Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Квасьнєвський - переказ інтерв"ю журналу "Політика"

22 грудня, 2004 р.

    www.ПРАВДА.com.ua, 22.12.2004, 17:37
    
    На початку "круглого стола" після фальсифікації другого туру виборів президента "помаранчеві" не хотіли розмовляти з "бандитами", а Янукович утримав 40 тисяч шахтарів від поїздки в Київ і пропонував Ющенкові пост прем'єра.
    
    Про це, зокрема, розповів президент Польщі Олександр Квасьневський в інтерв'ю польському виданню "Polityka", переклад якого подає ІноЗМІ.Ru.
    
    Квасьневський сказав, що у вівторок 23 листопада безпосередньо до нього звернулися спочатку Кучма, а потім Ющенко, які шукали можливості переговорів.
    
    За словами польського президента, обидва вони були в сум'ятті, тому що виявилися в ризикованій для себе ситуації - Ющенко, за яким стояли тисячі людей на Майдані, не мав ніякої правової підтримки, а Кучма опинився у протилежній ситуації.
    
    "Факт, що він є діючим президентом, не мав значення - Кучма не міг потрапити ні в кабінет, нікуди, тільки сидів під Києвом у якомусь санаторії недалеко від своєї дачі. Засніжений парк був гарний, але я сказав йому: "Раз сидиш у цьому селі, виходить, влади у тебе немає", - згадує Квасьневський.
    
    Квасьневський повідомив, що він також одночасно почав переговори із представником ЄС Соланою, подзвонив за підтримкою прем'єрові Голландії Балкененде, канцлерові ФРН Шредеру, президентові Чехії Клаусу, канцлерові Австрії Шюсселю, президентові Франції Шираку, "щоб ця справа набула європейського характеру", а також президентові США Бушу.
    
    Під час першої "драматичної" зустрічі з Кучмою, у якого були "претензії до всього світу, до всього, що відбувається", президентові України, як згадує Квасьневський, "три рази телефонував Путін, пропонуючи своїх представників, і справа скінчилася на Гризлові".
    
    Коли приїхав Солана, йому, за словами Квасьневского, від Кучми "дісталося ще більше за всі можливі гріхи, які ЄС зробив щодо України".
    
    Президент Польщі "з гордістю" зізнався, що він сформулював план, який було реалізовано: перевірка результатів виборів, незастосування сили, ведення публічного діалогу.
    
    Разом з тим, як випливає з інтерв'ю Квасьневського, не все проходило гладко. За його словами, виходячи від Кучми з рішенням про проведення переговорів у Маріїнському палаці, "одержали важливу інформацію, що близько 15.00 заплановано приїзд 40 тисяч шахтарів".
    
    "Я вже уявив собі ці зіткнення. . . Наша місія закінчилася б перед початком переговорів", - сказав Квасьневський. За його словами, вдалося зв'язатися по телефону з Тігіпком (у той час начальник штабу Януковича), з яким Квасьневський був знайомий:
    
    "Це правда, щодо того маршу?". "Так, це вже не стримати. Луганськ, Донецьк, Херсон хочуть піти, кінець, шахтарі повстають". "Дуже прошу цього не робити, о четвертій у нас переговори з Януковичем, вийде так, що ви їх зриваєте". Він зрозумів", - переказує розмову з Тігіпком Квасьневський.
    
    "Повинен сказати, що Янукович поводився гідно. Поїхав до шахтарів, віддав розпорядження не починати акцію. Ті півгодини були вирішальними. Якби тоді трапилося те, що могло трапитися, не знаю, що було б з Україною", - додає він в інтерв'ю.
    
    З іншого боку, у штабі Ющенко останнього довелося переконувати сісти за стіл переговорів з Януковичем. "Невелике приміщення під дахом, у малому особняку, природно, настрій революційний, усе в оранжевому. Потрібно говорити про згоду, а вони говорять, що з Януковичем не будуть розмовляти, це бандит", - згадує Квасьневський.
    
    Він розповів, що Янукович на переговорах вимагав "забрати демонстрантів, почати політичні переговори, можливо, Ющенко міг би стати прем'єр-міністром, тобто пропозиції були, скоріше, персональні-угодовські".
    
    Разом з тим, Янукович, за словами Квасьневського, був "упевнений, що він - президент, готовий до розмови, і ніяких сумнівів у виграші немає".
    
    Посередник у переговорах з боку Росії Борис Гризлов наполягав, за словами Квасьневського, що "демонстрації були заплановані, є провокацією, маніфестантам платять", а "вибори були справедливими".
    
    Як каже у своєму інтерв'ю Квасьневський, Янукович повинен був погодитися продовжувати діалог і чекати засідання Верховного Суду, тому що сам же потрапив у дві "пастки".
    
    "Перша - це його власний докір, що на заході країни вибори теж фальсифікували. Ющенко пред'явив 700 позовів, що стосуються східних районів, а у відповідь Янукович пред'явив 7 тисяч позовів із західних виборчих дільниць. І друга пастка: якщо він вважає, що вибори були справедливими, і в нього на мільйон голосів більше, чого тоді побоюватися? Повтору?" - розповідає Квасьневський.
    
    За словами Квасьневського, всіх "вражала присутність тисяч людей на морозі". "Дні проходили, але юрба не зменшувалася, а навпаки - зростала. У кожного в пам'яті були події в Грузії", - згадує президент Польщі.
    
    На думку Квасьневского, нова ситуація на Україні не зашкодить відносинам ЄС із Москвою. Він також уважає, що "росіяни проковтнуть цю пігулку й стануть нормально співробітничати з Україною".
    
    "На карті Європи з'явився новий суверенний суспільний і політичний суб'єкт. Українець - це не перефарбований росіянин. Поставтеся до цього українця як до учасника європейської політики. І не кажіть, що спочатку Туреччина вступить у ЄС, а тільки потім подумаємо про Україну", - підкреслив Квасьневский.
    
    На думку Квасьневського, Росія була настроєна проти Ющенка, тому що хотіла
    "призупинити всі тенденції прагнення до співробітництва з євроструктурами".
    
    "Вони (росіяни) думали, що разом з Януковичем створять щось, що спочатку буде Співдружністю Незалежних Держав - адже планувалася спільна валюта - а потім почнеться робота над наступними проектами. Імовірно, здійснити їх з Ющенко неможливо", - сказав Квасьневский.
    
    Він згадує, що вже під час другого "круглого столу" всі учасники "в один момент розмовляли по душах, тому що всі знали, як зовуть наступного президента України: Кучма знає, Гризлов знає, я знаю й Путін теж знає".
    
    "Як у Польщі в 1990 році: могли відбутися різні вибори, але всі знали, що президентом стане Валенса. Це зупинити неможливо", - додав Квасьневський .
    
    У той же час, президент Польщі вважає, що "проблеми Ющенка будуть у майбутньому, тому що за останні роки він став свого роду іконою".
    
    "Втім, я казав це йому в очі: як тільки станеш президентом, юрба розійдеться, закінчиться це радісне "Ющенко! Ющенко!", і з ролі "ікони" ти повинен звикнути до ролі політика, що приймає рішення - і гарні, і популярні, але також менш популярні й не завжди правильні", - сказав Квасьневський.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю