Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


НА ШЛЯХУ ДО ДОВІРИ У СУСПІЛЬСТВІ: ДОБРОЧИННІСТЬ В УКРАЇНСЬКІЙ ГРОМАДІ (повідомляє наш автор Ігор Камінник)

24 червня, 2005 р.

    *** Конференцію під такою назвою провів на цьому тижні Центр розвитку філантропії, який сприяє кращому розумінню та укріпленню довіри до традицій благодійності та благочинності в Україні. В останні роки спостерігається активізація благодійної діяльності в Україні. Все більша кількість організацій громадянського суспільства (ОГС), бізнес структур та пересічних громадян України успішно співпрацюють, об’єднуючи ресурси заради вирішення актуальних проблем як усього суспільства, так і окремих регіонів та громад. Згідно останніх досліджень Творчого Центру Каунтерпарт (ТЦК) близько двох третин українських ОГС вже отримують підтримку від приватного бізнесу, використовуючи її для вирішення проблем, що існують в їхніх громадах.
    
    Переконливі успіхи й зростаюча активність громадянського суспільства, боротьба з корупцією (зокрема, і в благодійних організаціях) та поліпшення системи оподаткування можуть стати тими факторами, які найближчим часом зумовлять тіснішу співпрацю громадського сектора з окремими філантропами та з діловим світом загалом.
    
    Під час конференції „На шляху до довіри у суспільстві: доброчинність в українській громаді”, лідери та практики українських ОГС обмінялись досвідом з іноземними спеціалістами, обговорили шляхи розвитку громад та запровадження нових традицій місцевої філантропії в Україні. Окрім питань законодавчого регулювання діяльності благодійних організацій в Україні, відносин з донорськими організаціями та бізнесом, конференція присвятила час обговоренню питань як формувати в українців загальне розуміння щодо благодійності та філантропії.
    
    Відомі міжнародні експерти з Європи та США, країн Центральної та Східної Європи та Росії представили існуючі у цих країнах моделі розвитку філантропії, такі як модель фонду розвитку громад, моделі United Way та Community Shares (США). Близько 50 лідерів ОГС вивчали досвід іноземних експертів та можливості його застосування в українських умовах.
    
    Третій день конференції (22 червня 2005 року) запросив понад 100 представників українських ОГС, донорських структур, українських та іноземних підприємств для відвертої розмови про сучасний стан благодійності в Україні та шляхи підвищення довіри до благодійних установ та до благочинності в цілому.
    
    Цікаві факти та визначення:
    - Близько 10% громадських організацій Україні зареєстровані як благодійні організації та фонди. Але в останні два роки кількість благодійних організацій в Україні зменшилась.
    - Діяльність благодійних фундацій сьогодні регулюється Законом України “Про благодійництво та благодійні організації”, який було прийнято у 1997 році.
    - 36% опитаних українських бізнес-структур вважають, що підтримка благодійництва позитивно впливає на імідж. На Заході цей показник становить 97%. 67% українських компаній схильні надавати кошти громадським організаціям, які здійснюють соціальні проекти для певної верстви населення – малозабезпечених, інвалідів. 59% компаній в Україні готові підтримувати бюджетні організації (лікарні, дитячі будинки, будинки для людей похилого віку). (Дослідження Українського жіночого клубу, 2004)
    - Філантропічна діяльність може бути визначена як добровільна допомога окремих громадян або організацій, які надають кошти, товари або приділяють час заради покращання умов життя у власній громаді.
    - Філантропія може мати організований вигляд – особи або організації передають пожертви в місцеві організації, які, в свою чергу, виконуючи роль посередників розподіляють зібрані кошти серед тих організацій громадянського суспільства, які здатні вплинути на ситуацію й покращити її. Наприклад, такий фонд може надати кошти дитячому садку або лікарні, вирішити екологічні проблеми або створити притулок. Благодійні фонди радяться з громадами та проводять аналіз пріоритетних питань, що потребують негайного вирішення.
    - В світі існує три види благодійної допомоги – матеріальна допомога, волонтерська праця або передані знання та навички. Загалом в світі 60% благодійної допомоги приватних осіб складає волонтерська праця, при чому в Європі цей відсоток вищий. Особливо волонтерська праця є популярною в Нідерландах, Швеції та більшості скандинавських країн. В США благодійна допомога розподіляється приблизно однаково між волонтерською працею та пожертвами в готівці (Economist 2004).
    - У середні віки та нові часи церква і зокрема монастирі були центрами соціальної допомоги знедоленим і незаможним, виконуючи три основні функції: забезпечення нужденних грошима й натуральними продуктами (милостиня), а також лікування та навчання (Донік О.М., Інститут історії України НАН України).
    - В 30–40-х рр. ХІХ ст. в українських найбільших міських центрах було засновано цілу низку філантропічних організацій загального типу, зокрема “Київське товариство допомоги бідним”, “Одеське жіноче благодійне товариство”, “Благодійне товариство у м. Кам’янець-Подільський”, “Харківське благодійне товариство”, “Миколаївське благодійне товариство” та ін. Ними керували дружини генерал-губернаторів або інших місцевих вищих сановників, тому вони були в основному дамськими. Поряд з цим дворяни, офіцери у відставці, купці засновували спілки для допомоги людям бідного статку. (Донік О.М., Інститут історії України НАН України)
    - Перший благодійний фонд „Просвіта” на західній Україні був зареєстрований у 1860 році і займався просвітницькою діяльністю, а в послідуючому – фінансовою підтримкою населення через створення кредитних спілок.
    - Загальний обсяг благодійної допомоги США підвищився у 2004 році на 5% і склав близько 250 млрд. доларів США (Звіт благодійного фонду Giving USA Foundation™)
    
    Проект „Мережа громадянської дії в Україні” (UCAN) впроваджується Інститутом Сталих Спільнот (ISC) за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Проект UCAN підтримує українські громадські організації, які є дієвим механізмом висловлювання занепокоєнь громадян, захисту їх прав та виконання своїх громадянських обов’язків. Проект UCAN працює заради того, щоб кожен громадянин України визнав, що необхідною умовою функціонування демократичних принципів у суспільстві є зміна ролі кожного громадянина у суспільстві від пасивного спостерігання до активної участі у самоврядуванні.
    
    Ірина Негрєєва
    Проект „Мережа громадянської дії в Україні” (UCAN)
    Тел.: (044) 468-98-09
    Ел. пошта: irinan@ucan-isc.org.ua,
    Інтернет-сайт: http:\www.ucan-isc.org.ua


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю