Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

ІСАР «Єднання»
Ресурсний центр ГУРТ
ГО Громадянська палата міста Києва
Журнал
Коаліція ГО Покоління демократичних перетворень
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Нова польсько-німецька ініціатива: поглиблення відносин ЄС з Україною та Білоруссю

5 листопада, 2004 р.

    *** Минулого четверга в Польщі знову говорили про європейські перспективи України. Одним з питань сьомих німецько-польських урядових консультацій, що пройшли в Кракові, був розвиток спільної ініціативи Варшави та Берліна щодо поглиблення відносини Європейського союзу з Україною та Білоруссю. На думку німецьких експертів, Україна з президентом Ющенком має більше перспектив поглибити свої відносини з ЄС.
    Польща й Німеччина ближчі до України, ніж, скажімо, Іспанія, що радше готова відстоювати в Євросоюзі інтереси південних сусідів спільноти. Варшава вже неодноразово наголошувала на ролі адвоката свого східного сусіда в ЄС. Німеччина ж є одним з найтісніших економічних партнерів України. Тому не дивно, що саме ці дві країни, започаткували спільну ініціативу, що покликана підняти інтерес до співраці з Україною в Європейському союзі. Розповідає Томаш Домбровський, експерт варшавського Центру міжнародних відносин:
    «Сама ініціатива виникла ще в червні цього року під час зустрічі міністрів закордонних справ обидвох країн Фішера та Цімошевича. Мова йшла про те, щоб перш за все як Польща, так і Німеччини визнали Україну партнером, з яким варто співпрацювати, стабільною державою на східному кордоні ЄС».
    У рамках німецько-польських урядових консультацій, які пройшли в Кракові в четвер, і у яких взяли участь канцлер Німеччини Ґергард Шредер та прем»єр-міністр Польщі Марек Белька, йшлося про поглиблення діалогу щодо розвитку цієї ініціативи. Як пояснює Томаш Домбровський, німецько-польська ініціатива має на меті переконати інші дерджави ЄС, що під час формування східної політики треба враховувати те, що України, поруч з Росією, повинна займати особливе місце. Томаш Домбровський:
    «Польща, як і Німеччина вважає Україну дуже важливим партнером, без якого не мають сенсу будь-які дискусії щодо розвитку східної політики ЄС. І, звичайно, тут виникає потреба підтримати в Україні стабільність, реформи. Необхідно, щоб стратегічне партнерство, яке виникло на осі Україна-Польща було перенесено на загальноєвропейську площину».
    Результатом реалізації спільної німецько-польської ініціативи має стати нова стратегія відносин ЄС з Україною, пояснили «Німецькій хвилі» в міністерстві закордонних справ у Берліні. Поки що, як зауважив польський експерт Томаш Домбровський, якісь пункти цієї ініціативи не реалізовано. За його словами, зараз проводиться діалог в межах ЄС про те, у яких галузях можна поглиблювати співпрацю з Україною: економіка, юрисприденція, безпека, оборона чи підтримка громадянського суспільства.
    У німецькому МЗС нас запевнили, що реалізація польсько-німецької ініціативи не залежатиме від президентських виборів в Україні. Адже ініціатива виникла як річ довготермінова. Цю думку підтверджує й польський експерт Томаш Домбровський:
    «Остаточні результати виборів в Україні, які пройдуть за три тижні, не зможуть дуже вплинути на подальший розвиток цієї ініціативи. Польща намагається довести країнам-членам ЄС те, що Україна є серйозним партнером. І навіть, якщо там виникають певні проблеми з демократією та правопорядком, треба її підтримувати. ЄС не повинен відвертатися від цієї країни».
    На думку німецьких експертів, Європейський союзу точно не відвернеться від України, якщо її очолить демократично й чесно обраний президент. На наше питання, хто з нинішніх двох кандидатів краще опікуватиметься перспективою наближення України до ЄС, експерт Європейської академії в Берліні Тобіас Бауманн відповів:
    0,18
    ”З яким з президентів Україна йтиме шляхом до Європи, здається цілком зрозуміло. Звичайно з президентом Ющенком. Я переконаний, що якщо пан Ющенко виграє, то він вже незабаром звернеться до Брюсселя й буде домагатися отримати реальну перспективу наближення України до Євросоюзу”.
    Тобіас Бауманн переконаний, що таку перспективу Україна цілком може отримати. Щоправда, це не буде одразу переспектива вступу. Швидше, мова могла б йти про привілейоване партнерство, що надало б Україні статус більший за той, що передбачений нинішньою політикою ЄС щодо сусідів. Однак для досягення такої перспективи майбутньому президенту доведеться також багато що змінити в Україні, каже Тобіас Бауманн. Передусім треба побороти панівне становище кланів та олігархів і ліквідувати ту ”сіру зону”, що увторилася між політичними та господарськими елітами в Україні, які розглядають державу як поле для своїх ігор.
    Джерело: Дойче велле


Чи підтримуєте ви приватизацію сільгоспземель?
Так
Ні
Треба подовжити мораторій