Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІНТЕГРО
Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 ПУБЛІКАЦІЇ -- Преса про проект Парламентський клуб НУО


ХОДІННЯ ПО ЛЕЗУ - стаття з газети "Романі Яг", автор Євгенія Навроцька

   
    ХОДІННЯ ПО ЛЕЗУ (ПГІРІПЕ ПРЕ ЧГУВРА)
    
    Питанню міжетнічних конфліктів, усвідомленню важливості формування системи толерантних відносин в українському суспільстві приділяється значна увага. Прикладам цього можуть бути різноманітні зібрання, такі як Парламентський клуб неурядових організацій, що проходив 20 лютого 2004 року в Києві. Його центральною темою є обговорення національної та етичної толерантності в суспільстві.
    
    Вивчаючи питання міжнаціональних відносин, причин міжетнічних конфліктів у суспільному розвитку поліетнічних країн, член-кореспондент НАМ України Володимир Євтух відзначає: "Становище етнічної спільноти в суспільстві виступає джерелом конфлікту, а сам конфлікт виникає там, де відчутна їхня соціально-економічна нерівність та культурна занедбаність".
    Як вважає В.Євтух, українській спільноті властиві стадії як етнічної неприязні, так і етнічної ворожості, в основі яких лежить не-сприйняття людей з відмінною від своєї культури, ментальністю. Як правило, таке ставлення до інших базується на системі етнічних стереотипів, зазвичай непозитивних, а ще точніше - неадекватних, а подеколи й негативних. Самі ж стереотипи формуються на основі тієї інформації, якою володіють учасники міжетнічної взаємодії.
    Розглянемо висвітлення теми ромів у деяких вітчизняних ЗМІ. На чому зосереджують увагу читачів журналісти і як подають інформацію спільноті про представників однієї з національних меншин України - ромів?
    Найбільша кількість публікацій про негативне ставлення членів суспільства до циган. Такі публікації, як не прикро, часто трапляються у одній з найбільших за своїм тиражем газеті "Факти". Так, за 4 червня 2003 р., під рубрикою "Беда, да и только" на сторінці "Ситуація", подається матеріал під заголовком "Двухнедельную кроху горе-мамаша на всю зиму сдала в "аренду" цыганам - попрошайкам". І хоча головною героїнею статті була не ромка, всі ті, хто був знайомий з нею, одностайно стверджують про зв'язок з циганами і їх негативну поведінку і засоби заробляти гроші: і сусіди, і начальник ЖРЕРу, і головний лікар дитячого будинку, і заступник прокурора Подільського району м. Київ.
    Так і напрошується висновок: не спілкуйтеся з циганами (ромами) - вони погані люди і приносять тільки нещастя.
    Автори Тарас Кадар (стаття "Поколядував - і в курник" ("Репортер" від 1 лютого 2003 року.), Михайло Пискач ("Варфоломіївська ніч на Різдво Христове" ("Відомості міліції" від 18 січня), Володимир Кульчицький ("Грабіж під гіпнозом" ("Труд", від 19 вересня) та Данило Дмилін "Очи черные, очи жгучие" та його ж "Увага, шахраї" (газета "Товариш" від 23 жовтня 2003 року) подають матеріали з "криміногенним нахилом", що найбільш негативно формує думку суспільства стосовно ромів.
    Список подібних публікацій можна продовжувати.
    Чого вартий заголовок публікації Омара Узарашвілі у "Високому замку" від 24 серпня цього року: "Якщо в Україні зародиться наркомафія, то її колискою стане Львівщина", або Ярослава Галаса "Перечинські селяни громили хати у волоському таборі", (газета "РІО" від 4 жовтня 2003 року). Цілком природно, пересічному читачу, який ознайомиться із вказаними публікаціями, й самому захочеться піти і погромити хати цих злодюг, крадіїв, наркопоширювачів.
    Ми розуміємо, що газети, на кшталт "Відомостей міліції", в основному друкують матеріали з кримінальним підтекстом, така вже специфіка цих газет. Однак тільки стосовно ромів підкреслюється національна приналежність. Наприклад, у рубриці "Звідусіль по рядку" у замітці "На лаві підсудних - наркобарони " ("Відомості міліції" від 12 липня 2003 року). Проте й іншим колегам теж хочеться заманити читача таким кримінальним чтивом. Ось і вишукують по системі Інтернет факти, роблять передрук, але під своїми прізвищами. Популярністю користується сайт "Цыгане и криминал: разделимы ли эти понятия", підготовлений, мабуть, для службового користування адвокатом Олегом Кучерявим.
    Його матеріал з прив'язкою до тієї чи іншої місцевості опублікували три газети у різних регіонах Росії: 2 лютого 2002 року газета "Мир и криминал" - "Секреты цыганской мафии", "Вечерняя Макеевка" - Криминал информ. "Здесь властвует один закон - табор" від 18 жовтня 2002 року, "Вісті тижня" - у статті "Цыгане" від 8 лютого 2003 року. Воістину автори використовують тезу Гімлера "Щоб неправда була правдоподібною, вона має бути чудовиськом!". Так і у вказаних публікаціях свідомо неправдиву інформацію видають за аксіому, що не потребує доказу.
    Значна частина публікацій про ромів - проста констатація фактів, без спроб їх осмислення, вияснення причин тої чи іншої події. До них належать замітки Федора Філіпа "На Радванці стався витік хлору" (газета "РІО" від 12 липня 2003 року), "Роми і ЗМІ" (про проведення конференції, про висвітлення взаємовідносин ромів у ЗМІ) в газеті "Репортер" від 22 лютого 2003 року, Світлани Вишневської "Старый Новый год пол-Винницы и звезды встретили вместе" (газета "RІА Ділової Вінниччини" від 22 січня 2003 року), "На Закарпатті найвищий рівень бідності" ("РІО" від 8 липня 2003 року).
    Єдина газета, на наш погляд, яка інформує читачів про дійсне становище ромів та ставлення до ,них правоохоронних органів, є газета "Кремінь" міста Кременчука, Полтавської області. В публікації Олени Оленич "Слабонервное" следствие по делу о сожженных цыганских детях зашло в тупик" (від 28 листопада 2003 року) без упереджень подається матеріал про ведення слідства стосовно дій майора міліції, який організував підпал ромської сім'ї за те, що вони відмовились поширювати наркотичні речовини.
    І, як не прикро це констатувати, тільки ще одна стаття за минулий рік була позитивно налаштована стосовно ромів. Цей матеріал Адріяни Гельбіг "Ми - протяг золотий...", надрукований у "Львівській газеті" від 9 січня 2003 року, де авторка подає своє бачення ромської спільноти, оскільки майже протягом року жила в ромському таборі, вивчаючи особливості побуту, вірування, традиції ромів "з середини", щоденно спілкуючись з його мешканцями. Шкода, що ця стаття була єдиною позитивною серед усіх друкованих видань, а на сьогодні саме такого ставлення до ромської національності нам не вистачає, оскільки, як свідчать новітні дослідження, йде повне зниження рівня толерантності в українському суспільстві. Соціологи фіксують зсув до різного виду ксенофобії (до євреїв, кримських татар, ромів). І значна вина ЗМІ в цьому процесі, як видно з вищесказаного- безперечна.
    
    Євгенія Навроцька
    

Публікація від 21 лютого, 2004 р.

Чи вважаєте ви за необхідне реформувати ООН?
Так
Ні
ООН потрібно ліквідувати, а не реформувати