Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Карпачова внесла подання Президентові України щодо необхідності ратифікації Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань

6 липня, 2005 р.

    *** Уповноважений з прав людини змушена констатувати: свавілля та схильність до тортур у практичній діяльності української міліції, на жаль, продовжують бути звичайним явищем. На цьому Ніна Карпачова наголошує у всіх своїх Щорічних доповідях. Попередня влада такої проблеми не визнавала, всіляко її приховувала, тому докорінних змін на краще за останні роки так і не сталося. Більше того, катування людей в міліції набули системності й масштабності.
    Про це йдеться в поданні Ніни Карпачової Президентові України Вікторові Ющенку "Про необхідність ратифікації Україною Факультативного протоколу 2002 року до Конвенції ООН проти катувань". На думку Омбудсмана, така ратифікація стане суттєвим кроком у створенні ефективної системи захисту прав ув’язнених від катувань, а зволікання з цим рішенням серйозно шкодить міжнародному іміджу нашої держави.
    Ніна Карпачова звертається до Віктора Ющенка з великим занепокоєнням: затримані правоохоронцями громадяни найбільше ризикують стати жертвами тортур, знущань і брутального приниження людської гідності саме в структурах органів МВС України. Про це свідчать не тільки численні звернення потерпілих та їхніх родичів до Уповноваженого з прав людини, а й висновки делегацій Європейського Комітету по запобіганню тортурам та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (ЄКПТ), Комітету ООН проти тортур, моніторинги Уповноваженого та правозахисних організацій, публікації ЗМІ.
    Людей, які підозрюються в протиправних діях, у міліції систематично піддають фізичним катуванням - як правило, з метою змусити їх визнати себе винними. При цьому міліціонери протягом тривалого часу б’ють затриманих, підвішують на металевих прутах, силою одягають протигази, перекриваючи доступ повітря, застосовують для тортур електричний струм. Усе це коїться, як правило, безпосередньо в службових кабінетах райвідділів міліції. Як наслідок, багато людей одержали важкі травми, деякі - загинули. За звинуваченням у фактичних катуваннях кримінальні справи порушені проти сотень працівників міліції.
    Попри поширеність такої злочинної практики, відзначає Омбудсман, в системі органів внутрішніх справ, прокуратурі та судах статистичної звітності щодо катувань не існує.
    Ніна Карпачова наголошує: Факультативний протокол 2002 року - це важлива міжнародна угода, яка передбачає запровадження конкретних запобіжних заходів проти застосування тортур у місцях ув’язнення. Його ратифікація забезпечить створення в Україні нової, значно ефективнішої системи протидії цим порушенням прав людини. Вагомим інструментом системи виступатиме новий міжнародний орган – Підкомітет при Комітеті проти катувань, який складатиметься з десяти незалежних експертів. Іншою, не менш важливою складовою, стануть національні інспекційні органи для відвідувань місць ув’язнення – правозахисні, парламентські, неурядові комісії.
    
    P.S. Це питання Ніна Карпачова порушувала ще в 2003 році після обміну досвідом зі своїм бразильським колегою Нілмаріо Мірандою. Адже як тільки Бразилія підписала цей Протокол, то одразу почала створювати мобільні групи для „візитів без попереджень” до правоохоронних органів та пенітенціарних установ.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю