Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 ПУБЛІКАЦІЇ -- Правозахисні публікації наших колег


Огляд дотримання прав людини, пов’язаних в виборчим процесом, у Чернігівській області

   
    *** Цим дайджестом Чернігівський громадський комітет захисту прав людини (далі ЧГКЗПЛ) продовжує підготовку та публікацію матеріалів щодо дотримання прав людини, пов’язаних з виборчим процесом, у Чернігівській області. Дайджест охоплює період з 1 вересня по 29 жовтня 2004 року.
    Данні матеріали підготовлені в рамках моніторингу дотримання прав людини під час виборів Президента України в ході реалізації проекту „Активний захист виборчих прав 2004” за фінансової підтримки Дирекції з питань розвитку та співробітництва Швейцарії. Більш детальну інформацію про проект „Активний захист виборчих прав 2004” можна отримати на сайті www.elections.cn.ua" TARGET="_blank">www.elections.cn.ua" TARGET="_blank">www.elections.cn.ua, який крім іншого є джерелом інформації щодо дотримання на території Чернігівської області прав людини, пов’язаних з виборчим процесом.
    
    Події вересня – жовтня на Чернігівщині засвідчили, що виборча кампанія досягла свого апогею. Ці місяці характеризувалися крайньою соціальною напругою, протистоянням політичних еліт, масовими порушеннями прав людини та основних свобод.
    Політична активність населення регіону, наближеність Чернігова до столиці – епіцентру політичних баталій, стали причиною того, що наш регіон опинився в авангарді подій, загальноукраїнського звучання. Це стосується „отруйного” скандалу, початок якого співпав у часі з приїздом до Чернігова кандидата в Президенти України В.Ющенка та арештів Чернігівських активістів громадянської кампанії „ПОРА!”. Політична напруга позначилася на стані дотримання прав людини в Чернігівському регіоні. На думку членів нашого комітету негативні тенденції щодо порушень прав людини в останні місяці набули більшого масштабу.
    Так, аналізуючи за останні 2 місяці звернення громадян за захистом своїх порушених прав до ЧГКЗПЛ, ми констатуємо однозначне посилення адміністративного тиску з боку владних структур. У тому числі він набув своїх проявів в окремих діях правоохоронних органів по відношенню до студентів, асоціацій, представників органів місцевого самоврядування тощо.
    Приїзд на Чернігівщину двох лідерів президентських перегонів мав широкий резонанс в регіоні. Обидві події дозволили відстежити методи політичної боротьби, яким віддає перевагу кожен з кандидатів та проаналізувати підходи їх штабів до розуміння проблеми прав людини.
    Досить позитивним є те, що сьогодні загальний соціальний інтерес переважної частини виборців зміщується з проблеми реалізації соціальних прав в побутовому розумінні в площину реалізації прав політичних, зокрема таких, як право на вільний вибір, право на свободу слова та інформації, на свободу зборів та демонстрацій.
    Комітет звертає увагу на проблему пересиченості інформаційного простору виборчої кампанії в регіоні, що не означає покращення його якісного стану. Процент інформації, яку можна вважати неправдивою, набув загрозливих масштабів, що свідчить про масоване застосування до виборця брудних політтехнологій. Викликають занепокоєння пропорції подачі інформації щодо різних кандидатів. Так районна преса щодо одного з кандидатів дає 100 % позитив, в той час як щодо іншого або негативну або ніякої взагалі. Це дає підстави нашому комітету стверджувати, що ситуація зі свободою слова в регіоні далека від демократичних стандартів.
    Протягом останніх двох місяців в регіоні розширилось поле освітніх дій. Громадські організації, в тому числі ЧГКЗПЛ провели цілу низку семінарів, круглих столів, конференцій, метою яких було створення суспільного резонансу, обговорення важливих проблем, пов’язаних з виборами, максимальне охоплення різних цільових груп. Але знов таки ж констатуємо, що у випадках грубих порушень прав людини до публічних заяв вдалися лише ЧГКЗПЛ (заява з приводу порушень прав журналістів та заява стосовно порушень прав активістів кампанії „ПОРА”) та Чернігівське обласне відділення ВГО „Комітет виборців України” (з приводу списків виборців). Більш детально з заявами ЧГКЗПЛ можна ознайомитися на сайті www.elections.cn.ua.
    19 жовтня Чернігівське обласне відділення ВГО „Комітет виборців України” розповсюдили заяву для засобів масової інформації та ТВК. В ній було оприлюднено результати моніторингу списків по ТВК № 208, 209, 210, 211, 212, 213. Найбільш типовими порушеннями є: а) відсутність у списках рядків для включення до них виборців на підставі відкріпних посвідчень, рішень суду чи рішень виборчих комісій. На деяких дільницях такі рядки просто перекреслені; б) включення до списків померлих; в) відсутність списків у приміщенні дільниці і наявність їх у сільрадах. В цілому ж, як зазначає КВУ, процес уточнення списків проходить досить мляво, виборці не поспішають себе перевірити, а виборчі комісії не поспішають це зробити через запити до відповідних органів.
    Ці проблеми знайшли своє підтвердження під час круглого столу для ТВК, який проводив ЧГКЗПЛ, коли голови дільничних комісій скаржилися на відмову ЖЕКів займатися клопіткою роботою з перевірки списків. Переважна більшість учасників круглого столу (члени ТВК та голови дільничних комісій) засвідчили велику кількість технічних помилок у списках виборців, а також неузгодженість з відповідними органами та складність процедури уточнення списків.
    
    Освіта з питань захисту права на вільні вибори та свободу волевиявлення, інших громадянських прав.
    Чернігівський громадський комітет захисту прав людини провів 9 семінарів для членів дільничних комісій (12.09.04 – у м. Мена, 19.09.04 - смт. Куликівка, 27.09.04 – смт. Талалаївка, смт. Варва, 29.09.04. – смт. Козелець, 01.10.04. – м. Щорс, 02-03.10.04 – м. Чернігів, 16.10.04 – смт Ріпки).
    20 вересня 2004 року був проведений семінар для представників НДО „Захист громадськими організаціями прав виборців”, де були обговорені питання співпраці громадських організацій під час виборів. На семінарі було розповсюджено 2 спеціальних випуски газети „Стольний град Чернігів”, призначених для виборців та для членів дільничних комісій. 25 вересня відбувся семінар для журналістів Чернігівської області „Правове забезпечення виборів Президента України та діяльність мас-медіа”.
    15-16 жовтня ЧГКЗПЛ було проведено семінар для журналістів „Захист свободи слова у розрізі виборів Президента України”.
    25 жовтня у приміщенні Чернігівського бізнес-інкубатора відбувся круглий стіл для представників ТВК та громадських організацій.
    Активні освітні дії проводились Чернігівським обласним відділенням ВГО „Комітет виборців України”, яке провело 24 семінари для членів дільничних комісій (коло охоплення – 2,5 тис. осіб)
    Окрему цільову групу просвітницьких дій ЧГКЗПЛ склали засуджені. З метою просвіти ув’язнених виборців ЧГКЗПЛ видав та розповсюдив „Абетку виборця” серед ув’язнених жіночої колонії № 44. Для цієї категорії громадян також була видана та розповсюджена брошура „Програми кандидатів в Президенти України”.
    Широку просвітницьку діяльність серед виборців вела газета „Сіверщина” шляхом видання інформаційного бюлетеня „Свобода слова”, який розповсюджується на території області. В одному з випусків було надруковано заяву ЧГКЗПЛ з приводу посилення адміністративного тиску у виборчій кампанії.
    
    Права людини та публічна діяльність кандидатів
    Вересень
    1 вересня з 19.00 до 19.30 жителі Чернігівської області мали змогу бачити на телеекранах повідомлення білим по чорному про те, що кандидати в Президенти М. Бродський, Р. Козак, та Г. Черниш не з’явилися в студії для представлення своїх програм. На нашу думку, це говорить про слабкість організаційних структур даних кандидатів в Чернігівському регіноні. У багатьох пересічних виборців виникло два питання: стосовно витрачених державних „ефірних” коштів та поваги кандидатів до прав виборців.
    4 вересня в Чернігові стартувала Всеукраїнська акція „Молодь – проти! Молодь – за!” Цей захід зібрав біля 10-15 тисяч мешканців. У спеціально обладнаних поряд з імпровізованою сценою місцях велось анкетування молоді та громадське опитування. Оформлення сцени нагадувало біг-борди В. Януковича. Можливість розповсюдження агітаційних матеріалів використала не тільки команда В. Януковича, але й представники О. Мороза та В.Ющенка. Під час акції на великому екрані демонструвались кадри, де молоді люди висловлювалися на підтримку дружніх стосунків з Росією та надання російській мові статусу другої державної.
    03.09.04 прес-служба УНП заявила про те, що чернігівська влада готує масштабну провокацію проти В. Ющенка під час його візиту. УНП звернулася до начальника міліції області В. Куліди та начальника СБУ області В. Колеснікова не допустити провокації.
    5 вересня в Чернігові відбулась зустріч виборців з кандидатом в Президенти України Віктором Ющенком. На Красній площі зібралося по різним оцінкам біля 10-20 тисяч виборців. Звертаючись до виборців, Ющенко закликав усіх прийти проголосувати, аби не залишати невикористані бюлетені для можливих фальсифікацій. За свідченнями присутніх, це була наймасовіша акція з початку президентської кампанії.
    За інформацією Чернігівського громадського комітету захисту прав людини, планувався альтернативний мітинг. Невідомі особи пропонували по 10 грн. за участь в мітингу проти Ющенка. За півгодини до виступу Ющенка, біля будинку філармонії по Проспекту Миру, де знаходиться штаб Януковича, зібралося біля 200 осіб, в основному молодь, якій пообіцяли видати плакати та прапори. За інформацією, яку нам повідомили, серед цих людей були помічені представники управління внутрішньої політики Чернігівської облдержадміністрації та голова Чернігівського обласного осередку Народно-демократичної ліги молоді Володимир Максак. Але захід не відбувся. Кілька народних депутатів з фракції „Наша Україна” дізналися про плани конкурентів та перешкодили заходу. Міліція цьому не заважала. Як нам повідомили, учасники акції, що не відбулася, в якості компенсації отримали по 5 грн.
    Наступними днями чернігівський візит В. Ющенка отримав резонансне продовження у зв’язку із можливим отруєнням кандидата. Одночасно декілька джерел „викинули” інформацію про „чернігівський слід” (телеканал Інтер, УСБУ в Чернігівській області та інші). В зв‘язку з цими подіями до ЧГКЗПЛ почали звертатися журналісти з повідомленнями про виклики на співбесіди в місцеве СБУ представників журналістського корпусу Чернігівщини, що висвітлювали візит Ющенка до Чернігова. Журналістів стурбувало те, що всім їм нав’язувалась думка про те, що кандидата отруїли саме в Чернігові. Працівники СБУ цікавились тим, хто й звідки наливав воду Ющенкові – чи то сам, чи хтось інший.
    Загальну позицію журналісті висловив депутат Чернігівської міської ради, член національної спілки журналісті Сергій Шумило.
    „Без наявності реальних доказів, спроби з боку правоохоронних органів і провладних ЗМІ представити справу так, ніби-то Ющенко отруївся саме в Чернігові, а не пізніше, лише в черговий раз мимоволі підштовхують до думки про штучність і малу імовірність такої версії. Подібна спроба кинути тінь на Чернігів і його жителів, є не що інше як побита передвиборна пиар-тактика”.
    Враховуючи важливість цих подій, ЧГКЗПЛ зробив заяву, в якій вказав на порушення норм Європейської Конвенції з прав людини та вітчизняного законодавства (дивіться www.elections.cn.ua).
    Також привертає увагу те, що оприлюднена в мас-медіа версія стосовно того, що до „отруєння” може бути причетний відомий чернігівський колекціонер В.Шур, в домі якого Ющенко скоштував домашньої настоянки, було грубим втручанням в приватне життя людини, яке завдало шкоди її репутації.
    Тема „маленької людини” окреслилась під час трагічної події 17 вересня, коли на трасі Київ-Чернігів в селі Красне Чернігівського району народний депутат України, керівник Чернігівського обласного штабу кандидата в президенти В.Ющенка Владислав Атрошенко збив насмерть 69-річного пенсіонера. З цього приводу відбулися дві прес-конференції: самого народного депутата Атрошенко та керівництва обласної міліції в обличчі начальника слідчого управління УМВС в Чернігівській області М.Товкала та начальника відділу ДАІ УМВС В.Авраменко. І представники міліції і В.Атрошенко висловили співчуття близьким загиблого. Коментуючи ДТП, В.Авременко сказав: „Я не хотів би акцентувати на тому, - сказав далі В. Авраменко, - що цей водій є народним депутатом, що він входить до котроїсь з парламентських фракцій, очолює передвиборний штаб кандидата в Президенти, На цьому не буду наголошувати, щоб не давати комусь можливості розігрувати політичну карту. В дорожньо-транспортній пригоді політики нема і не може бути в принципі. Є тяжкі, трагічні наслідки”. 28 вересня начальник УМВС в Чернігівській області генерал-майор Віталій Куліда повідомив, що відділ по розслідуванню дорожньо-транспортних пригод міліції міста Чернігова порушив кримінальну справу по факту смерті пішохода, збитого депутатом Верховної Ради України Владиславом Атрошенко в селі Красне Чернігівського району.
    11 вересня відбувся перший приїзд на Чернігівщину прем’єр-міністра В.Януковича. Зустріч в Чернігові мала всі ознаки візиту високого урядовця в провінцію. Здавалося, що за мету візиту прем’єр поставив спілкування саме з владними структурами області. У приміщенні обласного драмтеатру було зібрано актив області. Масовку на площі біля театру створювали біля тисячі працівників держустанов Чернігова, зокрема обласної державної адміністрації, податкової інспекції, обласного центру по нарахуванню пенсій та допомог, управління праці та соціальної політики, працівники правоохоронних структур у цивільному тощо. За інформацією, яку Чернігівському громадському комітету захисту прав людини надали деякі учасники заходу, їх було зібрано в цей вихідний день в примусовому порядку під страхом звільнення з роботи. Перед заходом вони повинні були відмітитися у списку, за який відповідав представник відповідної установи. У якості компенсації всім, хто відвідає зустріч, було обіцяно додатковий відгул. Учасникам мітингу було роздано прапорці, листівки та де-комусь, навіть, футболки на підтримку кандидата в Президенти України Януковича.
    На нараді в драмтеатрі підіймалися питання погашення заборгованості по зарплатах та пропозиції по бюджету.
     Після закінчення наради з активом області, В.Янукович кілька хвилин поспілкувався з виборцями на сходах драмтеатру. Далі, як і планувалося, кортеж прем’єра вирушив до райцентру Сосниця з нагоди святкування 110-ї річниці з дня народження Олександра Довженка. Ні в Чернігові, ні в Сосниці прямої агітації за Віктора Януковича, як кандидата в Президенти України, а також акцій проти візиту кандидата в президенти з боку інших передвиборчих штабів помічено не було. Хоча під час очікування приїзду Прем’єр-Міністра, на Красній площі були присутні кілька молодих хлопців з бейджами та в костюмах, на яких було написано, що вони представляють київський центральний штаб Януковича. Вони записували побажання та зауваження громадян до кандидата в Президенти Віктора Януковича.
    Кінець вересня був позначений декількома акціями на підтримку діючого прем’єр-міністра Януковича. В п’ятницю 24 вересня відбулася „добровільно-примусова” акція „Студенти за Януковича”. Студентів перших курсів чернігівських державних ВУЗів, яких налічувалось біля тисячі, зібрали в центрі міста біля пам’ятника Б.Хмельницькому. Далі на чолі з оркестром молодь „відвели” до пам’ятника Т.Шевченку, де відбувся мітинг. В рядах цієї дивної демонстрації з антиющенківськими гаслами деякі представники студентської молоді на знак протесту проти примусу позначили себе навпаки „ющенківською” символікою та під час ходи колони вигукували лозунги „Так, Ющенко!”
    Нажаль, ще раз приходиться констатувати, що влада продовжує застосовувати адмінресурс для демонстрації „всенародної любові” до єдиного кандидата від влади, що ніяк не впливає ні на любов з боку виборців до влади, ні на захист їх прав.
    Симпатії виборців до В.Януковича повинен був прихилити концерт на підтримку кандидата „Ми діти твої, Україно”, який відбувся в неділю 26 вересня на Красній площі Чернігова. Власне з українських „дітей” були тільки Валентина Степова та Микола Гнатюк, всі інші – зірковий склад російської естради, громадяни Росії Надєжда Бабкіна, Валерій Меладзе, група „Отпєтиє мошенікі” та інші.
    Святковий передвиборчій захід не мав інформаційної завантаженості і не мав жодного відношення до вирішення реальних проблем, з якими пересічний виборець стикається кожного дня.
    Інший відтінок носили вересневі передвиборчі виступи на Чернігівщині кандидата в Президенти України Олександра Мороза. 8 вересня він відвідав Ніжин, Прилуки та Бахмач. Його супроводжували народні депутати України Микола Рудьковський та Юрій Луценко. Основною темою виступів кандидата була розповідь про те, якою він бачить реформу в соціальній та економічній сферах та тема утвердження чесної влади в державі. Як завжди, соціалістами підіймалася тема забезпечення соціальних прав та гарантій.
    На фоні вищезазначеного дивним фактом видалися відеокадри в рекламному ролику на підтримку В.Януковича, який транслювався 15 вересня на УТ-1, де одним з фігурантів відеоряду був перший секретар Чернігівського обкомому СПУ - народним депутатом М.Рудьковським. В коментарі до події пан Рудьковський сказав, що дуже здивований цим і готує відповідну реакцію.
    Інші кандидати в президенти протягом вересня вели агітаційну кампанію досить мляво. На агітаційних стендах зафіксована агітаційна продукція кандидатів А.Кінаха, Н.Вітренко, П.Симоненко. Від кандидата О.Ржавського працювали пересувні агітаційні пункти.
    
    Жовтень
    Початок жовтня видався багатим на візити кандидатів в Президенти другого ешелону. Так 6 жовтня з чернігівськими журналістами у прес-центрі „Вибори - 2004” спілкувався кандидат Юрій Збітнєв. Він зустрівся з колективом швейної фабрики ТК „Стиль”, а також у Ніжині спілкувався з викладачами та студентами ніжинських ВУЗів. Одне з його гасел – захищеність кожного громадянина, консолідація нації на засадах українського солідаризму.
    5 жовтня Чернігів відвідав посланець „третьої сили” Анатолій Кінах. Нинішню президентську кампанію він назвав „боями без правил”. Пан Кінах акцентував увагу на недопустимості розпалювання національної ворожнечі, поділу на схід та захід.
    За інформацію ЧГКЗПЛ, під час відвідування Анатолієм Кінахом ВАТ „ЧеЗаРа” адміністрація заводу „добровільно-примусово” збирала працівників на зустріч з кандидатом. Це привело до того, що актова зала заводу було переповнена і багато хто з присутніх не мали місця, тому значна кількість людей вимушена була повернутися на робочі місця. Пан Кінах переважно переймався економічними питаннями, складними для розуміння пересічному виборцю. В кінці кандидат відповідав на записки з залу, які, за думкою учасників, були заздалегідь підготовані.
    Безумовно, найбільш яскравою подією місяця став другий візит на Чернігівщину прем’єр-міністра В.Януковича. На відміну від попереднього це була спроба „ходіння в народ”. Народ, якого на площі зібралося по різним оцінкам від 15 до 20 тисяч, був доставлений керівниками установ та підприємств в обов’язковому порядку. Багатьох прийти просто змусили під страхом звільнення з роботи. За свідченням очевидців до площі прямували мовчазні колони під проводом своїх керівників. Наприклад, колону освітян очолювала начальник міського відділу освіти Лещенко Н.П. Автобусами зі всієї області були звезенні сотні учасників з числа працівників правоохоронних органів.
    Промову прем’єра чернігівці сприйняли досить в’яло, а скандування організаторів "За Януковича!" практично ніхто не підтримував. Невелике пожвавлення викликала інформація про медичне обладнання на суму 5 мільйонів гривень для обласної дитячої лікарні та на п’ятсот тисяч гривень для онкодиспансеру.
    Сам прем’єр говорив мало, проте багато говорили про нього. Здебільшого це були слова подяки та клятви вірності і неодмінної підтримки. Представники від різних державних установ, селяни, освітяни, студенти, ветерани говорили практично одне й те саме, але різними словами.
    Після того як кандидат поїхав, розпочався концерт зірок естради. Але люди, здебільшого покинули площу, бо відчували, що їх примусово використали в якості натовпу, наступивши на їх свободу.
    Під час концерту виїзна бригада ЧГКЗПЛ зафіксувала випадки побиття працівниками міліції у штатському молодих людей у дворах навколо площі, де відбувався концерт.
    Окрім Чернігова В.Янукович відвідав Ніжин, Бобровицю та 169-й навчальний центр Сухопутних військ України. Під час виступу кандидат пообіцяв наступного року на 60 % збільшити фінансування армії та вирішити проблему з житлом для військовослужбовців.
    
    
    Підводячи підсумки візитів кандидатів в Чернігівський регіон, ЧГКЗПЛ зазначає, що основні питання, які порушували у своїх виступах кандидати в Президенти, стосувалися проблем життя пересічного виборця. Але підхід до розв’язання цих проблем був різний. Якщо опозиційні кандидати наголошували на необхідності кардинальної зміни існуючої влади, на прагненні до справжніх демократичних стандартів, в тому числі у галузі дотримання прав людини, єдиний кандидат від влади намагався довести, що діюча влада єдина знає шлях покращення стану пересічного українця. Що ж до методів, які застосовувались під час цих заходів, то треба зазначити, що схильність до використання методів адміністративного тиску на виборця під час зустрічі окремого кандидата з виборцями, засвідчує неповагу до їх права на свободу вибору, свободу слова та думки.
    
    Права людини у громадській діяльності партій Чернігівщини
    7 жовтня збори представників Чернігівських обласних організацій політичних партій та громадських об’єднань „Разом заради майбутнього”, які підтримують кандидата на пост президента України В.Януковича прийняли звернення до Верховної Ради України з вимогою дати політичну оцінку порушенням виборчого законодавства, які, на їх думку, допускаються представниками парламентських фракцій „Наша Україна”, БЮТ, соціалістів. В ній існує посилання: на „справу Лабазова”, яка, за їх версією, є прикладом нападу на штаб Януковича; на дії народних депутатів Рудьковського та Порошенка на Чернігівщині. Правда з точки зору „Закону про вибори Президента України” дивною видається фраза „... опозиційні до ГОЛОВНОГО претендента на пост Президента України В.Ф.Януковича”. Адже таке формулювання прямо порушує ст.3 Закону України „Про вибори Президента України” стосовно рівних можливостей для всіх кандидатів.
    Звернення, яке адресовано молоді, підписали обласні молодіжні організації демократичного спрямування, профспілкові та студентські комітети Чернігівських вищих навчальних закладів.
    “Студентів втягують у вир немолодіжних пристрастей, обіцяючи їм золоті гори та райське життя, забуваючи про те, що результати будь-якої революції неможливо спрогнозувати, як це було в історії багатьох держав!” – говориться у зверненні.
    Останні події як в нашому місті, так і в Україні показують, що більшість молоді залишається поза такими політичними ігрищами. Тому представники обласних молодіжних громадських організацій демократичного спрямування застерігають - не гратися в небезпечні ігри, правила яких багатьом просто невідомі.
     Автори звернення переконані, що порушення завойованого громадського спокою та миру - неприпустиме. Вони висловили упевненість, що чернігівська молодь залишиться розумною та активною.
    Звернення підписали лідери молодіжних організацій Чернігівщини та університетських студентських профкомів.
    Підписання такого звернення викликано подіями навколо громадянської кампанії „ПОРА” та реаліями президентської кампанії. Одностайність, з якою офіційні студкоми та профкоми ВУЗів підписали дану заяву наводить на думку, що за молодіжними організаціями-підписантами знову стоять певні політичні сили, зацікавлені в стримувані активної позиції молоді, яка буде рішуче виступати проти будь-яких порушень на виборах. Аргумент – „не гратися в небезпечні ігри – правила яких багатьом просто невідомі”. Тобто йде посилання на невідомі „правила гри”.
    На думку нашого комітету даною акцією відбувається приховане обмеження свободи вибору молоді. Про це може говорити той факт, що в цей же часовий період профкоми Чернігівських ВУЗів підписали соціальну угоду з Прем’єр-міністром Януковичем. Ініціаторами угоди стали представники інституту права, соціальних технологій та праці, педагогічного університету, інституту економіки та управління та технологічного університету. Вони обговорили на зборах становище студентської молоді та її перспективи. В дискусії брали участь представники студентського активу, активісти Коаліції молодіжних організацій Чернігівщини “МИ – за Януковича!”.
     Учасники зборів засудили намагання та спроби використати студентів у вуличних заворушеннях. Відзначаючи позитивні зміни в житті студентів - підвищення стипендій, покращення соціального захисту - представники студентських та профспілкових комітетів вищих навчальних закладів області підписали Соціальну угоду із Прем’єр-міністром України, кандидатом на посаду Президента України Віктором Януковичем щодо продовження та активізації позитивних змін в житті студентів в разі його обрання Президентом України.
    Аналізуючи наведені факти можна констатувати, що однією з реалій політичної боротьби стає розтягування молоді по різних таборах, штучний поділ на „вуличних опозиціонерів” (негатив) та конструктивних студентів, вдячних за покращення життя (позитив). Постає питання: чи розуміє глибоко хоч одна з політичних сил справжній рівень проблем українського студентства та чи готові вони обстоювати його права від порушень? Нажаль в поточній президентській кампанії масовим явищем стало використання політичними партіями молоді лише з корисних мотивів.
    Чергову акцію, яка мала стати „перевіркою штиків” перед виборами, провели 26 жовтня на Красній площі Чернігова соціалісти. Вони зібрали близько 3 тисяч прихильників в рамках Всеукраїнської акції протесту проти підвищення цін на продукти харчування та товари першої необхідності. Незважаючи на підвищення урядом пенсій, основними учасниками акції були люди похилого віку – прихильники Олександра Мороза. Була прийнята резолюція мітингу, після чого людський натовп, очолюваний народним депутатом України Миколою Рудьковським, вирушив до перехрестя проспекту Миру та проспекту Перемоги, де на півгодини у час пік вони перекрили рух транспорту. Реакція інших громадян на такі дії була неоднозначна – хтось підтримав такий вияв протесту, хтось навпаки побачив в цьому порушення своїх прав і публічно, виходячи з тролейбусів, висловив своє обурення.
    Не можна залишати поза уваги клопітку роботу суб’єктів виборчого процесу, пов’язану з формуванням дільничних комісій, та корпусу спостерігачів. Ця робота була завершена по членам дільничних комісій - на початку жовтня, по спостерігачах - в 20-х числах жовтня. Таким чином велика кількість громадян на сьогодні залучена до участі та контролі за виборчим процесом. До подій у місті Києві навколо ЦКВ 24 жовтня представники штабів Януковича та Ющенка проводили велику роботу по формуванню корпусу членів дільничних комісій та спостерігачів для закордонних дільниць. На сьогодні представники коаліції „Сила народу”, соціалістів та комуністів ведуть активну роз’яснювальну роботу серед своїх прихильників, роз’яснюючи право таємного голосування, право на активну позицію на виборах, закликаючи проконтролювати процес волевиявлення на кожній дільниці.
    Однак за даними опитування, яке проведене Чернігівським обласним відділенням ВГО „Комітет виборців України”, тільки 29% з 2561 опитаних членів дільничних виборчих комісій висловились упевнено, що вибори відбудуться чесно.
    Цікаві результати відповідей одержано на запитання “Як ви вважаєте, чи обмежується право вести агітацію за кандидатів у президенти України для членів ДВК?” Хоча 43,4% вважають, що їх право повністю обмежується, то 19,5% опитаних переконані, що вони можуть агітувати, а ще 20,7% стверджують – “лише частково обмежується”.
     Хоча 69% переконанні – працюватимуть нейтрально і неупереджено, а 20% – сумніваються.
     І, нарешті, 48% опитаних вважають, що президентська виборча кампанія відбувається на Чернігівщині з дотриманням усіх норм і процедур, передбачених чинним законодавством. Проте, майже чверть опитаних – 24% – стверджує –“ні”, а ще 28% – сумнівається.
    Загалом можна констатувати, що в цілому жителі Чернігівщини готові взяти активну участь у виборчій кампанії і саме в останній місяць перегонів представники політичних партій частіше у своїй безпосередній діяльності звертаються до теми соціальних та політичних прав своїх прихильників.
    
    Події навколо громадянської кампанії „ПОРА” на Чернігівщині
    18 жовтня 2004 року у день візиту у місто Чернігів кандидата у Президенти України В. Януковича до Чернігівського громадського комітету захисту прав людини (далі – ЧГКЗПЛ) звернулися активісти громадянської кампанії „ПОРА” з інформацією, що їх колег масово викрадають невідомі особи і вивозять у невідомому напрямку. Під час перевірки звернення виявилося, що особи, які представлялися працівниками міліції (у багатьох випадках вони не показували жодних документів), як правило у людних місцях і не соромлячись десятків свідків, брутально порушуючи їх конституційні права, примушували членів організації „ПОРА” сідати у автомобілі. За наданою нам інформацією у багатьох випадках це був автомобіль ВАЗ-2106 з київськими державними номерами. Після цього машина від’їжджала у невідомому напрямку.
    З метою знайти громадян України, що пропали, робилися спроби зателефонувати у всі районні та міський відділки міліції, але там відповідали, що таких осіб до них не надходило. Але згодом ті активісти, які зникли та мали із собою мобільні телефони, змогли зателефонувати до знайомих та повідомити, що вони знаходяться у Новозаводському або Деснянському відділках міліції м. Чернігова.
    Проте, по приїзду у ці відділи міліції родичів, знайомих та колег по навчанню зниклих громадян України, працівники органів внутрішніх справ, всупереч чинному законодавству, зокрема, принципам діяльності міліції, закріплених у статті 3 Закону України „Про міліцію”, надавали неправдиву відповідь про відсутність затриманих активістів „ПОРИ”. І тільки згодом, після кількох спроб різних громадських та політичних діячів, зокрема народного депутата України В.Атрошенка, вдалося не лише добитися зустрічей з незаконно затриманими громадянами, але й фактично добитися звільнення всіх їх. Як стало відомо ЧГКЗПЛ, загалом незаконно було затримано та пізніше відпущено дванадцять громадян України – активістів громадської кампанії „ПОРА”.
    Як розповідали затримані, деяким з них, всупереч чинного законодавству України навіть не висувалося жодного звинувачення. Хоча декільком громадянам України безпідставно було заявлено, що вони схожі чи то на осіб, що за день до затримання вкрали мобільний телефон, чи то на осіб, що місяць тому зґвалтували когось у міському парку.
    Досить типовим є затримання студентки Чернігівського Державного педагогічного університету (далі – ЧДПУ) Тетяни Пекур. Так, після її затримання та розміщення у Деснянському районному відділу міліції м. Чернігова, брутально порушуючи її конституційні права, тримали кілька годин без жодних пояснень. Коли вона запитала працівників міліції чому її тримають, їй відповіли, що її ніхто не тримає. Після чого вона встала та зробила спробу вийти з кімнати, але працівник міліції встав у проході і примусив її сісти назад. Такий факт говорить фактично про ознаки злочину передбаченого статтями 364 та 365 Кримінального кодексу України з боку правоохоронців. Врятувати та звільнити дівчину від незаконного утримання в райвідділі міліції зміг тільки народний депутат України В.Атрошенко, якого єдиного допустили у відділ, враховуючи його статус.
    Таким чином, вищенаведені затримання говорять про недотримання працівниками міліції - посадових осіб та представників держави, як Конституції України, чинного законодавства, так і статті 5 Європейської Конвенції про захист прав і основних свобод людини, яка ратифікована Україною.
    Але більш брутальні порушення конституційних прав громадян України розпочалися в м.Чернігові увечері 18 жовтня 2004 р., вже після від’їзду кандидата у Президенти України В.Януковича. Так, приблизно в 18.30 у гуртожитку ЧДПУ було затримано п’ятьма невідомими громадянина України, студента 3 курсу ЧДПУ Олександра Коваленка та відвезено у невідомому напрямку на автомобілі AUDI-80 з державним номером 468-20ММ.
    Всі спроби знайомих Олександра Коваленка знайти його у відділах міліції ні до чого не призвели, так як їм надавалась відповідь про відсутність у них такого затриманого. Проте було знайдено автомобіль, на якому було забрано цього громадянина України. Цей автомобіль стояв під Чернігівським міським відділом міліції. Особи, які знаходилися біля міського відділу міліції повідомили, що автомобіль належить працівнику міліції з управління по боротьбі з економічними злочинами.
    Проте на прохідній цього відділення міліції було заявлено, що ніхто з прізвищем Коваленко до них у цей день не поступав. І тільки після того як адвокат ЧГКЗПЛ разом з сусідом О.Коваленко по гуртожитку передав заяву до прийомної частини про зникнення останнього, черговий працівник заявив, що хлопець знайшовся і знаходиться у міському відділу.
    Водночас, брутально порушуючи конституційне право О.Коваленка, працівник міліції відмовився допустити до нього адвоката. Будь які інші спроби зв’язатися з хлопцем ні до чого не призвели. Після 22.00 до приміщення міськвідділу міліції вдалося потрапити народному депутату України В.Атрошенку. Посадові особи цього органу внутрішніх справ запевнили народному депутату України, що брутальне порушення прав громадянина України О.Коваленко буде зупинено та його буде звільнено через 20 хвилин. Також В.Атрошенко повідомили, що хлопця підозрюють у підробці та збуті фальшивих грошей.
    Проте звільнення ні через 20 хвилин, ні потім не відбулося. Після повторної бесіди В.Атрошенка з керівництвом міліції йому знову пообіцяли випустити хлопця ще через 20 хвилин, але згодом було повідомлено, що О.Коваленко ніхто не відпустить, тому що той став підозрюваним по справі і буде у подальшому перебувати під вартою.
    У відповідності до чинного законодавства О. Коваленку зразу з боку ЧГКЗПЛ було надано адвоката, який зразу приступив до представлення інтересів О.Коваленка. Проте, треба наголосити, що адвоката фактично було допущено більше ніж через 6 годин після затримання, чим було брутально порушено конституційні права О.Коваленка, зокрема вимоги статті 29 Конституції України. Зараз ЧГКЗПЛ та його юристи продовжують свої спроби добитися поновлення порушених конституційних прав Олександра Коваленко та його звільнення.
    19 жовтня брутальні порушення прав людини у м.Чернігові набули ще більшого розповсюдження, зокрема продовжилися масові затримання громадян України - представників громадської кампанії „ПОРА”. Так, було знов з нечітких причин, фактично порушуючи конституційні права громадян України, затримано ще чотирьох активістів кампанії.
    Але апогей переслідувань фактично за політичними ознаками знову прийшовся на вечір 19 жовтня 2004 року. Так, до ЧГКЗПЛ приблизно о 22.00 цього дня зателефонували представники громадської кампанії „ПОРА” з інформацією, що на квартирі одного з їх активістів за адресою: м. Чернігів, проспект Перемоги 125, кв.5 проводять, за їх думкою, протизаконний обшук.
    Представники комітету виїхали на місце, де біля згаданого дому побачили групи працівників міліції як у штатському, так і у формі. Загалом будинок було оточено з усіх боків. Після спроби зайти у під’їзд до членів ЧГКЗПЛ підійшли декілька міліціонерів, які чомусь спочатку представилися „активістами кандидата у Президенти України В. Ющенко”. З бесіди з ними та групою активістів „ПОРИ”, що вийшли з під’їзду згодом, ми дізналися, що у активіста „ПОРИ” Олександра Ломако на квартирі проводиться обшук по кримінальній справі. Також колеги О.Ломако повідомили, що на їх очах під час обшуку у нього „знайшли” підробні українські гривні. До того вони повідомили, що представники МВС, усупереч вимогам О.Ломако, брутально порушуючи вимоги Кримінального процесуального кодексу України та Конституції України, не дають йому запросити адвоката.
    Проте адвокат ЧГКЗПЛ – О.Трофимов, не дивлячись на спроби міліціонерів зупинити його, зміг пройти до О.Ломака і укласти з ним угоду про представлення його інтересів. Після чого обшук вже продовжувався у присутності адвоката, під час якого під газовою плитою на квартирі Ломака було знайдено каструлю, у якій вибухотехніки знайшли речовину, схожу на вибухову, капсуль та шнур.
    О 3 ранку 20 жовтня 2004 р. О.Ломака було перевезено до Чернігівського міського відділу міліції, де зараз щодо нього продовжуються слідчі дії.
    Чернігівський громадський комітет захисту прав людини ретельно зібрав та вивчив інформацію про хід цієї справи, і вважає, що під час обшуку з боку представників МВС України було допущено ряд дій, що можна вважати порушеннями чинного законодавства, зокрема:
    • за свідченнями присутньої у квартирі О.Ломака під час приходу міліції Тетяни Пекур, є ознаки порушення працівниками міліції статей 365 та 126 Кримінального кодексу України, так як до неї була безпідставно застосована фізична сила (за її заявою Т.Пекурі були нанесені невизначеним працівником міліції удари по обличчю);
    • усупереч вимогам О.Ломака, йому було відмовлено у виклику адвоката, чим порушено стаття 45 Кримінально-процесуального кодексу України, стаття 29 Конституції України та статті 5 та 13 Європейської Конвенції про захист прав і основних свобод людини;
    • судом була надана санкція на обшук квартири неіснуючої за згаданою адресою людини - Олексія Ломако, а обшук працівниками міліції зроблено на квартирі Олександра Ломака, що фактично є перевищенням ними своїх повноважень і має ознаки порушення статті 177 Кримінально-процесуального кодексу України та статті 5 Європейської Конвенції про захист прав і основних свобод людини.
    Наведені вище факти дають Чернігівському громадському комітету захисту прав людини підстави для стурбованості щодо дотримання прав людини та основних свобод у регіоні, зокрема Конституції України, Європейської Конвенції про захист прав і основних свобод людини та інших міжнародних документів, ратифікованих Україною тощо. Дуже прикрим є факт, що переслідування йде за належністю до окремої асоціації, тобто є ознаки не дотримання посадовими особами України статті 11 Європейської Конвенції про захист прав і основних свобод людини.
    
    З приводу подій навколо „ПОРИ” проведено18 жовтня прес-конференцію заступника міністра внутрішніх справ Михайла Маніна та 19 жовтня прес-конференцію в УМВС Чернігівської області для мас-медіа. Подію коментували начальник слідчого управління УМВС Михайло Товкало, начальник УБОЗ УМВС Анатолій Качанов і начальник управління по боротьбі з економічною злочинністю Олександр Стволовий. Правоохоронці звинуватили активістів „ПОРИ” у зберіганні та збуті фальшивих грошей. Керівника громадянської кампанії по Чернігівській області Олександра Ломако звинуватили в зберіганні вибухівки. Наявність у студентів фальшивих грошей правоохоронці пояснили тим, що ними розрахувалися зі студентами представники „Нашої України” за участь у студентському віче 16 жовтня. Коментуючи участь міліції М.Манін зазначив: „Обвинувачуючи в чомусь міліцію не треба. На сьогодні співробітники працюють у дуже напруженому ритмі.”
    Одночасно Центральний виборчій штаб В.Ющенка заявив про затримання міліцією 15 активістів президентської виборчої кампанії Ющенка в Чернігові, переважно студентів істфаку Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т.Г.Шевченко.
    Затримання членів громадянської кампанії „ПОРА” набуло широкого суспільного резонансу. 21 жовтня було проведено пікетування під стінами Чернігівського педуніверситету та Чернігівського міського відділу міліції на знак протесту проти арештів активістів „ПОРИ”. 22 жовтня громадський рух „Чистий України” провів в Чернігові загальноміську акцію протесту проти політичних репресій та на підтримку арештованих міліцією студентів. Студенти, серед яких представники з інших областей України, добилися того, що міліція прийняла від них звернення та дозволила передати передачу арештованим.
    26 жовтня під стінами УМВС в Чернігівській області відбулася прес-конференція, на якій виступили учасники подій. На сьогодні завдяки діяльності адвоката ЧГКЗПЛ О.Трофимова - Олександра Коваленка відпущено на підписку про невиїзд.
    
    Права людини, вибори, органи державної ради...
    За повідомленням прес-служби Чернігівської облдержадміністрації, з метою сприяння підготовці і проведенню виборів Президента України, забезпеченню виконання вимог Закону України «Про вибори Президента України» у межах наданих повноважень та на виконання доручення голови Центральної виборчої комісії в обласній державній адміністрації утворено обласний координаційний штаб зі сприяння підготовці і проведенню виборів Президента України.
    Керівником обласного координаційного штабу призначено першого заступника голови, керівника апарату облдержадміністрації М. І. Стрільця. Розроблено і затверджено план роботи обласного координаційного штабу та заходів облдержадміністрації щодо забезпечення реалізації Закону України «Про вибори Президента України».
    Для вивчення стану діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо матеріально-технічного забезпечення територіальних та дільничних виборчих комісій за територіальними виборчими округами закріплені відповідальні особи.
     Органи місцевого самоврядування постійно працюють в контакті з відповідними ТВК та ДВК. Але ЧГКЗПЛ було засвідчено, що під час проведення навчання для членів дільничних комісій по Деснянському району міста Чернігова, запрошені на навчання представники органів самоврядування дещо однобоко тлумачили окремі положення Закону України „Про вибори Президента України”, намагаючись знівелювати рівень відповідальності державних органів за складання списків. Непоодинокими є випадки присутності представників міськ та райвиконкомів на засіданнях комісій без запрошення, що засвідчує намагання місцевої влади впливати на роботу ТВК.
    На жаль, є приклади силового тиску на членів дільничних комісій. За повідомленням, яке надійшло до ЧГКЗПЛ з одного з районів області, до представників дільничних комісій застосовувалися методи залякування – у членів дільничних комісій, які представляють опозиційних кандидатів, правоохоронні органи проводили обшук з метою знаходження доказів торгівлі самогоном. Факт брутального переслідування за політичні погляди наводить газета „Сіверщина” від 8 жовтня 2004 року: „Днями за особистою вказівкою голови Козелецької районної державної адміністрації Віктора Овдака звільнено зі своєї посади директора районної бібліотеки Анатолія Пенського за його політичні переконання - він є членом територіальної виборчої комісії від кандидата в Президенти Віктора Ющенка. Анатолія Пенського звинувачено в тому, що змусив трьох сільських бібліотекарів погодитися працювати в дільничних комісіях саме від цього кандидата. А.Пенський є хорошим спеціалістом бібліотечної справи, відомим у районі краєзнавцем, і його звільнення влада навіть не намагалася подати як невідповідність посаді. Його змусили написати заяву про звільнення „за згодою сторін”.
    Мабуть загроза звільнення примушувала людей, присутніх на мітингу 18 жовтня на підтримку В.Януковича, підходити до керівників своїх установ з метою засвідчити свою присутність.
    Ще більше проявилось застосування силових методів щодо студентів гуртожитку Чернігівського педуніверситету з боку правоохоронних органів після студентського віче в Києві. З’ясовуючи, хто був його учасником, до гуртожитку завітали майор та лейтенант міліції. Суть профілактичної бесіди зводилася до своєрідного роз’яснення студентам їх прав: що можна робити, а що ні. Особливою увагою, користувались студенти учасники акції-звернення до ТВК: Олег Назаренко, Олександр Батюк, Аліна Фесюн. Так і не представившись, офіцери міліції пообіцяли політично активним студентам „прискорене” закінчення університету та багато різних проблем в разі, якщо вони продовживатимуть робити те, що на думку міліціонерів, робити не можна , а саме: реалізовувати своє конституційне право на свободу слова і переконань та активно приймати участь у виборчих процесах. Намагання використати правоохоронні органи з метою силового тиску на свідомість політично активної частини населення проявилося, коли міліція зупиняла транспортні засоби, якими громадяни намагалися дістатися до Києва, щоб взяти участь у акції біля ЦВК 24 жовтня.
    Наведені приклади засвідчують, що представники влади напередодні виборів застосовує адміністративний та силовий тиск як вагомий засіб політичної боротьби. На думку комітету, випадки застосування адмінресурсу на Чернігівщині мають системний характер і створюють реальну загрозу проведенню прозорих, демократичних та вільних виборів.
    
    Свобода слова та друку в виданнях області
    Нашим комітетом для вивчення ситуації з правами і свободами у матеріалах ЗМІ, було проведено дослідження всіх суспільно-політичних друкованих ЗМІ Чернігівської області, які виходили за останній місяць; є регулярними у виданні; видаються більше одного року; розповсюджуються по каталогам Укрпошти. Тобто були вивчені видання, які вже мають постійну аудиторію та розповсюджуються на комерційній основі.
    Найбільшу увагу передвиборчій агітації та подіям що трапляються навколо того чи іншого кандидата на пост Президента України приділяють далеко не всі засоби масової інформації. Наприклад, газета „Деснянська Правда” більшість своїх статей, що стосуються виборів Президента присвячують посадовій діяльності єдиного кандидата від влади Віктору Януковичу. Наповнення цих статей різноманітне. Деякі розповідають про перебування „Прем‘єр-міністра України на Чернігівщині”, деякі про „Мітинг протесту проти екстремізму”. Неозброєним оком можна помітити про-владні настрої авторів статей та негативне ставлення до представників опозиційних сил на чолі з Віктором Ющенко. Про це свідчить стаття під назвою „Націоналізм – це хвороба” в якій висвітлюються Івано-Франківські події 24 вересня. В цій статті наведені слова обурення народного депутата від фракції „Регіонів України” Володимира Колоніари : „Ви, „нашоукраїнці”, виховали підлоту, банду!”. Нижче цитуються вислови В.Януковича з цього приводу.
    Вагою протидії вищенаведеному виданню є опозиційна газета „Сіверщина”. Статті цієї газети направлені на критику діючого уряду. Про це свідчить цілий ряд статей з такими назвами як „ Пенсії і вклади на два місяці” (№39 від 24 вересня 2004 року), „І знов влада порушує закон”(№40 від 01 жовтня 2004 року), „Отруйний режим” (№39 від 24 вересня 2004 року), „Пенсійний „дєрєбан”, або звідки гроші?” (№42 від 15 жовтня 2004 року) та багато інших. Дуже багато публікацій звернень Віктора Ющенка до народу України де він закликає до активних дій з боку громадян. У жовтневому номері з‘явилась стаття під назвою „Мороз – чесний?” де автор стверджує, що „багато хто помилково думає про О.О.Мороза як про чесну, порядну, демократичну людину, що дбає про людей”. В цій статті розповідається про те, що він очолював „групу 239” – більшість яка працювала проти людей, в інтересах влади. Тобто можна зробити висновок, що тижнева газета „Сіверщина” як і належить правим опозиційним виданням, більшість своїх публікацій присвячувала В. Ющенку, його діяльності, а також недолікам та прорахункам в діяльності нині діючого уряду на чолі з В. Януковичем.
    Що стосується газети „Гарт”, то вона, на нашу думку, займає найбільш політично нейтральну позицію. Про це може свідчити хоча б те, що останнім часом в цьому виданні публікуються матеріали про Олександра Мороза, Віктора Ющенка, Анатолія Кінаха, не кажучи вже про кандидата від влади. В одному з номерів опубліковано дві цікаві статті: „Прокурорів теж судять”, та „ Мороз вимагає вибачень від Ющенка за брехливі звинувачення”. В першій статті О.Мороз наголосив, що виступає на захист В.Ющенка „незважаючи на несправедливий і нестриманий виступ, який 21 вересня озвучив лідер „Нашої України”. В другій лідер соціалістів зажадав публічних вибачень за звинувачення його в причетності до отруєння В. Ющенка.
    У багатьох видавництвах Чернігівської області було помічено опубліковані проекти указів В.Ющенка, які, з його слів, набудуть чинності негайно у разі перемоги. Вищезгаданий кандидат планує підвищити пенсії, швидше повернути заощадження, створити 5 мільйонів робочих місць, та деякі інші.
    Цікавим було повідомлення про те, що музиканти шести популярних чернігівських рок-груп агітують неформальну молодь нашого міста прийти 31 жовтня на виборчі дільниці та зробити свій вибір. „ Ми не будемо агітувати за якогось конкретного кандидата” - пояснив журналістам „Гарту” Станіслав Тавлуй ( представник Центру прогресивної молоді „Апельсин”).
    У цілому, як і у минулі періоди, можна констатувати, що практично всі друковані періодичні видання регіону подають матеріали на підтримку лише одного кандидата, не подаючи альтернативних точок зору. До того, жодна з досліджених газет, окрім „Сіверщини”, не відводила будь-якої суттєвої уваги проблемам освіти потенційних виборців щодо їх громадянських та політичних прав. Тобто мали на меті тільки політичні цілі.
    
    
    * * *
    У кінці хочеться додати, що у вересні та жовтні остаточно загострилася ситуація з дотриманням прав людини, пов’язаних з виборчим процесом. Почали відбуватися події, які можна назвати масовими порушеннями прав людин. Відбувається обмеження прав і свобод вагомої частини виборців. Дії правоохоронних органів перевищують їх конституційні повноваження. Порушення процесуальних норм та Конституції України під час їх діяльності стало систематичним і ніким не обмеженим.
    Представниками держави вчинені дії, які свідчать про порушення статей 5 та 13 Європейської Конвенції про захист прав і основних свобод людини та Протоколу до неї, обов’язки по виконання яких взяла на себе країна.
    Багато порушень були пов’язані з діяльністю органів державної влади по підвищенню іміджу та авторитету кандидата в Президенти, якого підтримує діючий Президент. Протягом останніх місяців адміністративний тиск на виборців ставав все більш міцним та нічим необмеженим. До тиску залучені правоохоронні органи.
    Все вищенаведене дає право зробити висновок – вересень та жовтень підтвердили наші підозри про початок масових, брутальних порушень прав людини, пов’язаних з виборчим процесом.
    
    Хочемо висловити подяку всім представникам органів державної влади та місцевого самоврядування, політичним структурам, громадським організаціям, яки сприяли підготовці цього дайджесту та запрошуємо всіх надавати інформаційну підтримку, як цьому дайджесту, так і проекту в цілому.
    
    Наталія Романова, Олексій Тарасов, Тухан Едієв,
    Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
    

Публікація від 2 листопада, 2004 р.

Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю