює тенденцію, започатковану в 2003 році у торгівлі з країнами-членами ЄС. За перші шість місяців 2004 року експорт сільгоспродукції та продовольства виріс більше ніж на 36%, що в загальному зростанні експорту до країн ЄС займає частку понад 52%. Всупереч попереднім побоюванням, які звучали, вступ Польщі до Євросоюзу не призвів до обвального заповнення Польщі імпортованими з Євросоюзу продуктами. Фактично спостерігалося тільки незначне підвищення поставок понад рівень 2003 року і переважно вони становили вид продукції, яка раніше продавалася в Польщі і в принципі не конкурує з пропозицією польського ринку щодо основних видів продовольства.
    П’яте. Після 1 травня 2004 низка старих країн-членів ЄС (Данія, Італія, Нідерланди) суттєво полегшили процес працевлаштування польських працівників на своїх ринках праці, в той час коли інші (Швеція, Великобританія і Ірландія) повністю звільнили польських громадян від обов’язку одержувати дозвіл на роботу. Як передбачувалося, не сталося масового напливу робітників з Польщі, що було офіційно визнано і документально підтверджено відповідними урядовими установами багатьох держав-членів ЄС. Не здійснилися різні страшні прогнози “соціального туризму”, а також немає приводу говорити про “втечу мізків”.
    Шосте. Вступ Польщі до ЄС ліквідував основні формальні перешкоди для руху студентів – це немале досягнення, яке польська академічна спільнота бере до уваги і виявляє дедалі більше зацікавлення участю в європейських освітніх програмах. Мало того, фінансова підтримка Євросоюзу тепер більш доступна для польських науковців і студентів.
    Сьоме. На 30 листопада 2004 року баланс Польщі на рахунках в ЄС сягав 1.380.633 Євро (5.447.471 злотих). Між 1 травня і 30 листопада 2004 р. збільшився об’єм коштів з фондів Євросоюзу, які надійшли до Польщі, та одночасно змінився їхній характер. На доповнення засобів, які призначалися до часу вступу, досягши членства, Польща отримала кошти і з інших фондів, наданих їй в якості відповідних інструментів реалізації політики Європейського Союзу.
    
    
    Викладені вище позитивні тенденції повинні ще відчутно проявитися у значному покращанні умов на ринку праці. Стабільне положення провідних компаній не призвело до формування вагомого числа нових робочих місць чи підвищення зарплатні. Безробіття дещо зменшується, але залишається високим (18,7% в жовтні 2004 р.). Завдяки відсутності обмежень з боку єдиного ринку ЄС та доступу до грошей єврофондів надії на значне скорочення безробіття в Польщі грунтуються на високих і тривалих показниках рівня економічного зростання країни.
    Виразна громадська підтримка, висловлена на користь членства, за даними повторного опитування в листопаді 2004 року, була на рівні 75%. Це свідчить про позитивні наслідки вступу Польщі до ЄС. Опитування громадської думки в серпні 2004 року показало, що питання вступу країни до ЄС респонденти поставили серед основних досягнень посткомуністичної Польщі, поруч із здобуттям свободи слова і свободи подорожування за кордон. Особливо заслуговує на увагу той факт, що зросла підтримка польського членства в ЄС у сільських місцевостях – з 20% на початку 2004 до 63% восени того ж року. Початковий період членства чітко показав, що Польща буде більше одержувати коштів з бюджету Євросоюзу, ніж даватиме, причому селяни – одержуватимуть найбільше.
    Незважаючи на це, членство принесло також і конкретні негативні наслідки – зростання споживчих цін на низку товарів (в середньому на 4,5% протягом травня – жовтня), з найвищим зростанням цін на продукти. Треба відзначити, що рівень інфляції у перші декілька місяців членства був спричинений як проінфляційними побоюваннями вступу до ЄС, так і факторами, які не мають відношення до членства – це, серед іншого, відчутне зростання в світі ціни на нафту. З другого боку, вищі ціни на продукти харчування означають вищі прибутки для виробників такої продукції, включно з фермерами. Поступове виконання програми САР для польських фермерів і пов’язані з цим прямі грошові виплати будуть хорошим стимулом. Додатковим чинником є можливості, які випливають з програми САПАРД. Разом з прямими грошовими виплатами фермерам і зростаючим попитом на продукцію польських фермерів, це перекриє кошти, які протягом кількох місяців необхідно активно призначувати на інвестиційні заходи та модернізацію сільськогосподарських підприємств і сектору переробки сільгоспродукції.
    

Публікація від 24 березня, 2005 р.

Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю