Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 ПУБЛІКАЦІЇ -- Правозахисні публікації наших колег


Огляд дотримання прав людини, пов’язаних в виборчим процесом, у Чернігівській області (укр./inglish)

   
    ***
    Цим дайджестом Чернігівський громадський комітет захисту прав людини продовжує щомісячну підготовку та публікацію матеріалів щодо дотримання прав людини, пов’язаних з виборчих процесом, у Чернігівській області. Данні матеріали підготовлені в рамках моніторингу дотримання прав людини під час виборів Президента України в ході реалізації проекту „Активний захист виборчих прав 2004” за фінансової підтримки Дирекції з питань розвитку та співробітництва Швейцарії.
    
     З офіційним стартом президентської кампанії, який прийшовся на липень, відчутно зросла напруга в громадсько-політичному житті Чернігівщини, про що говорить різке збільшення надходження до комітету інформації, яка може свідчити про порушення прав людини, пов’язаних з виборчим процесом.
     З висуненням офіційних кандидатів в Президенти пожвавилась діяльність всіх потужних політичних сил регіону. Розпочалися відвідини регіону вже зареєстрованих кандидатів у Президенти України. Кандидати, які побували в обласному центрі в контексті власних передвиборчих програм активно звертались до питань дотримання діючого законодавства, боротьби з корупцією тощо. Політичні сили, перш за все опозиційні, протягом липня ще активніше використовували в своїх публічних заходах тематику комунальних тарифів, фактів корупції місцевих чиновників, активно озвучувалася тема студентського спротиву, застосування адмінресурсу тощо. Знову, як і у минулі періоди, у чистому вигляді тематика дотримання прав людини та основних свобод не піднімалася.
    Загалом загострення динаміки виборчих процесів безпосередньо відбилось на ситуації з дотриманням політичних прав та свобод людини. Їх порушення, зафіксовані в регіоні, стосувалися, перш за все, виборчого законодавства. З наближенням виборів, питання стану дотримання свободи слова та думки, поглядів та переконань, права на інформацію, свободи мирних зібрань та мітингів стають все актуальнішими в зв‘язку з наявністю тенденції посилення адміністративного тиску з боку влади, появою повідомлень про залучення працівників міліції до боротьби з політичними опонентами, використання представниками органів державної влади та місцевого самоврядування державних та комунальних ЗМІ з метою маніпулювання громадською думкою у бік покращення іміджу кандидату в Президенти від влади.
     Враховуючи вищенаведене у цьому дайджесті ми ставимо за мету проаналізувати основні тенденції розвитку політичних процесів в регіоні в розрізі дотримання прав людини та основних свобод, пов‘язаних з виборчим процесом.
    
    Освіта з питань захисту права на вільні вибори та свободу волевиявлення, інших громадянських прав.
    У липні активізували свою діяльність у даній сфері представники органів державної влади. Хочеться відмітити, як позитив, утворення за розпорядженням голови облдержадміністрації від 01.08.04 №202 обласної робочої групи із сприяння діяльності офіційних спостерігачів від іноземних держав і міжнародних організацій, які прибудуть в Україну у 2004 році. Керівником цієї групи призначено заступника голови, керівника апарату облдержадміністрації Миколу Стрільця. Одним з напрямків роботи цієї групи заявлено організацію проведення конференцій, семінарів, нарад тощо.
    Як і у минули періоди, у липні продовжувались освітні дії щодо вивчення виборчого законодавства, організовані політичними партіями та громадськими організаціями.
     30 липня 2004 року в Чернігові відбувся перший в Україні навчальний семінар, за проектом „Сприяння організації виборів в Україні”. Навчальний семінар „Підготовка членів територіальних виборчих комісій” був організований для представників політичних партій та кандидатів на пост Президента України, які працюватимуть у складі територіальних виборчих комісій територіальних виборчих округів Чернігівської області — №№ 208, 209, 210, 211, 212, 213. Захід проходив в рамках Плану співробітництва Центральної виборчої комісії та Агентства США з міжнародного розвитку на 2004-2005 роки, підписаного Головою Центральної виборчої комісії України та Директором Місії Агентства США з міжнародного розвитку 23 червня 2004 року. В навчанні також брали участь судді апеляційного суду області, судді місцевих судів, обласного і районних управлінь юстиції, виконавчого апарату обласної ради, представники кандидатів на посаду Президента України В.Ф.Януковича, П.М.Симоненка, Н.М. Вітренко, В.А. Ющенка, О.О. Мороза, М.Ю. Бродського, Р.М. Козака, Л.М. Черновецького, В.О. Волги, Б.Ф. Бойка, О.М. Ржавського, Ю.І. Збітнєва - всього 210 слухачів. Проводили семінар експерт проекту О.М.Воробйов, старший викладач Києво-Могилянської академії О.В.Білоус та старший викладач Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т.Г.Шевченка Н.О.Молочко.
     На постійній основі продовжує навчати майбутніх членів дільничних комісій та спостерігачів Чернігівський обласний осередок ВО „Батьківщина”, які проводять свої студії двічі на тиждень. До того, за наданою нам інформацією, 28.07.04 р. відбулося засідання штабу об‘єднаної коаліції політичних сил „Сила народу” на якому розглядались питання об‘єднання сил по формуванню дільничних комісій та корпусу спостерігачів.
    Не стояли осторонь освіти виборців і громадські організації. Так, активну діяльність з освіти майбутніх членів виборчих комісій розпочав обласний осередок Комітету Виборців України.
    Знов ж таки, як і у минулі місяці, доводиться констатувати, що освітні дії політичних партій та громадських організацій переважно спрямовані на членів дільничних комісій та спостерігачів, але є певні зрушення стосовно широкої інформаційної роботи серед населення щодо роз‘яснення їм основних прав стосовно виборчого законодавства. Постійну рубрику з навчання виборців ввела газета „Сіверщина” (підтримує В.Ющенко), що ми розцінюємо, як серйозне ставлення до проблеми дотримання прав людини в ході виборів. Ми вважаємо, що такі тенденції в діяльності політичних партій найближчим часом будуть посилюватися, з огляду на те, що виборець сприймає це як прояв уваги до себе та поваги до своїх прав.
    У липні нами не було зафіксовано фактів розповсюдження політичними партіями та рухами листівок, буклетів або іншої друкованої продукції, які б роз‘яснювали пересічному виборцю його права та попереджали про можливі випадки їх порушень в ході виборів.
    
    Поняття прав люди у громадській діяльності партій Чернігівщини
    Звернення до проблеми дотримання прав людини в липні місяці для багатьох партій та суб‘єктів виборчого процесу було пов‘язано з конкретними подіями. Соціалісти, не зважаючи на попередню невдачу, протягом липня готували референдум за дострокове відкликання мера Чернігова О.Соколова, активно пов‘язуючи реалізацію цієї ідеї з питаннями цін на водопостачання та захисту соціальних прав мешканців міста. 30 липня 2004 року в міському палаці культури були проведені громадські збори, на які було винесено питання:
    1) дострокове припинення повноважень нині діючого мера О.Соколова;
    2) відміна рішення міськвиконкому про підняття цін на водопостачання.
    Обидва питання були підтримані та утворено ініціативну групу в кількості 42 особи для збору підписів щодо відкликання мера. Загалом на зборах було присутнє 230 осіб, керував дійством народний депутат М. Рудьковський.
    Цей захід став вагомим популістським агітаційним засобом соціалістів щодо залучення голосів виборців за свого кандидата в Президенти України – О.Мороза, який 17 липня відвідав Чернігів. Під час його виступу перед мешканцями обласного центру було характерним активне звернення до проблем порушень законодавства та дотримання економічних і соціальних прав людини.
    Протягом липня досить активно питання свободи слова і думки, поглядів і переконань, права на інформацію, свободи мирних зібрань порушувалось під час проведення акцій студентів. Так, члени Чернігівської обласної організації української студентської спілки виразили солідарність з Сумським студентством та виступили проти позиції ректора Ніжинського державного педагогічного університету ім. Гоголя Яковця В.П. щодо заборони проведення політичної агітації в стінах університету під час передвиборчої кампанії, розглянувши це як обмеження їх законних конституційних прав.
    
    „Справа В.Лабазова”
    Найбільш резонансною подією липня, яка привернула увагу громадськості до проблеми дотримання прав людини напередодні виборів, є конфліктна ситуація в м. Прилуки, яка виникла між представниками штабів В.Януковича та В.Ющенка, закінчившись кримінальним переслідуванням останніх.
     21 липня в Прилуцькому районному управлінні сільського господарства і продовольства, яке є державною установою, представником штабу „Наша Україна” Миколою Кірєєвим було виявлено агітаційний стенд на підтримку В.Януковича, що є порушенням ст.64 Закону України „Про вибори Президента України”. Виник конфлікт, який привів до того, що М.Кірєєв, за його словами, був побитий представниками регіонального штабу В.Януковича.
    Як стало відомо нашому комітету, у продовження подій 21 липня 27-го відбувся новий конфлікт між представниками штабів кандидатів у Президенти України В.Януковича та В.Ющенка у місті Прилуки, який, за нашою інформацією, носив лише вигляд політичного конфлікту районного (місцевого) масштабу. Але у продовження конфлікту, з невідомих причин всеукраїнські мас-медіа увечері того ж дня розповсюдили інформацію про те, що відбувся напад на регіональний штаб кандидата в Президенти України В.Януковича, та учасників конфлікту - представників опозиції (представників регіонального штабу кандидата в Президенти України В.Ющенко), а саме В.Лабазова, В.Манько та М.Кірєєва, в результаті конфлікту було оголошено в розшук. Про що останні дізналися лише з випусків новин центральних телеканалів.
    Наступного дня помічників народних депутатів України - В.Лабазова, В.Манько та М.Кірєєва, що з’явилися за власною ініціативою у міському відділені міліції, було допитано. Після допиту В.Лабазова – керівника регіонального виборчого штабу в приміщенні міліції було взято під варту з пред‘явленням звинувачення за ст.296 Кримінального кодексу України (хуліганство). У зв‘язку з різким погіршенням стану здоров‘я, яке настало в момент затримання, В.Лабазов під охороною був доставлений в лікарню, де йому був поставлений діагноз мікроінсульт, на фоні хронічного гіпертонічного захворювання та ішемічної хвороби серця. Але не дивлячись на істотне погіршення здоров’я, яке також було викликано сухим голодуванням, яке об’явив В.Лабазов з моменту затримання, його було переведено у ізолятор тимчасового тримання.
    У порушення вимог ст. 13 Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ) та низки вітчизняних нормативних актів адвокат до звинуваченого був допущений лише 5 серпня. 6 серпня відбулося засідання Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області, на якому суддя Петрушенко дав санкцію на арешт В.Лабазова і обрав запобіжним заходом утримання його в СІЗО. За даними, які нам надав М.Кірєєв та мати В.Лабазова, під час засідання відбулися кілька ексцесів, які можуть свідчити про наявність упередженого ставлення до підсудних та порушення права на справедливий судовий розгляд.
    Наша організація має в своєму розпорядженні матеріали (як друковані, так і зафіксовані технічними засобами), які можуть стати свідченням того, що в діях В.Лабазова не було ознак злочину, що він як і Манько В.П. та Кірєєв М. намагалися лише зафіксувати факт порушення п.15 ст. 64 Закону України „Про вибори Президента України” і, за власною ініціативою, викликали співробітників міліції на місце конфлікту, сподіваючись на неупереджене ставлення до ситуації та протоколювання порушення.
    Наслідком таких законослухняних дій стало порушення проти них кримінальної справи по факту хуліганства, судове рішення про утримання В.Лабазова в СІЗО та підписку про невиїзд для Кірєєва М. та Манько В. В той же час правоохоронців та суд зовсім не зацікавили дії співробітника штабу Ярослава Ходюка, який завдав під час суперечки легких тілесних ушкоджень В.Лабазову, що зафіксовано судмедекспертом.
    Ми вважаємо, що по відношенню до В.Лабазова в діях правоохоронних органів та суду присутнє порушення Європейської конвенції з прав людини, а саме п.1 ст.6 яка говорить про те що при встановленні обґрунтованості будь якого кримінального обвинувачення, висунутого проти звинуваченого, він має право на справедливий і відкритий розгляд у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. Не було дотримано також п.3 цієї статті, за яким „... кожен кого обвинувачено у вчинені кримінального правопорушення, має щонайменше такі права:
    • бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причину обвинувачення проти нього;
    • мати достатньо часу і можливостей для підготовки свого захисту;”
    Виходячи з цього, вважаємо що „справа Лабазова” носить політичний характер. Її деталі дають нам право підозрювати, що на другому десятиріччі української незалежності в державі з‘являються „в‘язні сумління”, які зазнають переслідувань у зв‘язку з політичними переконаннями. А найголовніше: вищевикладені події можна розцінити, як намагання представників органів державної влади, шляхом інкримінування В.Лабазову кримінального злочину, залякати всіх хто буде фіксувати та протидіяти порушенням виборчого законодавства під час виборів Президента України восени 2004 року.
    За вищенаведених подій наш комітет зробив публічну заяву.
    
    Права людини, вибори, органи державної влади...
    Протягом липня посилилась тенденція до застосування адміністративного ресурсу на користь одного з кандидатів у Президенти України. Так, за інформацією, яку нам надала „Наша Україна”, начальник тепло-сітки міста Чернігова Геращенко та начальник експлуатаційної дільниці Деснянського району Давиденко Володимир Григорович під страхом звільнення з роботи примушував підлеглих збирати підписи на підтримку В.Януковича. З тих же джерел надійшла інформація про створення в структурі міськради оперативного загону дружинників під керівництвом Негодникова В.І., з незрозумілими функціями по використанню його потенціалу. Комітет проводить зараз низку дій по уточненню цієї інформації та реагуванню у випадку виявлення порушень чинного законодавства.
    Досить тривожною є тенденція, посилення якої зафіксовано комітетом з середини липня: різко (у кілька разів) зросла кількість звернень до комітету від громадян, зокрема працівників місцевих органів державної влади та самоврядування, з приводу тиску який чиниться на них представниками райдержадміністрацій області. Це співпало у часі зі збором підписів на підтримку кандидатів в Президенти та активізації передвиборчих змагань. Працівники органів місцевого самоврядування скаржаться на те, що в телефонних та особистих розмовах їх залякують звільненням з роботи та репресивними діями в разі не забезпечення пріоритетних умов для кандидата, якого підтримує адміністрація у населеному пункті. Є кілька звернень про залучення до тиску на громадян представників міліції.
    Такі звернення є сигналом про можливість початку валу порушень основних прав та свобод людини, які можна чекати у вересні та жовтні. Вже зараз чітко окреслюються намагання обмежити права на вільний вибір, відбувається ріст атмосфери страху та несвободи в суспільстві.
     Комітету були надані документи, які можуть свідчити про порушення ч.4 ст. 3 Закону України „Про вибори Президента України” однією з райдержадміністрацій. За місяць до початку офіційного старту виборів керівникам державних установ було розіслано офіційний лист з наказом вжити заходів щодо підвищення рівня передплати на друге півріччя 2004 року газет, засновниками яких є районні та обласні держадміністрації. В свою чергу керівниками підприємств і установ було рекомендовано своїм підлеглим в обов‘язковому порядку передплатити зазначені видання. Контроль за здійсненням підписки вели робітники поштових відділень, яким було доручено запитувати місце роботи та вести облік передплатників по підприємствах. В разі невиконання „плану” підприємством, його керівник мав неприємну розмову з чиновником райдержадміністрації.
    
    Свобода слова та друку в виданнях області
    У липні місяці продовжувала мінятися редакційна політика видань регіону з урахуванням майбутніх виборів.
    Нашим комітетом для вивчення ситуації з правами і свободами у матеріалах ЗМІ, було проведено дослідження всіх суспільно-політичних друкованих ЗМІ Чернігівської області, які
     виходили за останній місяць;
     є регулярними у виданні;
     видаються більше одного року;
     розповсюджуються по каталогам Укрпошти.
    Тобто були вивчені видання, які вже мають постійну аудиторію та розповсюджуються на комерційній основі.
    В результаті моніторингу були отримані наступні результати.
    Як і у червні місяці, при вивчені видань було зафіксовано, що майже 100% суспільно-політичних ЗМІ продовжують бути рупором окремих політичних сил. Знову фіксується абсолютна безальтернативність наведення матеріалів у цих засобах, тобто видання присвячують більшість матеріалів лише одній окремій політичній думці. Крім окремих випусків газети „ГАРТ”, нами у жодній з досліджених газет не було зафіксовано прикладу, коли наводились би альтернативні позиції чи посилання авторів статей на наявність таких. Існування лише „однобоких” матеріалів у ЗМІ дозволяє говорити про перешкоди у гарантуванні права на доступ до інформації, зокрема у розрізі неупередженої суспільно-політичної інформації. Так як і раніше, в виданнях регіону більшість матеріалів було присвячено лише окремому кандидату в Президенти України.
     Всеукраїнська тижнева газета „Сіверщина” як і належить правим опозиційним виданням, більшість своїх публікацій присвячувала В. Ющенку, його діяльності, а також недолікам та прорахункам в діяльності нині діючого уряду на чолі з В. Януковичем. Про таку спрямованість статей говорять заголовки: „Сила народу зростає в геометричній прогресії”, „Паралелі 2004-го й 1991-го”, „Досить лише порівняти досягнення урядів Ющенка та Януковича”, „Проти „Темників” – „народний телефон” , „Найкращі ліки від фальсифікації – грузинський варіант” („Сіверщина” №31 від 30 липня 2004 р.).
    Що ж стосується видань, засновниками яких є органи державної влади та місцевого самоврядування, наприклад, таких, як „Деснянська правда”, то в даному випадку ситуація у порівнянні з минулим місяцем теж не змінилась. Як і раніше, публікуються статті про „досягнення уряду, очолюваного В. Януковичем” і жодної, яка б стосувалася інших потенційних кандидатів у Президенти.
    Єдиним виключенням є інформація про „справу Лабазова”. ЗМІ Чернігівської області багато уваги присвятили подіям навколо конфлікту між представниками регіональних штабів В.Ющенко та В. Януковича у м. Прилуки. Так, наприклад, „Чернігівські Відомості”(№32 від 5.08.04) присвятили цій події статтю під назвою „Напад на штаб у Прилуках”, в якій перший заступник начальника УМВС в області Іван Кочубей розповідає про свою точку зору у відношенні подій 27 липня 2004 року. Ситуацію, яка склалася, провладні газети обмальовують майже однаково, хоча деякі видання займали більш нейтральну позицію та давали змогу читачу самостійно зробити висновок.
    Взагалі ж протягом липня органи влади проводили суттєву роботу через ЗМІ, в колективах, направлену на підвищення іміджу діючого Прем’єр-міністра В. Януковича, який є кандидатом в Президенти України. Його постать намагались представити в найвигіднішому світлі, намагаючись знівелювати вплив фактів його біографії, які мають негативний суспільний резонанс. Такий масований наступ на свідомість виборців, на нашу думку, посилює в суспільстві правовий нігілізм, певну роздратованість виборців тим, що їм нав’язується чужа думка. В цих діях наш комітет вбачає зазіхання на свободу думки.
    Як і минулого місяця з вищенаведеної інформації можна зробити певні апроксимації: у змісті матеріалів державних ЗМІ, викладаються переважно матеріали щодо здобутків чинного уряду та описується позитивні сторони особистості прем’єр-міністру України. Опозиційні ЗМІ Чернігівщини зорієнтовані на негативне висвітлення дій представників органів державної влади та місцевого самоврядування, при цьому паралельно, але у меншому ступеню, описуючі позитивні особисті риси свого кандидата та діяльність його політичного руху. Всім ЗМІ притаманне безальтернативне наведення інформації.
    Також жодна з досліджених газет, окрім „Сіверщини”, не відводила будь-якої суттєвої уваги проблемам освіти потенційних виборців щодо їх громадянських та політичних прав. Тобто мали на меті тільки політичні цілі.
    Якщо все ж таки зосередитися на висвітлені проблеми прав людини, то була помічена лише одна публікація з інтерв’ю Юрія Костенка, де порушувалося це питання. Але в ній проблема прав людини була зачеплена дуже поверхнево.
    
    * * *
    У кінці хочеться додати, що у липні дуже загострилася ситуація з дотриманням прав людини, пов’язаних з виборчим процесом. З’явилися перші події, які вже можна назвати брутальним порушенням прав людини. Перш за все, це пов’язано з продовженням активізації діяльності органів державної влади по підвищенню іміджу та авторитету кандидата в Президента, якого підтримує діючий Президент. Не останню роль у подіях зіграли адміністративні заходи по збору підписів за нього, використання тиску на виборців. Все це призвело до появи явних ознак обмеженості певних прав людини та основних свобод.
    Все вищенаведене дає право зробити висновок – початок виборчого процесу на Чернігівщині, ознаменувався появою перших порушень прав людини, пов’язаних з виборчим процесом. І дедалі їх стає більше.
    
    
    Хочемо висловити подяку всім представникам органів державної влади та місцевого самоврядування, політичним структурам, громадським організаціям, яки сприяли підготовці цього дайджесту та запрошуємо всіх надавати інформаційну підтримку, як цьому дайджесту, так і проекту в цілому.
    
    
    Наталія Романова
    Олексій Тарасов,
    Тухан Едієв,
    Чернігівський громадський комітет захисту прав людиниMonitoring of the respect of human rights concerning election process in Chernihiv Region, in July 2004
    
    
    This digest of Chernihiv Public Committee of Human Rights Protection continues monthly preparation and publication of materials on respect of human rights concerning election process in Chernihiv Region. These materials are prepared within the monitoring of the respect of human rights during presidential election in Ukraine within the project “Active Protection of Voting Rights 2004”, with the support of Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC).
    
     Since official start of election campaign in July, the tension in public and political life of Chernihiv Region has been distinctly increased. It’s confirmed by sharp increase of information received by Committee which may be evidence of violations of human rights concerning election process.
    After nomination of official candidates for presidency, the activity of all powerful political forces of the region has been quickened. Already registered candidates visit Chernihiv region. The presidential contenders who have visited Chernihiv within their election campaigns actively addressed to the questions of observance of current legislation, combating corruption etc. During July, political forces, first of all opposition ones, in their public appearance more actively used the thematic of prices for public utilities, corruption of local officials. There were also raised the questions of students’ opposition as well as administrative pressure. As in previous periods, the thematic of the respect of human rights and fundamental freedoms was not raised in pure form.
    As a whole, the exacerbation of the dynamics of election processes has directly reflected on situation with the respect of political human rights freedoms. The violations of these rights and freedoms fixed in the region concerned, first of all, electoral legislation. On the eve of election, the problems of the respect of a freedom of speech and thought, right to information, freedom of assembly and gathering become issue of the day in connection with tendencies of strengthening administrative pressure from the part of authorities, appearance of information on involving of militiamen in struggle against political opponents, application of state and municipal mass media by officials of state and local authorities with the goal to manipulate public opinion towards improvement of the image of presidential candidate from power.
    Taking into consideration above-mentioned, we set as an object to analyze basic tendencies of political processes development in the region in the context of the respect of human rights and fundamental freedoms concerning election process.
    
    Education in question of protection of right to free election and freedom of expression, other civil rights
    In July, the representatives of state power have livened up the activity on this field. We’d like emphasize as changes for the better the creation of region’s work group on promotion to activity of the official observes from foreign countries and international organizations which will arrive in Ukraine. This work group was formed according to the decree of the Head of Chernihiv Region’s State Administration, No.202 from August 1, 2004. The chief of the staff of Chernihiv Region’s State Administration Mykola Strilets’ has been appointed as a head of this group. The organization of conferences, seminars, etc. is the one of work directions of this group.
    As in previous periods, in July, political parties and public organizations held training activities regarding studying of electoral law.
    On July 30, 2004, there was held a first in Ukraine training seminar within the project “Promotion to holding the election in Ukraine”. The seminar “Training of the members of territorial election commissions” was organized for the representatives of political parties, presidential candidates who would work in the staffs of territorial election commissions of Chernihiv Region’s constituencies # 208, 209, 210, 211, 212, 213. This event was held within the Cooperation Plan of the Central Election Commission and US Agency for international development for 2004-2005 signed by the head of Central Election Commission of Ukraine and USAID Mission Director, on June 23, 2004. Among participants of the training there were also judges of the Appeal Court of Chernihiv Region, judges of local courts, region’s and raions’ administrations of justice, executive staff of Chernihiv Region’s Council, representatives of presidential candidates V.Yanukovich, P.Symonenko, N.Vitrenko, V.Yuschenko, O.Moroz, M.Brodskiy, R.Kozak, L.Chernovetskiy, V.Volga, B.Boyko, O.Rzhavskiy, Y.Zbitnev – 210 hearers in total. The seminar was lectured by the project expert O.Vorobyov, senior teacher of the Kyivo-Mohilyanska Academy O.Bilous and senior teacher of the Chernihiv State Pedagogical University N.Molochko.
    The Chernihiv Region’s department of the Election Bloc “Batkivschina” continues to train future members of district commissions observers on constant basis. The studies are held two times per week. According to given information, on July 28, 2004, there was held a sitting of the headquarters of united coalition “People’s Power” where the question of unification on formation of district commissions and observers was discussed.
    The public organizations also did not stand apart from training of voters. So, active work on training of future election commission members has been started by region’s department of the Committee of Voters of Ukraine.
    As in previous month, we have to state that training activities of political parties and public organizations are basically focused on election commission members and observers. But there are some progress regarding wider information activity among voters on explanation of basic rights concerning electoral law. The newspaper “Siverschina” (supports presidential candidate V.Yuschenko) has introduced the constant column. We consider this fact as a serious attitude to the problems of the respect of human rights during election. We also think that these tendencies in activities of political parties will be strengthened because the voter perceives it as showing attention to itself and respect of its rights.
    In July, there were no fixed leaflets, booklets or another printed materials distributed by political parties explaining to the ordinary voter his rights to prevent possible violations of voting rights.
    
    Human rights in public activities of political parties of Chernihiv Region
    In July, the attention to the problems of human rights for most of political parties and subjects of election process was concerned with the concrete events. In spite of previous failure, during July the Socialists prepared the referendum on pre-term recall of the city mayor Oleksandr Sokolov connecting the realization of this action with high prices for public utilities as well as social rights of people. On July 30, 2004, there was public gathering held in city culture house where there were put the questions:
    1) pre-term abdication of the current mayor O.Sokolov;
    2) abolition of the decision of the city executive committee on rise in prices for water supplying.
    Both questions have been supported and there have been formed initiative group in quantity of 42 persons on signatures collecting to recall the mayor. There were present 230 persons in total. The gathering was presided by people’s deputy Mykola Rudkovskiy.
    This event was a considerable populist action of Socialists to agitate voters for their presidential candidate Oleksandr Moroz, who had visited Chernihiv on July 17, 2004. During his speech at a meeting to Chernihiv voters Mr.Moroz addressed people concerning violation of law and respect of economic and social human rights.
    During July, the issue of a freedom of speech and thought, freedom of expression, right to information, freedom of gathering was raised during students’ actions. So, the members of Chernihiv Region’s Organization of the Ukrainian Students’ Association expressed solidarity with Sumy students and rose in opposition to a position of the rector of the Nizhyn State Pedagogical University named after M.V.Gogol regarding prohibition of political agitation in the university during election campaign considering it as restriction of their constitutional rights.
    
    „Labazov’s case”
    The most resonance event of July, which attracted public attention to the problem of the respect of human rights prior to election, was a conflict situation in Pryluky city arisen between representatives of Mr.Yanukovich’s and Mr.Yuschenko’s headquarters and finished by criminal prosecution of Viktor Mr.Yuschenko’s supporters.
    On July 21, in Pryluky raion agriculture and food department, which was state institution, the representative of the “Our Ukraine” headquarters Mykola Kireyev has revealed an agitation stand for the support of presidential candidate Viktor Yanukovich. It was a violation of the Article 64 of the Law of Ukraine “On Election of the President of Ukraine”. The conflict was resulted that Mr.Kireyev, according to his words, has been beated by representatives of the Mr.Yanukovich’s regional headquarters.
    As our Committee has got to know, the events on July 21 were followed by the new conflict on July 27 between representatives of Mr.Yanukovich’s and Mr.Yuschenko’s headquarters in Pryluky city. According to our information this conflict looked only like political conflict of local scale. But then, by unknown reasons, in the evening of that day national mass media distributed an information about attack against regional headquarters of the presidential candidate Viktor Yanukovich as well as information on participants of the conflict – opposition representatives (representatives of regional headquarters of the presidential candidate Viktor Yuschenko) Viktor Labazov, Vladimir Man’ko and Mykola Kireyev. As a result of the conflict they were named as wanted criminals, - media reported. But they’ve got to know of it only from the news of national TV channels.
    The next day, people’s deputy’s assistants Viktor Labazov, Vladimir Man’ko and Mykola Kireyev arrived at city militia department on their own initiative where they were interrogated. After interrogation, the chief of regional election headquarters Viktor Labazov has been taken into custody with arraignment under the Article 296 of the Criminal Code of Ukraine (Hooliganism). In connection with his health had become sharply worse in the moment of detention, Mr.Labazov was taken under guard to hospital where he was diagnosed the microstroke as a result of chronic hypertensive decease and ischemic heart-disease. But in spite of worsened health which had been also caused by dry hunger-strike declared after detention, he was transferred to the temporary investigation isolator in Chernihiv.
    Contrary to requirements of the Article 13 of the European Convention of Human Rights and some Ukrainian normative acts, the advocate has been admitted to the accused only on August 5. On August 6, there was held a sitting of the Pryluky city and raion court of Chernihiv Region where the judge Mr.Petrushenko approved the arrest of Viktor Labazov and set the imprisonment in investigation isolator before trial as a preventive punishment. According to information given by Mr.Kireyev and Mr.Labazov’s mother, there were some facts during a court sitting evidencing on prejudiced attitude toward accused persons as well as violation of the right to a fair trial.
    There are some materials at the disposal of our organization (as printing as fixed by technical facilities) which may be evidence that there were no any corpus delicti in Mr.Labazov’s actions. These materials confirm that Mr.Labazov, Mr.Man’ko and Mr.Kireyev tried only to fix the violation of the Article 64 of the Law of Ukraine “On Election of the President of Ukraine” and that they called militia to the place of conflict on own initiative hoping for unprejudiced attitude and recordation of the violation.
     As a consequence of such law-abiding action, there were criminal prosecution instituted under the fact of hooliganism, court decision on Viktor Labazov’s keeping in investigation isolator and Kireyev’s and Vladimir Man’ko’s written undertaking not to leave a place. At the same time the militia and court were not interested in actions of Mr.Yanukovich’s headquarters member Yaroslav Khodyuk who had hurt slightly Mr.Labazov that was fixed by legal medical expert.
    We consider the actions of the law enforcement bodies and court as violation of the European Convention of Human Rights, namely Item 1 of the Article 6 which says that of any criminal charge against the accused, he is entitled to a fair and public hearing within a reasonable time by independent and impartial tribunal. There was not also observed the Item 3 of this article that “…everyone charged with a criminal offence has the following minimum rights:
    • to be informed promptly, in a language which he understands and in detail, of the nature and cause of the accusation against him;
    • to have adequate time and facilities for the preparation of his defence;”
    Reasoning from above-mentioned facts we consider the “Labazov’s case” of political nature. Its details give us the right to suspect that there are appeared “prisoners of conscience” in the country on the second decade of Ukrainian independence, who are subjected to prosecution because of political convictions. Above events may be evaluated as attempts of representatives of state agencies, by the example of incrimination of criminal charge against Viktor Labazov, to intimidate all who will fix and opposite violations of electoral law during presidential election in autumn 2004.
    Our Committee has made a statement regarding above events.
    
    Human rights, election, bodies of state power...
    During July, the tendency to apply administrative resource in favor of the one presidential candidate has been strengthened. So, according to information given by “Our Ukraine” Election Bloc, the chief of the heating system of Chernihiv city Mr.Geraschenko and chief of housing and communal bureau of the Desnyanskiy raion Volodymyr Davydenko forced subordinates to collect signatures for Mr.Yanukovich on penalty of dismissal. According to this source of information, there was formed an operative group of civil militia under the command of Mr.Negodnikov in the staff of Chernihiv city council with unknown functions. Chernihiv Public Committee of Human Rights Protection undertakes some measures to get more specific information and react in case of violation of the current law.
    There is also disturbing tendency strengthened from the middle of July. The number of addresses to the Committee from citizens has been increased considerably, in particular from employees of local bodies of state power and self-government on account of pressure exerted on them by representatives of raion state administrations of Chernihiv Region. It concurred with the collecting of signatures in favor of presidential contenders and livening up election race. The employees of the bodies of self-government complaint that in phone and personal talking they are intimidated on penalty of dismissal and repressive measures in case of non-providing the priority conditions for the candidate supported by administration in concrete city or district. There are some addresses on pressure exerted on citizens by militia.
    Such addresses are warning as the possibility mass quantity of violations of basic human rights and freedoms may be expected in September and October. Now there are seen vivid attempts to restrict the right to free election. There is a growth of atmosphere of fear and pressure in society.
    The Committee obtained the documents which may be evidence of violation of the part 4 of the Article 3 of the Law of Ukraine “On Election of the President of Ukraine” by one raion state administration. The month before official start of election campaign, the state institutions received official letter with the order to undertake measures to increase the subscription for the second half of 2004 for newspapers founded by raions’ and region’s administrations. In their turn, the directors of enterprises and institutions recommended their subordinates to subscribe mentioned periodicals without fail. The subscription was controlled by employees of postal departments who were given instructions to question the place of job and carry out an account of subscribers on enterprises. In case of non- execution of plan by enterprise, its directors had unpleasant talking with the officials of raion state administration.
    
    Freedom of speech and freedom of press in region’s periodicals.
    In July, the editorial policy of oblast editions continued to be changed taking into consideration future election.
    To study the situation with the respect of rights and freedoms in media materials, we’ve made an analysis of all public and political printed media of Chernihiv Region, which were
     published during last month;
     published routinely;
     published more than one year;
     distributed by catalogues of Ukrposhta;
    in other words there were analyzed editions which have constant audience and distributed on commercial basis.
    As a result of monitoring we’ve got the following results.
    
    As in June, we’ve fixed that almost 100 % public and political editions appeared as mouthpieces of some political forces. There were again fixed absolute identity of materials published in these media. In other word the most part of publications are devoted to some concrete political point of view. Except for some fascicles of the “Gart” newspaper we’ve not fixed any alternative positions or references on existence of such positions. The presence only of “one-sided” materials in mass media gives a possibility to say about some obstacles in guaranteeing the right to access to information, in particular in the context of impartial public and political information. As before, the most of materials were devoted only to separate potential contender.
    The “Siverschina” newspaper as right-wing opposition edition covered basically Mr.V.Yuschenko, his activities as well as lacks and shortcomings in activities of the current government headed by Mr.V.Yanukovich. Such direction of articles is confirmed by headlines, such as: “People’s power grows in geometric progression”, “Paralles of 2004 and 1991”, “It is enough to compare the achievements of Mr.Yanukovich’s and Mr.Yuschenko’s governments”, “People’s telephone against “Temniks”, “Best medicine from falsification – Georgian variant” (“Siverschina”, #31, July 31, 2004).
    As for editions founded by the bodies of state power and local self-government, for example, “Desnyanska pravda” newspaper, in this case the situation has not been also changed in comparison with previous month. The articles as before are published about “government’s achievements” headed by V.Yanukovich and none about other potential candidates for presidency.
    The only exclusion was information on “Labazov’s case”. The mass media of Chernihiv Region paid principal attention to the events around the conflict between representatives of regional headquarters of V.Yuschenko and V.Yanukovich in Pryluky city. So, for example, “Chernihivski vidomosti” (#32, from August 5, 2004) gave the article named “Attack on the headquarters in Pryluky”. In this article the deputy chief of the department of the Ministry of Internal Affairs in Chernihiv Region Ivan Kochubey tells about his point of view regarding events of July 27, 2004. The existing situation was described almost equally in newspapers supporting the power authorities though some editions hold more neutral position and gave readers the possibility to make conclusion on their own.
    As a whole, during July the power authorities carry out significant activity through media directed to raise the image of the current Prime-Minister V.Yanukovich who is a candidate for presidency. His personality is represented from the positive view trying to hide the influence of the facts from his biography which have negative public resonance. Such massive advance on consciousness of voters, to our opinion, amplifies legal nihilism in society, some irritation of voters that somebody thrusts external opinion on them. Our Committee considers such activities as infringement upon freedom of thought.
    As in previous month we can make some conclusions that state-owned media give basically materials about achievements of the current government and describe positive sides of prime-minister’s personality. Opposition media of Chernihiv oblast are oriented at negative coverage of activity of state power and local self-government representatives. At the same time, though in some softer manner, opposition media describe personal features of their candidates and activities of his political movement. All media give basically non-alternative information.
    Also none of studied newspapers, except for “Siverschina”, drew any attention to the problem of education among potential voters concerning their civil and political rights, i.e. they had political goals.
    If to focus on the coverage of the problem of human rights, there was fixed only one publication of the Yuriy Kostenko’s interview concerning this issue. But the problems of human rights were mentioned rather skin-deep.
    
    * * *
    
    In the end we’d like to add that in July the situation with human rights concerning election process in Chernihiv region has been aggravated. First of all, it concerns activities of the bodies of state power to raise the image and authority of the presidential candidate supported by the current President, for example administrative influence on collection of signatures, pressure upon voters. Such activity has caused a restriction of some human rights and freedoms.
    All above mentioned gives possibility to make a conclusion that the start of the election campaign in Chernihiv region commemorated by appearance of the first violations of human rights concerning election process. As time goes on the number of violations is increased.
    
    We thank all representatives of state power and local self-government, political structures as well as public organizations which assisted in preparation of this digest and invite all who wish to give us an information support as for this digest as for the project as a whole.
    
    
    Natalia Romanova
    Oleksiy Tarasov,
    Tukhan Ediev,
    Chernihiv Public Committee of Human Rights Protection
    

Публікація від 16 серпня, 2004 р.

Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю