Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

ІСАР «Єднання»
Ресурсний центр ГУРТ
ГО Громадянська палата міста Києва
Журнал
Коаліція ГО Покоління демократичних перетворень
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Про те чи був перший тур таким же прозорим, як і скриньки для голосування - ділилася враженнями координатор проектів нашої Фундації Лідія Гусина

5 листопада, 2004 р.

    На її думку якість і скринь і виборів - залишали бажати кращого.
    *** Вибори, вибори... Про них не говорить хіба що немовля, адже попереду – ще другий тур, в результаті якого і визначиться людина, що буде “вершити долю” нашої держави наступні 5 років. Чи був перший тур таким же прозорим, як і скриньки для голосування - ділилася враженнями координатор проектів нашої Фундації Лідія Гусина. Вона входила до складу ТВК № 217 Дніпровського району м. Києва.
    
    - Лідіє Федорівно, чи справді виборча ніч 31 жовтня виправдала свою чорну репутацію ночі Хелоуіна?
    
    - Так, і не тільки ніч, але й день 31-го, коли майже півтори тисячі виборців прийшли до ТВК „просити” дозволу на реалізацію свого виборчого права, визначеного Конституцією. І більшість з них мала уже запрошення взяти участь у виборах, але 31-го вранці їх вже не було у списках виборців на багатьох дільницях. Це значить , що 30-31 з’явилися нові списки – уточнені. Причини цього явища будуть вивчатися і будуть зроблені відповідні висновки.
    Чорні день та ніч були спровоковані низькою якістю списків виборців: помилки в іменах, прізвищах, днях народження, адресах, даних про зміну місця реєстрації тощо. Смішними до суму виглядають ситуації, коли заміжня жінка, перебуваючи у шлюбі більше 20 років, знаходить у списках своє дівоче прізвище замість прізвища, отриманого при одруженні.
    Проблему з неточностями у списках виборців ускладнив ще й той факт, що дуже мало було роз’яснень у ЗМІ, зокрема на телеканалах, щодо необхідності перевірки наявності свого прізвища у списку.
    А Закон „Про вибори Президента України” не визначив чітко процедуру уточнення списків.
    Навіть перевірка списків не змінила ситуацію.
    
    - Протягом якого часу Вам довелося перебувати на ТВК?
    
    - З 17 вересня відповідно до календарного плану ЦВК почали діяти всі ТВК.
    Більшість членів ТВК приділили багато часу підготовці виборчих дільниць до виборів та роботі з членами ДВК, щоб забезпечити прозорі та чесні вибори.
    
    - Як рішення ТВК вплинули на якість виборів?
    
    - Більшість членів ТВК, орієнтуючись на попередній досвід участі у виборах не приділила достатньої уваги нормам Закону „Про вибори Президента України”, тому були сформовані виборчі дільниці з порушенням ст. 74 Закону “Про вибори Президента...”, яка вимагає формування дільниць як „малих”, „середніх” та „великих” – тобто в залежності від кількості виборців того чи іншого мікрорайону повинні виділятися відповідні приміщення.
    Члени ТВК були переконані, що це не вплине на якість виборів.
    Друга принципова позиція – це подання Держадміністраціями списків виборців та затвердження їх на засіданнях ТВК. Затвердження даних списків територіальними виборчими комісіями планувалися, як правило, в термін, визначений календарним планом ЦВК. А це значить, не було часу для детальної перевірки якості поданих списків. Лише після передачі в ДВК стало ясно, що списки зроблені з такою кількістю помилок, що вони не придатні для забезпечення волевиявлення виборців. І почались пошуки виходу з цієї ситуації, які закінчилися – прогнозовано – появою подвійних, а то й потрійних списків у ДВК. Такі уточнення робилися знов-таки, виходячи з попереднього досвіду, а не керуючись нормами Закону, який передбачив процедуру уточнення списків через рішення дільничних, територіальних комісій, суду на підставі заяви виборця або подання організацій, визначених законом.
    Третя проблема: самі члени ТВК були готові прийняти таке рішення, щоб не загострити ситуації навколо формального, навіть злочинного, підходу з боку Держадміністрації.
    
    Підготувала Ольга Теличко


Чи підтримуєте ви приватизацію сільгоспземель?
Так
Ні
Треба подовжити мораторій