Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

ІСАР «Єднання»
Ресурсний центр ГУРТ
ГО Громадянська палата міста Києва
Журнал
Коаліція ГО Покоління демократичних перетворень
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Правозахисні організації стурбовані переслідуванням українців за політичні погляди в перебігу виборчої кампанії

17 листопада, 2004 р.

    *** Про це сказав в інтерв'ю Українській службі Бі-Бі-Сі виконавчий директор Української Гельсінської Спілки з прав людини Володимир Яворський.
    Бі-Бі-Сі: Як правозахисники оцінюють рівень порушень політичних прав громадян на цьогорічних виборах президента України?
    В. Яворський: Українська Гельсінська Спілка з прав людини спільно з Міжнародною Гельсінською Федерацією поширили напередодні виборів звернення, у якому висловили стурбованість значними порушеннями політичних прав і свобод громадян. Зокрема, мова йшла про переслідування за політичними поглядами, що виявлялося у тиску правоохоронних органів, арештах, стеженні за людьми. Так само це виявлялося у діях працедавців, бо людей звільняли з роботи за активну підтримку опозиційного кандидата. Крім того, ми констатуємо тиск на студентів з боку адміністрації вузів – аж до звільнення чи застосування інших санкцій, наприклад, виселення з гуртожитків. Масовим, на жаль, був примус людей приходити на мітинги на підтримку одного із кандидатів, а присутність людей перевіряли за списками.
    Не пора...
    Бі-Бі-Сі: Ваша спілка залучала адвокатів для надання юридичної допомоги членам організації “Пора”, котрих прокуратура звинувачує у зберіганні вибухівки і у намірах тероризму. Якою зараз є ситуація?
    В. Яворський: Ситуація далеко не вичерпана. Усі, кого ми захищаємо, звільнені з підпискою про невиїзд. Фактично, суди, які ухвалювали відповідні рішення, стали на бік правозахисників, вони не вважали за потрібне продовжувати термін перебування під вартою. Двох хлопців виправдано, стосовно декількох людей – у Києві, Чернігові, Кіровограді – справи провадяться.
    Бі-Бі-Сі: За якими звинуваченнями?
    В. Яворський: Звинувачення різні. Одного з активістів “Пори” у Києві, наприклад, звинувачують у крадіжці мобільного телефона. У Чернігові – звинувачення у тероризмі і у використанні фальшивих грошей. Очевидно, що про тероризм мова йти не може. Бо кожна людина, котра знайома з тим, що таке тероризм і яка його мета функціонування у світі, розуміє, що тут тероризму немає. Але на цій підставі здійснюються масові обшуки.
    Обшуки від Сходу до Заходу
    Бі-Бі-Сі: Чи маєте ви уявлення про масштабність таких обшуків?
    В. Яворський: Наприклад, у Харкові і у Львові обшукували цілі гуртожитки. Кожну кімнату обшукували під приводом виявлення наркотиків і вибухівки. Причому це часто робилося без санкції суду. Кількість людей, яких підозрювали, важко порахувати, бо у гуртожитку може проживати до тисячі осіб, таких гуртожитків ми маємо вже кілька десятків.
    Бі-Бі-Сі: Але прокуратура заявляє, що за порушеними кримінальними справами йдеться не про політику, про вибори, а про побутові злочини. Ви цілком впевнені у тому, що мова все ж таки про політичні переслідування?
    В. Яворський: Розслідування ведеться не в бік з'ясування по суті – звідки взялася вибухівка, чи має людина до неї якесь відношення, чи планувала її використати, а зовсім в іншому напрямку – політичному. Людей запитують, за яку політичну силу вони, хто їх підбурює, хто платить гроші.
    Рекорд одностайності – у в'язниці
    Бі-Бі-Сі: Ані ЦВК, ані учасники виборів нічого не говорять про те, як відбувалися вибори на закритих дільницях, у в'язницях. Вам про це відомо?
    В. Яворський: По-перше, на цьогорічних виборах практично на усі дільниці у місцях ув'язнення були допущені міжнародні спостерігачі і спостерігачі від кандидатів у президенти. Виняток становила лише Луганська область. І саме у цій області є протокол з дільниці, за яким 2139 ув'язнених, тобто 100%, проголосували за одного кандидата – кандидата від влади. І загалом, на усіх дільницях, що були у в'язницях, із значним відривом переміг Віктор Янукович. До речі, на другому місці – Олександр Яковенко, лідер КПРС. Наші спостерігачі цей факт пояснюють досить просто. У бюлетені його прізвище – поруч із прізвищем Януковича і можливо, багато ув'язнених не надто добре розуміються у політиці і просто переплутали, де ставити позначку в бюлетені.
    Основний Закон і беззаконня
    Бі-Бі-Сі: Ще напередодні першого туру голосування представники правоохоронних органів і взагалі виконавчої влади заявляли, що проведення масових акцій у день виборів, до яких закликала опозиція, буде незаконним. Як би ви прокоментували такі заяви?
    В. Яворський: Я хотів би нагадати представникам державної влади про статтю 39 Конституції, де вказується, що мирні зібрання і заходи можуть проводитися вільно і обмежуватися лише судом. Та ж стаття 39 вказує, що такі акції можуть також бути обмежені на підставі закону. Однак на сьогоднішній день такого закону немає. Тому на підставі різних нормативних актів, у тому числі регіональних органів влади, заборонити такі акції неможливо. Звісно, суди можуть тлумачити Конституцію, де є певні підстави, наприклад, якщо є загроза громадському порядку і національній безпеці. Але треба мати для цього конкретні факти, які свідчать про такі загрози. Загалом, варто також пам'ятати, що будь-які подібні погрози і попередження з боку правоохоронних органів є незаконними. Хоча б тому, що Європейська конвенція з захисту прав людини чітко передбачає, що правоохоронці в першу чергу мають захищати мітингуючих.
    Прослуховують мільйони
    Бі-Бі-Cі: До речі, як правозахисники назагал оцінюють роль міліції, правоохоронних органів у виборчій кампанії?
    В. Яворський: Їхні обов'язки – розслідувати злочини. Тобто, до того часу, поки не скоєно злочин, їм розслідувати немає що. Звичайно, вони мають здійснювати превентивні заходи. Але вони не можуть стосуватися усієї опозиції по всій Україні, а тільки осіб, стосовно яких є конкретні підозри. Я не знаю, яку небезпеку становить людина, яка потрапляє у поле зору СБУ тільки за те, що вона ночами розклеює листівки. Фактично, громадського контролю за правоохоронною діяльністю в Україні немає. У той час, як, наприклад, у західних країнах правоохоронці звітують за рік про кількість дозволів на прослуховування і стеження за людьми, в Україні такі звіти не оприлюднюються і одержати їх правозахисникам вкрай складно. А вони вражають. Нам відомо, що лише за минулий рік у найменшій області – Чернівецькій – апеляційний суд дав 823 дозволи на зняття інформації з каналів зв'язку, тобто, на прослуховування і зчитування електронної пошти. У США за рік, за умов боротьби з тероризмом, таких дозволів 1380. Як на мене, це є настільки неспівмірні цифри, які свідчать про те, що використання правоохоронних органів у політичних цілях в Україні – очевидне. За неофіційними даними, які ми одержали у Верховному суді України, у 2002 році було надано офіційно 40 тисяч таких дозволів. Кожна людина, яку прослуховують, може перебувати у контакті із 100-120 людьми. Тобто, підрахунки показують, що офіційно в Україні прослуховують розмови кількох мільйонів людей.


Чи підтримуєте ви приватизацію сільгоспземель?
Так
Ні
Треба подовжити мораторій