Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


МІЦНІША ЄВРОПА НА СВІТОВІЙ АРЕНІ

2 листопада, 2004 р.

    Заява Хав’єра Солана,
    Високого представника ЄС з питань спільної зовнішньої політики та безпеки
    
    Учора глави європейських держав зібралися у Римі для підписання Угоди про прийняття Конституції Європи. Це був історичний момент. Він заклав новий політичний фундамент Європейського Союзу, що простирається на весь континент і готовий взяти на себе обов’язки глобального масштабу. Прийняття Конституції подає нашим громадянам і партнерам у всьому світі знак: Європа досягла зрілості.
    
    Навіщо ЄС Конституція? Для того, щоб вперше чітко викласти його цілі та повноваження у єдиному документі. На додаток було також спрощено порядок прийняття рішень, що дозволить тепер ЄС краще розробляти та здійснювати свою політику. Немає іншої такої галузі, де це було б важливіше, ніж у царині зовнішньої політики. Те, чим Маастрихтський договір став для євро, тим же може стати Конституція для ролі Європи у світі.
    
    Рим не випадково було обрано для підписання зазначеної Угоди. Саме тут у 1957 році родоначальники Європейського Союзу підписали оригінал договору про заснування організації, яка згодом перетворилася на сьогоднішній Європейський Союз. Між тим, за роки, що минули, ЄС кардинально змінився. Він отримав більше повноважень у нових сферах, таких як правоохоронна діяльність, міграція та зовнішня політика. Невеличкий клуб, до якого входило всього шість країн, перетворився на Союз двадцяти п’яти держав. Континент, розбитий війною та розділений ідеологіями, трансформувався у привабливу і процвітаючу модель співпраці та став справжнім експортером стабільності. Ця трансформація є визначним успіхом як європейців, так і американців, які розумно підтримували та заохочували цей проект.
    
    ЄС несе відповідальність як одна з найбільших міжнародних сил. 25 держав, що входять до його складу, більш, ніж 450-мільйонне населення, четверта частина світового ВВП і близько 40% об’ємів світового експорту товарів, а також всеохоплюючий комплекс засобів – економічних, правових, дипломатичних, військових, – що є у його розпорядженні, лише підтверджують цей факт.
    
    Європа готова зробити наступний крок. Вона повинна відповідати бажанням громадян, які хочуть бачити, що діяльність Союзу відповідає його потенціалу, та своїх міжнародних партнерів: сильний ЄС, готовий ефективно та рішуче діяти на світовій арені. ЄС може зробити значний міжнародний внесок у цьому столітті, яке назвуть століттям глобальної взаємозалежності. Ми хочемо працювати з нашими друзями та партнерами, щоб допомагати їм реалізовувати рішення багатьох проблем сучасності, не зважаючи на кордони. Ми хочемо працювати з міжнародною спільнотою для розвитку нової моделі співпраці – „дієвої багатосторонності”.
    
    Держави ЄС вже знають, що вони можуть досягти успіху у вирішенні проблем, які постають у цьому неспокійному світі, якщо вони об’єднають свої ресурси та разом заявлять про свою позицію. Вони прискорили свої зусилля та разом розробляють спільну діяльність Європи, наприклад у відношенні питань нерозповсюдження зброї масового знищення. Були часи, коли зовнішня політика ЄС зазнавала критики за те, що у ній було багато слів і менше діла. Сьогодні наші слова безумовно відповідають нашим діям. На Балканах, на Південному Кавказі та в Африці – кругом ЄС приймає на себе важливі оперативні виклики.
    
    Конституція допоможе зробити Європу ще більш функціональною. Можливо найважливішим нововведенням у сфері зовнішньої політики є створення посади Міністра закордонних справ ЄС. Ця посада дасть можливість об’єднати в одній особі різні складові зовнішніх зносин ЄС як політичного, так і економічного характеру, і дасть нам можливість вести узгоджену діяльність. Це величезний виклик, який мені, як майбутньому Міністру закордонних справ, випало прийняти.
    
    Зовнішня політика ЄС потребує вищого рівня злагодженості, так само як і послідовності. Для цього майбутній Міністр закордонних справ представлятиме Євросоюз за кордоном та головуватиме на чергових засіданнях міністрів закордонних справ країн ЄС. Наші партнери матимуть одного головного співрозмовника, якого так давно не вистачає, що забезпечуватиме кращу послідовність системи прийняття рішень ЄС.
    
    Нарешті Конституцією передбачено створення Служби зовнішньої діяльності ЄС. Ця служба об’єднає співробітників різноманітних відомств, які сьогодні розробляють та впроваджують зовнішньополітичні курси ЄС. Вперше Європа матиме єдину команду, що працюватиме під одним дахом і буде підзвітною одній особі, яка відповідатиме за повний комплекс зовнішніх зносин ЄС.
    
    Наші історичні, географічні та культурні зв’язки з’єднують нас з усіма частинами світу. Ми прагнемо поглибити та розширити відносини з нашими сусідами, а також партнерами в Азії, Латинській Америці, Африці, пам’ятаючи також про особливу роль, яку відіграють Сполучені Штати у наших зовнішньополітичних зносинах. Очевидно, що більш об’єднаний та дієвий ЄС є в інтересах наших міжнародних партнерів. Тісне партнерство з усіма, хто поділяє наші наміри та цінності, також допоможе Європі досягнути поставлені перед нею міжнародні цілі. Зі свого боку, як майбутній Міністр закордонних справ, я робитиму все для їхнього досягнення.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю