Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІНТЕГРО
Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Обговорення проблем забезпечення прозорості діяльності судової влади.

12 липня, 2007 р.

    11 липня у Києві відбувся круглий стіл «Забезпечення прозорості діяльності судової влади», що був організований Центром політико-правових реформ спільно з Державною судовою адміністрацією за сприяння Міжнародного фонду «Відродження» і Проекту USAID «Україна: Верховенство права».
    
    Особливу увагу учасники круглого столу звернули на проблеми та перспективи функціонування Єдиного державного реєстру судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
    
    З доповіддю з цього питання виступила Наталія Сердюк – заступник гендиректора державного підприємства «Інформаційні судові системи». Вона повідомила, що недостатнє наповнення Реєстру пов’язане з дорогою і трудомісткою «паперовою» процедурою його наповнення – зазвичай суди надсилають паперові копії судових рішень, які скануються і знеособлюються технічним адміністратором Реєстру і лише тоді вносяться до Реєстру. Для вирішення цієї та інших проблем зараз створено робочу групу з вироблення технічного завдання для створення єдиної судової інформаційної системи.
    
    Директор Центру комерційного права Валентина Данішевська розповіла про технології, які впроваджені в господарських судах для ефективного діловодства та наповнення Єдиного державного реєстру судових рішень. Запровадження цих технологій дало можливість включати до Реєстру практично усі рішення і постанови господарських судів - сьогодні це майже 70 відсотків усіх рішень, що є у Реєстрі, - а також давати інформацію через Інтернет (www.arbitr.gov.ua) про рух будь-якої господарської справи. Пошукова система, яка є на сайті Вищого господарського суду дає можливість здійснювати пошук рішень за категорією справи та контекстом. Ці технології успішно можуть бути поширені на всю систему судів загальної юрисдикції.
    
    Американському досвіду забезпечення відкритості діяльності судів була присвячена доповідь пана Маркуса Зіммера – заступника керівника проекту USAID «Україна: Верховенство права». Будучи ознайомленим із ситуацією в Україні, він запропонував включати до Реєстру судових рішень лише найважливіші рішення судів, які б добирав спеціальний комітет із суддів, прокурорів, адвокатів, або принаймні лише кінцеві рішення судів. Також пан Зіммер рекомендував зберігати у текстах судових рішень, що поміщаються до Реєстру, імена фізичних осіб (сьогодні вони замінюються літерними позначеннями), аби полегшити пошук.
    
    Проблему забезпечення приватності при веденні бази судових рішень розвинув у своєму виступі Роман Романов – голова комітету Національної комісії із зміцнення демократії та утвердження верховенства права. Зокрема, він повідомив, що у Європі праву на приватність забезпечується більша охорона, ніж у США. Тому під кутом зору дотримання європейських стандартів для розголошення імені особи та інших персональних даних у текстах судових рішень, поміщених до автоматизованої бази даних, потрібно було б одержувати згоду цієї особи.
    
    Експерт Центру політико-правових реформ Тетяна Руда презентувала порадник для відвідувачів суду «Як ознайомитися з судовим рішенням?» та календарик з інформацією про Єдиний державний реєстр судових рішень. На її думку, у кожному суді повинен бути інформаційний стенд із безкоштовними брошурами, буклетами, бланками заяв тощо. Книжка «Як ознайомитися з судовим рішенням?» може стати однією з цілої серії брошур для безкоштовного поширення у судах.
    
    Також учасники круглого столу обговорили проект рекомендацій щодо заходів задля підвищення прозорості діяльності судів і доручили робочій групі доопрацювати текст рекомендацій за наслідками обговорення. Остаточний варіант рекомендацій та електронний варіант порадника «Як ознайомитися з судовими рішеннями?» буде розміщено на сайті ЦППР.
    
    Джерело : Центр політико-правових реформ.


Чи вважаєте ви за необхідне реформувати ООН?
Так
Ні
ООН потрібно ліквідувати, а не реформувати