Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 ПУБЛІКАЦІЇ -- Із зарубіжної преси


Благодійність по-американські

   
    Редакція нашого сайту пропонує відвідувачам ознайомитись із цікавою статтею про зарубіжних благодійників, надрукованої у впливовому ресурсі: Washіngton ProFіle.
    *****
    За останні роки американці стали менше жертвувати на підтримку жертв СНІДу, інвалідів та батьків-одиночок. Проте за кордон вони відтепер відсилають більше.
    У 2002 році, наприклад, на допомогу жителям інших країн, що бідують, американське населення пожертвувало на $843 млн. більше, ніж у попередньому році. Більша кількість грошей американці, як і раніше, дають на підтримку нужденних дітей і бідних у самих США. Хоча в останні роки проявилися нові тенденції в добродійності. Одна з таких тенденцій - готовність населення скинутися на нестатки геев, лесбіянок, жертв злочинів і насильства.
    
    Світ американських благодійних організацій теж перетерплює зміни. Відповіддю на теракти 11 вересня 2001 року став безпрецедентний потік засобів, зібраних на полегшення наслідків трагедії. Як повідомляє незалежна дослідницька організація Foundatіon Center, на події 11 вересня відгукнулися 1 271 благодійних фондів, корпорацій і інших організацій. На кінець 2003 року вони передали постраждалим родинам і родичам поранених і загиблих $1.1 млрд., що склало 38% від загальної кількості пожертвуваних засобів. Ця сума поставила рекорд в історії американської філантропії, оскільки вона більш ніж подвоїла традиційний відсоток внеску організацій у благодійний казан нації. Серед корпорацій, що виділили на ліквідацію наслідків 11 вересня більш $10 млн. - Exxon Mobіl, Cіty Group, Deutsche Bank, General Electrіc, Coca-Cola. Серед філантропічних фондів, що подарували на полегшення трагедії, принаймні , $10 млн. і більше, - Andrew W. Mellon Foundatіon, Lіlly Endowment, Ford Foundatіon, Carnegіe Corporatіon і інші. Однак варто відзначити і щедрість населення Америки, повсюдно откликнувшегося на нещастя, що зібрало більше грошей, чим всі організації разом узяті. 62% від загальної суми пожертвувань "на 11 вересня" ($1.7 млрд.) виділили приватні особи.
    
    Незважаючи на те, що теракти 2001 року вплинули на збір і розподіл засобів на благодійному ринку країни, експерти відзначають, що воно, однак, не було сильним. Набагато більший ефект на американську філантропію мало погіршення економіки. Нестабільність фінансового ринку привела до втрати частини фондів багатьох благодійних організацій. Як повідомляють дослідники Foundatіon Center, кількість нових грантів, виділюваних для некомерційних проектів і програм благодійними фондами, у 2002 році знизилося на 5%. Сума середнього гранта стала менше на $25 тис. Пожертвування на мистецтво і культуру зменшилися в середньому на 5%. Підтримка утворення втратила 6% донорських грошей. Проекти по охороні навколишнього середовища і захисту тварин позбавилися близько 10% фінансування, а оздоровчі програми - 15% донорської допомоги. Незважаючи на те, що медичні установи, музеї, коледжі й університети усе ще одержують левину частку всіх грантів від організацій, за останні кілька років вони випробували саме швидке зниження обсягу благодійної допомоги. При цьому спостерігається ріст пожертвувань на проекти, спрямовані на облаштованість і поліпшення житлових районів американських міст. У той час як просте населення стає щедріше до нестатків закордону, благодійний капітал зменшив свої пожертвування на 14%. Відмітна риса цього виду добродійності - те, що гроші виділяються на програми, проведені самими американцями.
    
    Американські фонди, що входять у першу сотню самих щедрих добродійників, визначають свої пріоритети трохи інакше, у порівнянні з перевагами населення. Ці організації в першу чергу підтримують медицину і навколишнє середовище, потім науку і розвиток нових технологій. За ними випливають міжнародні програми і суспільні науки. Цікаво, що культура, мистецтво, релігія і сфера гуманітарних послуг в Америці одержує переважну підтримку від середніх і малих благодійних організацій.
    
    Усередині різних типів благотворительностей формуються свої власні ієрархії. Наприклад, прохання пожертвувати бідним як окремій групі більше всего торкають серця американців. На другому місці по співчуттю - нужденні діти і молодь, не третьому - представники національних меншостей, на четвертому - жінки і маленькі діти жіновий статі, на п'ятому - інваліди. Саме останнє місце в цьому списку займають чоловіки і маленькі діти чоловічої статі.
    
    За даними Податкової Служби СШАІnternal Revenue Servіce, наприкінці 2003 року в США був зареєстровано 1 мільйон 372 тисяч 869 некомерційних організацій, що займаються добродійністю. Найбільша їхня кількість (1 мільйон 80 тисяч 864) щорічно збирає засобів на суму до $100 тис. 15 773 організацій, завдяки своїй діяльності, одержують на благодійні цілі від $10 до 100 млн. і близько 3 тис. збирають більш ніж $100 млн. благодійних доларів у рік. Сама багата благодійна організація США - фонд, заснований главою компанії Mіcrosoft Біллом Гейтсом - Bіll & Melіnda Gates Foundatіon. Його активи складають $26 млрд. 810 млн. Ця організація надала і найбільший у 2003 році грант - $350 млн. було виділено на допомогу чорношкірим учнем коледжів. У трійку найбільших фондів також увійшли Lіlly Foundatіon ($10 млрд. 830 млн.) і Ford Foundatіon ($10 млрд. 630 млн.).
    

Публікація від 12 березня, 2004 р.

Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю