Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Нова польсько-німецька ініціатива: поглиблення відносин ЄС з Україною та Білоруссю

5 листопада, 2004 р.

    *** Минулого четверга в Польщі знову говорили про європейські перспективи України. Одним з питань сьомих німецько-польських урядових консультацій, що пройшли в Кракові, був розвиток спільної ініціативи Варшави та Берліна щодо поглиблення відносини Європейського союзу з Україною та Білоруссю. На думку німецьких експертів, Україна з президентом Ющенком має більше перспектив поглибити свої відносини з ЄС.
    Польща й Німеччина ближчі до України, ніж, скажімо, Іспанія, що радше готова відстоювати в Євросоюзі інтереси південних сусідів спільноти. Варшава вже неодноразово наголошувала на ролі адвоката свого східного сусіда в ЄС. Німеччина ж є одним з найтісніших економічних партнерів України. Тому не дивно, що саме ці дві країни, започаткували спільну ініціативу, що покликана підняти інтерес до співраці з Україною в Європейському союзі. Розповідає Томаш Домбровський, експерт варшавського Центру міжнародних відносин:
    «Сама ініціатива виникла ще в червні цього року під час зустрічі міністрів закордонних справ обидвох країн Фішера та Цімошевича. Мова йшла про те, щоб перш за все як Польща, так і Німеччини визнали Україну партнером, з яким варто співпрацювати, стабільною державою на східному кордоні ЄС».
    У рамках німецько-польських урядових консультацій, які пройшли в Кракові в четвер, і у яких взяли участь канцлер Німеччини Ґергард Шредер та прем»єр-міністр Польщі Марек Белька, йшлося про поглиблення діалогу щодо розвитку цієї ініціативи. Як пояснює Томаш Домбровський, німецько-польська ініціатива має на меті переконати інші дерджави ЄС, що під час формування східної політики треба враховувати те, що України, поруч з Росією, повинна займати особливе місце. Томаш Домбровський:
    «Польща, як і Німеччина вважає Україну дуже важливим партнером, без якого не мають сенсу будь-які дискусії щодо розвитку східної політики ЄС. І, звичайно, тут виникає потреба підтримати в Україні стабільність, реформи. Необхідно, щоб стратегічне партнерство, яке виникло на осі Україна-Польща було перенесено на загальноєвропейську площину».
    Результатом реалізації спільної німецько-польської ініціативи має стати нова стратегія відносин ЄС з Україною, пояснили «Німецькій хвилі» в міністерстві закордонних справ у Берліні. Поки що, як зауважив польський експерт Томаш Домбровський, якісь пункти цієї ініціативи не реалізовано. За його словами, зараз проводиться діалог в межах ЄС про те, у яких галузях можна поглиблювати співпрацю з Україною: економіка, юрисприденція, безпека, оборона чи підтримка громадянського суспільства.
    У німецькому МЗС нас запевнили, що реалізація польсько-німецької ініціативи не залежатиме від президентських виборів в Україні. Адже ініціатива виникла як річ довготермінова. Цю думку підтверджує й польський експерт Томаш Домбровський:
    «Остаточні результати виборів в Україні, які пройдуть за три тижні, не зможуть дуже вплинути на подальший розвиток цієї ініціативи. Польща намагається довести країнам-членам ЄС те, що Україна є серйозним партнером. І навіть, якщо там виникають певні проблеми з демократією та правопорядком, треба її підтримувати. ЄС не повинен відвертатися від цієї країни».
    На думку німецьких експертів, Європейський союзу точно не відвернеться від України, якщо її очолить демократично й чесно обраний президент. На наше питання, хто з нинішніх двох кандидатів краще опікуватиметься перспективою наближення України до ЄС, експерт Європейської академії в Берліні Тобіас Бауманн відповів:
    0,18
    ”З яким з президентів Україна йтиме шляхом до Європи, здається цілком зрозуміло. Звичайно з президентом Ющенком. Я переконаний, що якщо пан Ющенко виграє, то він вже незабаром звернеться до Брюсселя й буде домагатися отримати реальну перспективу наближення України до Євросоюзу”.
    Тобіас Бауманн переконаний, що таку перспективу Україна цілком може отримати. Щоправда, це не буде одразу переспектива вступу. Швидше, мова могла б йти про привілейоване партнерство, що надало б Україні статус більший за той, що передбачений нинішньою політикою ЄС щодо сусідів. Однак для досягення такої перспективи майбутньому президенту доведеться також багато що змінити в Україні, каже Тобіас Бауманн. Передусім треба побороти панівне становище кланів та олігархів і ліквідувати ту ”сіру зону”, що увторилася між політичними та господарськими елітами в Україні, які розглядають державу як поле для своїх ігор.
    Джерело: Дойче велле


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю