Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 ПУБЛІКАЦІЇ -- Бюлетені та видання наших колег


АНАЛІТИЧНА ДОПОВІДЬ “НОВА ПОЛІТИКА ЗМЕНШЕННЯ ШКОДИ ВІД ВЖИВАННЯ НАРКОТИКІВ”

   
    Цю аналітичну доповідь підготована в рамках проекту “Громадське лобіювання стратегії зменшення шкоди від вживання наркотиків”. Проект здійснюють Всеукраїнська асоціація зменшення шкоди та Міжнародний центр перспективних досліджень за фінансової підтримки Міжнародного фонду “Відродження” (Київ) та Міжнародної програми зменшення шкоди Інституту відкритого суспільства (Нью-Йорк, США). Партнери проекту – громадські організації – члени Всеукраїнської асоціації зменшення шкоди.
    Цей документ пропонується як основа для обговорення проблем поширення ВІЛ і наркозалежності в Україні, а також державної політики, покликаної вирішувати їх. Ми запрошуємо представників усіх зацікавлених сторін і з державних структур, і з організацій громадянського суспільства, діяльність яких стосується цієї сфери, взяти участь у громадських обговореннях. Перша серія обговорень відбудеться в січні–лютому 2005 року в Києві та ще десяти містах. В аналітичній доповіді міститься аналіз історії та масштабу проблеми, аналізуються причини такої ситуації та запропоновано варіанти подолання проблеми.
    1. Поширення ВІЛ в Україні вже набуло характеру епідемії, вивівши Україну у світові лідери за темпами поширення вірусу. Аналогічну загрозливу динаміку демонструє епідемія наркозалежності. Від середини 90-х більшість випадків зараження вірусом (близько 70%) пов'язано з вживанням ін'єкційних наркотиків, що призвело до високих темпів поширення епідемії і серед споживачів наркотиків, і серед решти населення. Українське суспільство щодня потерпає від цього та інших шкідливих наслідків, пов’язаних з поширенням наркозалежності. Держава, громадські організації України та міжнародні організації витрачають чималі ресурси на здійснення різноманітних програм у сфері профілактики ВІЛ/СНІДу та наркозалежності.
    2. На думку авторів документа, основна проблема України в цій сфері полягає в тому, що витрачання величезних зусиль і коштів не дає результатів, поширення ВІЛ/СНІДу та інших шкідливих наслідків наркозалежності триває загрозливими темпами. Чинна політика щодо споживання наркотиків, що лежить на перетині профілактики ВІЛ, боротьби з незаконним обігом наркотиків і базується на репресивних методах, виявилася нездатною запобігти поширенню епідемії. Це дає підстави сформулювати основну причину існування зазначеної проблеми: чинна державна політика є неякісною. Низька якість державної політики стосується таких груп чинників:
    • Хиби загальної системи розроблення, ухвалення та впровадження політики: брак достовірних даних для ухвалення рішень; відсутність міжгалузевої координації та участі зацікавлених сторін у процесі вироблення та впровадження політики; державні програми фінансуються недостатньо, розподіл коштів не відповідає реальним потребам; неадекватно визначено цілі та пріоритети; немає системи оцінки виконання державних програм.
    • Неадекватний зміст чинної політики щодо профілактики ВІЛ і наркоманії, що виражається у намаганні одночасно переслідувати за споживання наркотиків і здійснювати заходи зі зменшення шкоди.
    • Недосконалість правового поля: переважання політики, спрямованої на повне викорінення наркоманії, що нині вважають у розвинених країнах застарілим і неефективним підходом.
    • Негативні настрої в суспільстві: дискримінація та стигматизація споживачів наркотиків і людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом.
    3. Автори документа вважають, що для подолання проблеми поширення ВІЛ необхідно усвідомити причини цього стану речей і здійснити заходи саме щодо них. Пропонуються до розгляду три варіанти державної політики: (1) збереження наявного курсу, (2) посилення репресій стосовно СІН, (3) впровадження політики зменшення шкоди в повному обсязі.
    4. Зусиллями міжнародного співтовариства нині вироблено прагматичний підхід до діяльності у сфері профілактики наркозалежності, особливо в умовах, коли вона є основним чинником епідемії ВІЛ/СНІДу. Згідно з цим підходом, пріоритет змінюється від довгострокової мети “суспільства без наркотиків” на користь щоденного зменшення шкоди від поширення наркозалежності для суспільства та самих наркозалежних. В Україні основною шкодою від наркозалежності є поширення ВІЛ/СНІДу, проте зменшення шкоди нині не є пріоритетом державної політики.
    На думку авторів документа, державна політика стосовно СІН в Україні повинна основуватися на принципах зменшення шкоди та переслідувати такі цілі: (1) припинення кримінального переслідування хворих на наркотичну залежність; (2) поліпшення заходів із ресоціалізації наркозалежних, а саме поліпшення якості і доступності соціальних і медичних послуг для них.
    Завдання громадських обговорень, на які виноситься цей документ, – визначити позиції зацікавлених сторін щодо того, якими повинні бути цілі політики, які існують проблеми, якими причинами вони викликані і які варіанти дій з усунення цих причин найефективніші.
    На основі обговорення різних варіантів вирішення проблеми та аналізу позицій усіх учасників обговорень буде розроблено рекомендації щодо змін наявної політики, зокрема усунення практики порушень прав наркозалежних і ВІЛ-інфікованих та поліпшення політики профілактики поширення ВІЛ. Ці рекомендації буде сформульовано в аналітичному документі та винесено на другу серію обговорень.
    

Публікація від 24 січня, 2005 р.

Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю