Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 ПУБЛІКАЦІЇ -- Бюлетені та видання наших колег


EU Newsletter 09.07.2007

   
    Зовнішні відносини Європейського Союзу
    Європейська політика сусідства
    Європейська Комісія публікує економічний огляд країн ЄПС. 2 липня Комісія опублікувала економічний огляд 16-и країн, що входять сфери дії Європейської політики сусідства.
    Дослідження, викладене на 215 сторінках, складається з трьох розділів. У першому йдеться про макроекономічні наслідки різкого підвищення цін на енергоносії у тих країнах СНД, що імпортують енергоресурси.
    Другий розділ присвячений регіональному оглядові: він містить аналіз економічного розвитку країн Середземномор’я та східноєвропейських сусідів ЄС.
    Третій розділ присвячений економічному оглядові країн, що входять до сфери дії Європейської політики сусідства, зокрема України.
    Економічний огляд країн ЄПС підготовлений Генеральним директоратом з економічних та фінансових питань Європейської Комісії. Він містить детальну статистичну та аналітичну інформацію про економічний розвиток країн ЄПС. >>> докладніше
    Зовнішня торгівля
    Поступки у рамках Дохського раунду СОТ мають бути пропорційними, вважає Мандельсон. Своє бачення перспектив Дохського раунду перемовин у рамках СОТ висловив Європейський Комісар у справах зовнішньої торгівлі Пітер Мандельсон, виступаючи 4 липня на саміті ЄС–Бразилія, що відбувся у Лісабоні.
    „ЄС готовий піти на значне зниження своїх сільськогосподарських тарифів та аграрних субсидій”, - зазначив Комісар. Також, на думку Мандельсона, подібний крок мають здійснити Сполучені Штати Америки.
    Водночас подібні поступки розвинених країн мають бути врівноважені пропорційними кроками з боку країн, що розвиваються, підкреслив представник Європейської Комісії. Серед цих кроків Мандельсон називає „створення умов для надійності та певності ринку, а також відкриття своїх ринків для експорту промислових товарів та послуг”. „Наші прохання є помірними та поміркованими”, - додав Комісар.
    Дохський раунд перемовин у рамках Світової організації торгівлі (СОТ) розпочався шість років тому у місті Доха (Катар). Перемовини були спрямовані на розв’язання торгівельних суперечностей між розвиненими постіндустріальними державами та країнами, що розвиваються. Він мав спонукати розвинені держави зменшити ступінь протекціонізму в сільському господарстві в обмін на зустрічне зменшення тарифів на промислові товари з боку бідніших країн.
    19-21 червня цього року у Потсдамі (ФРН) відбулася зустріч представників ЄС, США, Індії та Бразилії, спрямована на пошук компромісу щодо завершення Дохського раунду перемовин у рамках СОТ. Попри очікування учасників „Великої четвірки”, Потсдамська сесія не розв’язала наявних суперечностей. >>> докладніше
    Інші події
    Відбувся саміт ЄС – Бразилія. Саміт, що тривав 4-5 липня у Лісабоні, став першою великою зовнішньополітичною подією головування Португалії в Європейському Союзі.
    Європейську делегацію очолили прем’єр-міністр Португалії Жузе Сократеш, президент Європейської Комісії Жузе-Мануель Баррозу та Високий представник ЄС з питань спільної зовнішньої політики та політики безпеки Хав’єр Солана. Бразильську делегацію очолив президент країни Луїс Інасіу Лула да Сільва.
    Основним результатом саміту стало ініціювання „стратегічного партнерства” між ЄС та Бразилією, що передбачатиме посилення стосунків між партнерами у цілому спектрі сфер. Окрему увагу сторін було приділено співпраці щодо посилення Організації Об’єднаних Націй та поширенню цінностей прав людини на планеті.
    Ще одним здобутком саміту є рішення сторін про необхідність укладання Угоди про асоціацію між ЄС та Південноамериканським спільним ринком (МЕРКОСУР), державами-членами якого є Бразилія, Аргентина, Уругвай, Парагвай та Венесуела. >>> докладніше
    Уряд країни-голови ЄС вітає звільнення Алана Джонстона. 4 липня уряд Португалії поширив заяву з приводу звільнення журналіста служби BBC Алана Джонстона.
    „Європейський Союз засудив викрадення Алана Джонстона та вимагав його беззастережного та негайного звільнення”, - йдеться в заяві. „Уряд країни-голови ЄС висловлює своє абсолютне неприйняття викрадення людей та знову висловлює свій заклик та своє сподівання про те, що такі дії ніколи не повторяться знову”, - наголошено в заяві.
    Журналіста BBC Алана Джонстона було викрадено палестинськими бойовиками у секторі Ґаза 12 березня 2007 року. Його було звільнено 4 липня завдяки тривалому тиску міжнародної спільноти, зокрема Європейського Союзу. >>> докладніше
    Внутрішні питання Європейського Союзу
    Економіка
    Зростання економіки зони євро є стабільним, стверджує Європейська Комісія. 3-го липня Комісія поширила огляд розвитку економіки зони євро (ЄС-13) протягом першого кварталу 2007 року.
    За даними Комісії, у першому кварталі цього року ВВП економіки зони євро виріс на 0,6%, а річні показники зростання склали 3%. Основним мотором розвитку Комісія називає стрімке збільшення обсягів інвестицій.
    Водночас Комісія звертає увагу на незначне зниження побутового споживання. Його основною причиною Комісія називає зниження споживання в Німеччині, зумовлене зростанням національних ставок ПДВ.
    Серед позитивних тенденцій Комісія називає стабільний рівень інфляції (1,9%), поступове зниження рівня безробіття (від 7,6% у грудні до 7,0% в травні) та зростання рівня зайнятості на 0,4% (протягом першого кварталу цього року кількість працевлаштованих в зоні євро зросла на 500 000 осіб).
    Попри часту критику політики Європейського Центрального Банку, Комісія зазначає, що сильні позиції євро відносно багатьох світових валют не мають значного негативного впливу на європейський експорт та не спричиняють його подорожчання.
    До зони євро входять тринадцять із двадцяти семи країн Європейського Союзу: Німеччина, Франція, Нідерланди, Бельгія, Люксембург, Португалія, Іспанія, Австрія, Ірландія, Італія, Греція, Фінляндія та Словенія. Від 1 січня 2008 року до зони єдиної європейської валюти можуть приєднатися Мальта та Кіпр. >>> докладніше
    Енергетика
    Енергетичні ринки держав-членів ЄС відкрилися для конкуренції. Від 1 липня 2007 року більшість енергетичних ринків держав-членів ЄС стали на шлях лібералізації.
    Лібералізація означатиме скасування основних правових чи адміністративних бар’єрів для компаній, що прагнуть вийти на ринки електроенергії та газу держав-членів ЄС. Відтак можна говорити про кінець епохи енергетичних монополій на національних ринках: віднині кілька компаній мають можливість конкурувати за споживача.
    Низка країн ЄС уже відкрили свої енергетичні ринки до 1 липня. Йдеться про Австрію, Бельгію, Чехію, Данію, Німеччину, Іспанію, Нідерланди, Ірландію, Велику Британію. Швеція, Фінляндія та Португалія відкрили свої ринки електроенергії; Італія – ринок газопостачання.
    1-го липня свої енергетичні ринки відкрили Франція, Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія, Словаччина, Словенія, Литва, Люксембург. Італія, Латвія та Греція відкрили свої ринки електроенергії; Швеція та Естонія – ринки газопостачання.
    Лише незначна кількість країн отримали відстрочення, зокрема Мальта, Кіпр та Естонія, у відкритті ринків електроенергії, а Фінляндія, Латвія, Греція, Португалія – у відкритті ринків газопостачання.
    Для забезпечення того, аби громадяни ЄС повною мірою скористалися перевагами лібералізації ринку, Європейська Комісія запропонувала ухвалити спеціальну Хартію прав споживачів енергії, що дасть можливість домогосподарствам ліпше орієнтуватися, вибираючи оператора газопостачання чи електроенергії, а також ефективніше захищати свої права.
    Раніше Європейська Комісія наголошувала на необхідності лібералізації мережевих послуг (network services), зокрема поштових, транспортних, енергетичних та телекомунікаційних мереж ЄС. На думку Комісії, нині у більшості країн ЄС цей сектор надто монополізований. >>> докладніше
    Бізнес
    Європейська Комісія дає дозвіл на придбання іспанської енергетичної компанії Endesa. 5 липня Комісія поширила повідомлення, у якому дала дозвіл на запропоноване придбання іспанської енергетичної компанії Endesa компаніями Enel (Італія) та Acciona (Іспанія).
    На думку Комісії, подібне придбання не спотворюватиме конкуренції на енергетичному ринку Європейського економічного простору.
    Endesa є іспанською енергетичною компанією, що переважно працює на ринку електроенергії. Її основна діяльність сконцентрована в Іспанії; вона також присутня на ринках Португалії, Франції, Італії, Німеччини, Польщі, країн Південної Америки та Північної Африки.
    Enel є італійською енергетичною компанією - найбільшим гравцем на італійському ринку електроенергії. Acciona є іспанською компанією, що діє переважно в сфері розвитку інфраструктур, нерухомості та енергетики.
    Тривалий час основним претендентом на придбання компанії Endesa був німецький енергетичний гігант E.ON. 2 квітня 2007 року Enel, Acciona та E.ON домовилися про передання німецькому гігантові частки прав та акцій Enel та Endesa.
    Нинішнє рішення Європейської Комісії ґрунтується на європейському Регламенті про злиття та поглинання компаній. >>> докладніше
    Фіскальна політика
    Європейська Комісія ініціює дебати щодо зменшення ставок ПДВ. Оглядові ситуації зі ставками ПДВ в країнах ЄС було присвячене спеціальне дослідження Європейської Комісії, оприлюднене 5 липня.
    На думку Комісії, оптимальним кроком до гармонізації фіскальних практик держав ЄС стане запровадження єдиної ставки ПДВ в усіх країнах Союзу. Впровадження єдиної ставки поліпшило би функціонування єдиного ринку ЄС, зменшивши нетарифні податкові бар’єри, які ще існують на внутрішньому ринку.
    Водночас, оскільки нині подібне рішення вимагає одностайної підтримки країн-членів ЄС, Комісія пропонує шлях до зменшення ставок ПДВ в окремих галузях економіки. На її думку, зменшення ставок ПДВ стимулюватиме покупців до активнішої діяльності на ринку та викличе зріст внутрішнього попиту.
    Також Комісія пропонує зменшити ПДВ у галузях, в яких працює робоча сила з низькою платнею; вона вважає, що подібний крок створить більше нових робочих місць.
    Після проведення масштабних загальноєвропейських дебатів, Комісія планує представити свої законодавчі пропозиції щодо зменшення ставок ПДВ в ЄС. Це може відбутися в кінці 2008-го – на початку 2009-го року. >>> докладніше
    Див. також: Зменшення ставок ПДВ в ЄС: питання та відповіді.
    Соціальні справи
    Рівень безробіття в ЄС знижується до 7%. Про зниження середнього рівня безробіття в зоні євро (ЄС-13) та ЄС у цілому свідчать дані Євростату, оприлюднені 3 липня.
    За інформацією європейської статистичної служби, у травні 2007 року середній рівень безробіття в ЄС (ЄС-27) склав 7%, що на 0,1 пункти нижче, ніж у квітні (7,1%). Показники безробіття у зоні євро (ЄС-13) ідентичні з даними ЄС у цілому.
    Найнижчий рівень безробіття зафіксовано в Нідерландах (3,2%), Данії (3,3%), Ірландії (4,1%) та на Кіпрі (4,2%). Найменш працевлаштованими є громадяни Словаччини (10,8%), Польщі (10,5%) та Франції (8,7%).
    Для порівняння, у США травневі показники безробіття склали 4,5%, а в Японії – 3,8%. >>> докладніше
    Довкілля
    Викиди парникових газів: Європейська Комісія планує провести громадські слухання. Слухання щодо зменшення викидів CO2 європейським автомобільним транспортом відбудуться 11 липня.
    Слухання спрямовані на обговорення стратегії зменшення викидів, що її Комісія запропонувала у лютому 2007 року. Відповідно до цієї стратегії, 2012 року середній рівень викидів СО2 у нових автомобілях не повинен перевищувати 120 грам на кілометр.
    Ухвалення стратегії зумовлене зростанням викидів парникових газів, що їх викликає європейський автомобільний транспорт. Попри те, що між 1990 та 2004 роками загальний рівень викидів парникових газів у ЄС знизився майже на 5%, рівень забруднення, що його викликає дорожній транспорт, збільшився на чверть (26%), навіть попри те, що від 1995 до 2004 року рівень викидів у нових автомобілях знизився на 12,4%. >>> докладніше
    Інші події
    Інтерв’ю з послом Сполучених Штатів Америки в ЄС Клейландом Бойденом Ґреєм: „Стосунки між ЄС та США”. >>> докладніше
    Єву Шрайбер призначено новим віце-президентом Європейського інвестиційного банку. >>> докладніше
    У Німеччині знайдено вірус пташиного грипу. >>> докладніше
    Антимонопольна політика: Європейська Комісія накладає штраф на іспанську компанію „Телефоніка” за нечесну цінову політику на іспанському ринку широкополосного доступу до Інтернет; обсяг штрафу – 151 мільйон євро. >>> докладніше
    Європейська Спільнота приєднується до Світової митної організації. >>> докладніше
    Виступ Жузе-Мануеля Баррозу, Президента Європейської Комісії: „Біопаливо в Європейському Союзі”, Міжнародна конференція з розвитку біопалива, Брюссель, 5 липня. >>> докладніше
    Виступ Ставроса Дімаса, Європейського Комісара у справах довкілля: „Біопаливо: надійний та серйозний вибір”, Міжнародна конференція з розвитку біопалива, Брюссель, 5 липня. >>> докладніше
    Виступ Андріса Пібалґса, Європейського Комісара з енергетичних питань: „Біопаливо – екологічна альтернатива для транспортного сектору”, Міжнародна конференція з розвитку біопалива, Брюссель, 5 липня. >>> докладніше
    Виступ Франко Фраттіні, Європейського Комісара у справах правосуддя, свободи та безпеки: „Майбутній розвиток міграційної політики ЄС”, Брюссель, 3 липня. >>> докладніше
    Виступ Леонарда Орбана, Європейського Комісара у справах багатомовності: „Багатомовність та конкурентноздатність”, Брюссель, 5 липня 2007 року. >>> докладніше
    Веб-сайт тижня
    Сторінка EUTube
    http://www.youtube.com/EUtube
    EUTube є сторінкою Європейської Комісії на відео-порталі YouTube. Тут можна продивлятися відеоматеріали про політики Європейського Союзу, дослідження Європейської Комісії в сферах довкілля, захисту прав споживачів, транспорту, культури, дослідницької діяльності тощо.
    

Публікація від 18 липня, 2007 р.

Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю