Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 ПУБЛІКАЦІЇ -- Інтернет - матеріали


Право на… ім'я

   
    "Спасибі велике Конвенції за наше щасливе дитинство"
    
    20 листопада Конвенції про права дитини виповнюється 13 рочків. Дитя ніби вже підросло й потребує посиленого догляду, особливо з боку журналістів. Оскільки влада наша має звичку попідписувати усе що можна і миттю забути. Але такий важливий документ, як Конвенція — це вам не туфта якась, і Україна вже понад 11 років, принаймні на папері, будує "найдитячішу" державу в світі…
    
    Діти-жебраки, зокрема біля кіоску "Преса", де я купував черговий номер ПіКу, — це перше, що наштовхує на думку про те, що з правами дитини у нас не все гаразд. Ватажок вуличної банди — Стьопка — розповів мені, що промишляють вони на "Лівобережному" ринку, жебракують, крадуть, підробляють. Ввечері допомагають продавцям прибирати. Від них же і отримують — хто що: капустину, буханець хліба, рибину... І — в "ничку". Так називають маленькі волоцюжки свої схованки, які розташовані у підвалах, на дахах, у теплому підпіллі каналізаційних магістралей. І от сидячи там, в сирих, мерзенних, пацючих норах, не відають знедолені й упосліджені, наскільки ж у них багато їхніх дитячих прав.
    
    Благими намірами...
    
    Навіть з найкоротшого аналізу тексту Конвенції можна зробити висновок, що у нашій країні виконують лише ті її пункти, які невідомо ще кому більше потрібні — самій дитині чи суспільству (заради збереження "хорошого виразу")? Ну чого, скажімо, варта стаття 7: "Дитина має бути зареєстрована відразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування". Авжеж! Не вистачало б ще того, щоб українська дитина не мала права на ім'я. Як на мою думку, то і в Занзібарі, де, певно ж, не підписували ніякої конвенції (з причин відсутності письменних), дітей таки якось називають. А щодо громадянства, то у нас, як відомо, за ним у чергах не стоять... Розберімося ліпше з іншими, як то кажуть, "фундаментальними" положеннями Конвенції, а правильніше сказати з тим, як їх "виконують" в Україні. Ось, скажімо, гарантоване статтею 17, сприяння засобам масової інформації у поширенні інформації і матеріалів, корисних для дитини в соціальному і культурному відношеннях... Про що йдеться! Невже хтось із нас, журналістів, колись відчув оте "сприяння"? В чому взагалі воно полягає? В нашій країні будь-яке сприяння зазвичай ототожнюється з пільгами, чи то податковими, чи то комунальними. Так ось, ані видавці дитячої літератури (як, власне, й іншої), ані виробники відповідної преси ніколи на практиці не бачили жодного сприяння. У Всеукраїнській асоціації видавців періодики, куди я звернувся із запитанням про "проголошену турботу", на мене подивились, як на "хлопця просунутого у цих питаннях". Далі — більше! Як випливає з тексту Конвенції, наша держава "визнає, що неповноцінна в розумовому або фізичному відношенні дитина має вести повноцінне і достойне життя в умовах, які забезпечують її гідність..." Боже правий! Про це не можна говорити без сліз!..
    
    
    Олег СПОРНИКОВ
    

Публікація від 21 жовтня, 2003 р.

Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю