Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 ПУБЛІКАЦІЇ -- З української преси


З ЖИТТЯ КОМАХ

   
    Колись у дитинстві, вперше почувши про те, що начебто "без папірця ти - комашка, а із папірцем - людина", я подумав, що цим самим папірцем - є мої карлючки, малюнки, аплікації... І почав багато і плідно малювати... Але мабуть, то була єдина користь від знайомства із цим прислів’ям. Йшли роки, і намагаючись дивитися „глибше в корінь”, я почав розуміти, що Папірці - це щось більш серйозне... Ну, скажімо, шкільний проїзний квиток, без якого висадять з автобуса, чи медична довідка, яка здатна звільнити від нудотних занять фізкультурою. Трохи пізніше прийшла свідомість того, що без папірця неможливо і кроку ступити в країні недорозвинутого соціалізму. Хочеш учитися? Збери необхідні папірці про пільги! Хочеш працювати? Збери папірця про своє здоров’я! Хочеш грошика одержати? Знову ж вперед - ... збирай папірці... Головні надії романтичної юності покладались на незалежність України - от тоді то заживемо без партійної бюрократії, привілеїв, коли усі були рівні, але дехто трішечки рівніший. Та де там. Міністерств та відомств в нашій молодій державі не те що не поменшало, а навпаки стало ще більше. І кожне з них неначе наввипередки почало тиражувати інструкції, розпорядження, циркуляри. Все це, як за часів Брежнєва, так і у наш час має на меті, тільки одне: „побільше капусти зрубати” із пересічного громадянина...
    
    З історії бюрократії
    У доісторичному племені вождь був і законодавцем і адміністратором і суддею в одному обличчі. Але коли йому вдавалося підкорити собі сусіднє плем’я, то й довелося доручати старшим синам діяти в від його імені. Насправді ж, синки зазвичай починали вирішувати людські долі як заманеться. Як каже давнє французьке прислів’я: „Монарх має верховну владу в провінції лише в той день, коли він призначає туди правителя”. Авжеж, потім цей намісник, починає призначати своїх „друзів – кумів” на „солодкі” місця й „життя починає потрошку налагоджуватись”. „Парафії” починають жити окремо й приносити доходи „кожному на своєму місці”, але із „відстьожкою на гору”. Так народжується його величність БЮРОКРАТ. Існує безліч визначень цього терміну. Наприклад: "Бюрократія це запланований хаос". Ще давні римляни говорили, що „бюрократія паралізує торгівлю, що вона неефективна і марнотратна”, але із тих самих пір й до сьогодення – цей світ тримається саме на „бюрократичному киті” й по-іншому не придумано. Тому і змушено людство з давніх – давен шукати способів „владнати” свою справу із сірим чиновником швидко й ефективно. Усі здогадались як?...
    Найпоширеніші - дрібне підлабузництво, воно завжди випереджало зустрічне хамство. Та, на жаль, коробки цукерок і компліменти вже давно не діють на відгодованих чиновників і чиновниць, та й перекричати звиклих до „екстремальних умов роботи”, на кшталт „вас тут багато, а я сама” фахівців, майже нікому не вдається.
    
    Сповідь „комашки”...
    До речі, шановні читачі, ви давно отримували закордонний паспорт? Цю нелюдська процедуру вам доведеться пізнати у випадку, якщо ви не товстосум, який може його просто купити разом із туром припустимо на Багами. Для тих, у кого в кишені не так звонко, доповідаю - одну лише довідку про те, що ви не судимі. Ви будете чекати місяця півтора. А відчинене відомство, де вам видадуть таку довідку, два рази на тиждень і по дві години. Чергу потрібно займати із 5 години ранку. Далі ви очікуєте на бланки паспортів, далі на резолюцію начальника, далі на повернення із декретної відпустки дівчини, яка видає паспорти усім, хто „просто, падлюка, не хоче заплатити трішечки більше” й отримати його за три дні. Е... до речі, мова йшла про видачу паспорта „по – срочному”. Ну добре, якщо ви не хочете вже отримувати закордонний паспорт, можете захотіти одружитися із іноземцем або іноземкою. Що ж прошу пані або пана, у РАГСі, ви помучаєтеся не довго – місяця півтора – два, оскільки вам, потрібно буде дозвіл із місця проживання закордонного нареченого. Який у вас, як на гріх, не буде зроблений. А також можливо, у вас не буде дозволу на спільне проживання від, приміром, давно зниклого із вашого життя татуся або, якщо це другий шлюб, для вашої дитинки, необхідно буде дозвіл „колишнього (колишньої)”. От тоді й „сьорбнете гіркої” з вашого колишнього життя. А усе тому, що чиновнику так треба.
    Ну добре, нікуди ви не хочете від’їжджати із рідної країни, а хочете, патріотично працювати тут на користь нашої незалежної держави, й свою користь безперечно. Ну і добре! Йдіть реєструйте підприємство... Уже моторошно? Авжеж.
    Для початку, вам треба знайти, так звану юридичну адресу. Для тих, хто „не місцевий”, розповідаю: це місце у якому за сто баксів, вам видадуть папірець про те, що ви тут розташуєте своє підприємство навіки – вічні, але видадуть вам її з щирою надією вас тут більше не побачити. Далі, йдете ви із цим папірцем та статутними папірцями до місцевої адміністрації й реєструєтесь. А далі справжнє „ходіння по муках”: статуправління із своєю довідкою про те, що вони дали тобі довідку. Потім податкова міліція, яка чесних підприємців приймає два рази на тиждень - по дві години, й те тільки особисто, оскільки доручення, навіть нотаріальні „не проходять”. А решту часу, певно наші податківці ловлять тих, хто вже зареєструвався та почав працювати. Ну потім вже зовсім дрібнички: дозвільна система, печатки – штампи, рахунок у банку, пенсійний фонд та ще 6 різних фондів, куди ви потім, зареєструвавшись будете сплачувати ваше зароблене...
    Що таке? Патріотизму поменшало? Та це ще нічого! Ось ви спробуйте виконати три основних життєвих завдання чоловіка, ну ви знаєте: побудувати дім, виростити дерево з сином... Найлегше, дерево безперечно, а що з ним буде, посадив десь за містом і тікай. Бо потрібно буде довідку. Що то є за дерево й чи пройшло воно санітарний контроль? А ось із сином та будинком – складніше буде. Дитя ще, борони Боже, захворіє. У нас же, у „безплатній медицині” папірці ви знаєте, які ходять. Без них ти не просто комашка, а навіть не пацієнт. Один мій знайомий водій, нещодавно захворів на двостороннє запалення легенів, так ледь своє авто не продав на ліки. А якщо хвороба серйозніше – наприклад онкологія, та краще зразу... Одне ліжко - місце в профільній лікарні в Києві – стане 2000 гривень на добу, плюс препарати. Та не будемо про сумне – давайте про будівництво дому. Поїхали! Дозволи із міськархітектури, проект, пожежники, землекористування...
    Ну досить, не судіть суворо, що не про усі папірці з нашого життя вам розповів. Тим більше, що, якщо будете мене судіть, то це вам стане, знаєте у скільки...
    Ну все умовкаю...
    
    Післямова людини
    І насамкінець, хотілося б, щоб цей матеріал не просто „розпорошував повітря”, а чимось конкретно допоміг нашій людині, яка аж ніяк не хоче перетворитися на комашку, навіть за умов, що „папірця” в неї немає. Так і хочеться сказати словами Леніна: „прийди і візьми”. А от як? Декілька слушних порад нашим читачам, принаймні тим, хто вирішив зайнятися бізнесом – можемо дати.
    „Інструкція для скривдженого підприємця”
    Правило 1:“Нікого не бійся, ніколи нічого ні в кого не проси”.
    Правило 2:“Не дайте посадовцеві знудитися!”.
    Правило 3:“Не підпадайте під вплив емоцій!”
    Правило 4:“Діє - тільки письмова скарга”
    Правило 5:“Шануйте процедуру – вони її самі не люблять”.
    Правило 6:“Збирайте адреси владної вертикалі для скарг”
    Правило 7:“Використовуйте суперництво посадовців”
    Правило 8:“У мистецтві скаржитися дрібниць немає”
    Правило 9:“Публічність - наша важка артилерія”
    Правило 10:“Шануйте індивідуальність посадовця”
    Правило 11:“Заведіть папку “Справа №...”
    Правило 12:“Не дайте посадовцеві забути про вашу справу”
    Правило 13:“Міцно тримайтеся за статтю закону, яку порушили щодо вас”
    Правило 14:“Вивчайте звички посадовців”
    Правило 15:“Не поспішайте звертатися до суду”
    Найважливіше Правило: У кожному своєму зверненні - оскарженні ви маєте демонструвати, підкреслювати й наполягати, що закон для вас - понад усе, що він непорушний. І що ви не вірите в можливість свідомого порушення законів з боку державних службовців усіх рівнів! Можливо, вам здається, що всі ці поради надто прості й надто оптимістичні. Насправді це тільки так здається. Спробуйте виграти якусь зовсім малесеньку справу, здобути перемогу над дрібним “чиновником-кривдником”. І тоді зрозумієте, що... ви здатні зробити набагато більше!
    (використано сайт: www.rol.org.ua)
    ОЛЕГ СПОРНИКОВ
    
    Плашки:
     В давньому Єгипті один фараонський чиновник, узяв в якості хабара отрутну змію, бо у селянина, що прийшов із проханням, більше нічого не було. Вранці його знайшли мертвим. Хабар з місця пригоди зник.
     За даними міністерство із внутрішньої безпеки Китаю, щорічно збитки китайської економіки від хабарництва складають 12 мільярдів доларів. Натомість, щоб у Китаю відкрити свою справу, потрібно дозволи 2 відомств, а в Україні – 9.
     В Ірані та Саудівський Аравії за хабарі можна відсидіти від 3 до 20 років. А Судані залишитись й без голови
     В Таїланді був засуджений за хабарництво чиновник міністерства сільського господарства країни. Йому дали 8 років. Після чого він запропонував хабар окружному судді, і цей чесний громадянин, надбавив хабарнику ще 8(!) років „відсідки”.
    

Публікація від 11 грудня, 2003 р.

Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю