Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 ПУБЛІКАЦІЇ -- З української преси


ЕКОЛОГІЧНІ ПУБЛІКАЦІЇ НАШИХ АВТОРІВ

   
    МИХАЙЛО ГОРОДЕЦЬКИЙ - Дещо про шкоду "мобілок" (журнал "Політика і Культура")
    *************
    З подальшим технічним поступом ми все більше заплутуємось у тенетах електромагнітного випромінювання. Кількість його джерел постійно зростає. Електромагнітне забруднення збільшилося навіть не в сотні разів. За відомостями на 1990-й рік, воно перевищувало натуральний фон на 6-7 порядків (10 в сьомому ступені). За рахунок багатьох складових — радіолокації, електромереж, побутової техніки, — ми опинилися у величезному океані електромагнітних хвиль. До слова, дослідженнями встановлено, що навіть риба у воді, якщо дроти пройшли, наприклад, над річкою, намагається триматися подалі від їхнього "шляху". Але сьогодні ми зупинимося лише на одному із найрозповсюдженіших джерел електромагнітного випромінювання — на таких невід'ємних атрибутах сучасного життя, як мобільні телефони
    Що не вивчено — те небезпечно
    Відомо, якщо низькі частоти людина витримує, то високочастотне випромінення є надзвичайно шкідливим. Тим часом, мобільний зв'язок дедалі все більше просувається саме в цьому напрямі — GSM 1800,1900. А джерелом випромінення в мобільному є безпосередньо антена. Причому різні телефони впливають на організм по-різному. На очі, на вуха, на кров, на мозок. Сучасний стандарт GSM, приміром, небезпечніший ніж старий NMT — частота вища. Телефон на відміну від СВЧ-пічки випромінює складний модульований сигнал, котрий несе в собі інформацію. Максимальна потужність мобільного коливається від 1 до 2 ватт. На наші голови потрапляє приблизно 20 відсотків. Але реальне випромінювання нерівномірне, а тому й потужність на окремих частинах голови буде значно вищою.
    Стандарти мобільного зв'язку розроблені на Заході, і вважається, що санітарні норми у них жорсткі. Але це не так. У СРСР шкідливе випромінення починалося з потужності в 10 мікроватт/см2. Тобто саме з цієї відмітки давали молоко і доплачували за шкідливість. Зараз невідомо, чому мінімальний фон становить вже 100 мікроватт/см2. Себто миттєво усі ми стали в десять разів здоровішими. Це свідчить лише про те, що виробники не зацікавлені у правдивій інформації, а науковці шкідливий вплив електромагнітного випромінення вивчили недостатньо.
    ВООЗ попереджає
    Про небезпеку випромінення від стільникових телефонів вчені розпочали говорити давно. Проте й досі немає остаточних результатів. Динаміка досліджень у цьому напрямі вирізняється дивовижною розхристаністю і коливаннями від одного полюса до іншого. Від "дуже небезпечно" до "цілком задовільно". Втім, остаточно заспокоюватися ніхто, здається, не збирається — задуматися про ймовірну шкідливість мобільного телефона змушує хоча б той факт, що потужне джерело електромагнітних випромінювань регулярно з'являється у безпосередній близькості від мозку.
    Перший скандал навколо мобільника здійнявся декілька років тому, коли американський громадянин звинуватив компанію-виробника у недостатній безпеці її виробів. Пухлина головного мозку, що виникла у його дружини, з'явилася саме біля того вуха, до якого жінка, зазвичай, прикладала свій мобільник. Тоді Федеральнй суд США припинив справу до з'ясування обставин. Звідтоді обставини з'ясовуються без якогось видимого успіху: на гроші компаній-виробників було проведено кілька досліджень, результати яких, як неважко здогадатися, однозначні — мобільний телефон безпечний для здоров'я людини. Чи варто казати, що суспільство не задовольнив такий заспокійливий вердикт. Тож у США і Західній Європі розпочалися великомасштабні дослідження шкідливості електромагнітного випромінювання від мобільників. Тим більше, що медики стверджували: це випромінювання здатне викликати біологічні мутації, які, в свою чергу, можуть призвести до непередбачених наслідків.
    Висновки наступних досліджень виявилися вже неоднозначними і геть не такими райдужними, як перші. Як і раніше, стверджувалося, що мобільники є безпечними, але тільки для дорослих, а от для дітей і підлітків стільникові телефони можуть бути певною загрозою.
    Подальші дослідження доктора Джеральда Хайленда (Gerald Hyland) із Ворвікського університету (Warwick University) підтвердили ці припущення: мобільні телефони, за висновками науковця, можуть призвести до втрати пам'яті, порушення сну та інших проблем зі здоров'ям молодого покоління: дитячий череп не такий масивний як у дорослих, і тому електромагнітне випромінювання легше потрапляє в мозок. Крім того, діти найбільш приступні небезпеці, оскільки їхня імунна система продовжує рости і не є такою ефективною, як у дорослих. (Після того навіть глава Всесвітньої організації охорони здоров'я Гро Харлем Брунтланд попередила батьків, щоби їх діти якомога менше користалися мобілками.)
    **************
    Скорочена версія, повна - на сторінках журналу
    № 7(237)5-11 березня 2004 року
    "Політика і культура"
    Рубрика "Екосфера"
    

Публікація від 6 березня, 2004 р.

Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю