Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІНТЕГРО
Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Енергетична “Зелена книга” ЄС відкриває створення нової Європейської енергетичної політики .

9 березня, 2006 р.

    *** Європа вступає у нову енергетичну добу, коли вона на половину буде залежати від імпортованих енергоносіїв, в той час як запаси енергоресурсів будуть стрімко зменшуватися, а ціни на джерела енергії підвищуватися. Упродовж наступних 20 років, щоб забезпечити потреби у енергоносіях і оновити інфраструктуру, знадобиться 1000 мільярдів євро. Якщо не вжити негайних заходів, у наступні 20-30 років залежність ЄС від імпортованих енергоносіїв зросте до 70%. До того ж, енергоресурси зосереджені лише у кількох країнах. Сьогодні половина газу, який споживає ЄС, надходить з Росії, Норвегії та Алжиру. Якщо нинішнє споживання не зміниться, вже за 25 років ЄС імпортуватиме до 80% необхідного йому газу. Ціни на енергоносії неминуче зростатимуть, оскільки до 2030 року світове споживання енергоносіїв зросте на 60%. При цьому Європа ще не створила повністю конкурентоспроможний внутрішній енергетичний ринок, який гарантував би стабільність і безпеку енергопостачання.
    Усвідомлюючи усі ці виклики, глави держав та урядів країн ЄС зібралися наприкінці минулого року у Гемптон-Корті (Великобританія) у пошуках спільної відповіді. Такою відповіддю стала спільна Європейська енергетична політика, пропозиції щодо якої були опубліковані як “зелена книга” 8 березня. Метою Європейської енергетичної політики є створення ефективної нормативної бази, нарощування конкурентноздатності і консолідація енергетичного сектора ЄС на ринкових принципах.
    “Зелена книга” визначає шість основних напрямків роботи: конкурентоспроможність і єдиний внутрішній енергетичний ринок, диверсифікація джерел енергопостачання, солідарність у запобіганні енергетичним кризам, сталий розвиток, інновації і технології, та зовнішня політика. “Зелена книга” має запропонувати відповіді на низку питань. Зокрема, як ЄС зможе стимулювати приток величезних інвестицій, необхідних для розвитку енергетичного сектора? Як забезпечити надходження енергії до споживачів за розумними цінами, і як запобігти скороченню кількості робочих місць? Як виробити спільні підходи до протидії зміні клімату? Як вплине спільна енергетична політика на зовнішні стосунки ЄС? І нарешті – як досягти загальної згоди щодо необхідності спільної нової енергетичної стратегії для ЄС, яка спиралась би на принципи сталості, конкуренції та безпеки. “Зелена книга” пропонує загальноєвропейський механізм прийняття рішень в енергетичній галузі – це т.зв. регулярний Стратегічний енергетичний огляд ЄС. Ключові проблеми, означені у “Зеленій книзі”, будуть обговорюватися під час весняної сесії Європейської Ради. Цього року Єврокомісія має намір запропонувати План дій у сфері енергозбереження, який включатиме широке коло заходів – від просвітницьких кампаній до механізмів заохочення інвестицій у енергозбереження. Також провідники ЄС планують створити “Дорожню карту відновної енергії” і виробити нову спільну енергетичну зовнішню політику. Єврокомісія вважає, що в межах цієї політики слід розбудувати нову інфраструктуру, яка би гарантувала безпеку постачання енергоносіїв до ЄС. Окрім того єврокомісари планують створити Договір Всеєвропейського енергетичного співтовариства, встановити нове енергетичне партнерство з Росією, розробити новий механізм швидкого реагування на енергетичні кризи, поглибити стосунки з основними виробниками і споживачами енергії та укласти міжнародну угоду про енергозбереження.
    Громадяни ЄС з розумінням ставляться до необхідності вирішення проблем нової енергетичної доби. Наприкінці січня Євробарометр опублікував результати опитування, які свідчать, що більшість європейців (47%) бажають, щоб вироблення нової енергетичної політики ЄС здійснювалося на загальноєвропейському рівні. Опитування показало, що громадяни ЄС покладають надію насамперед на розвиток новітніх енергоощадних технологій та відновних джерел енергії. При цьому регуляцію споживання нафтопродуктів і дедалі активніше використання ядерної енергії підтримують, відповідно, лише 23% і 12% опитаних громадян ЄС. 43% європейців хотіли би отримувати більше інформації про можливості заощаджувати енергію, а 40% вважають, що енергозбереження має стимулюватися податковими пільгами. Така ж кількість європейців - 40% - навіть готові платити більше за енергію, якщо вона видобуватиметься з відновлюваних джерел.


Чи вважаєте ви за необхідне реформувати ООН?
Так
Ні
ООН потрібно ліквідувати, а не реформувати