Ніна Карпачова вимагає від Генерального прокурора припинення переслідування за політичною ознакою сільських учителів Конотопського району
22 вересня, 2005 р.
*** Уповноваженим з прав людини Ніною Карпачовою відкрито провадження у справі щодо порушення прав людини при проведенні слідчих дій Конотопською міською прокуратурою. Це стало наслідком перевірки звернення з Конотопського району Сумської області, у якому заявниця - директор сільської школи - повідомила, що зазнає з боку міської прокуратури переслідувань за політичною ознакою і просить в Омбудсмана захисту для себе та своїх колег.
Під час виїзду працівників Секретаріату Уповноваженого на місце, зустрічей з директорами шкіл Конотопського району факти переслідувань знайшли підтвердження. З липня 2005 року працівники прокуратури та РДСБЕЗ УМВС України в Сумській області застосовують психологічний тиск на директорів кількох найбільших сільських шкіл району та посадових осіб Конотопської райдержадміністрації з метою отримання свідчень про порушення виборчого законодавства в першому турі минулорічних виборів Президента України.
Потерпілі сільські вчителі, а також голова Конотопської райдержадміністрації та його перший заступник, підтвердили численні факти порушень їхніх прав і норм кримінально-процесуального законодавства. Серед погроз, які слідчі висловлювали на їхню адресу, були принизливі залякування позбавити їх роботи, створити проблеми в особистому житті, піддати примусовому оглядові лікарем-психіатром. Попри віддаленість сіл від міста, слідчі проводили допити переважно у вечірній час, після 18-ої години, та у вихідні, демонстративно викликаючи вчителів (у селищі Дубов’язівка деяких було забрано прямо зі святкової лінійки та першого уроку на День знань, 1 вересня).
Такі дії слідчих негативно позначилися на самопочутті та працездатності потерпілих вчителів. Так, директор Грузчанської ЗОШ І-ІІІ ступенів Світлана Вегера після затримання й 10 днів перебування в ізоляторі тимчасового тримання потрапила на 22 дні до лікарні.
Вчительку Тетяну Машай представники слідства тримали протягом трьох днів у Конотопському ІТТ, при цьому не викликаючи на дізнання і жодного разу не зустрівшись з нею. 3 серпня 2005 року під час допиту цієї підозрюваної, який тривав до 20-ої години, слідча погрожувала вчительці зняттям з посади та в’язницею, заявляла, що тепер її життя закінчене, що її дитина більше не вчитиметься в школі, де працювала мати, а буде віддана до інтернату.
Викликає обурення і факт приїзду слідчих в оселю Т. Машай з наміром доставити її 13-річного сина Богдана в спецпритулок. Цей вчинок представників правоохоронних органів не тільки викликав невдоволення односельчан учительки, а й завдав моральної шкоди хворому хлопцеві, котрий був змушений уночі втекти до свого батька, що мешкає в іншому населеному пункті, розташованому за 120 кілометрів.
Одна з вчительок була затримана в день народження її хворої доньки; при цьому на жінку демонстративно одягли наручники.
Проте, усім потерпілим слідчі прокуратури пропонували припинити справи проти них за умови, якщо вони погодяться дати свідчення, які б підтвердили вину голови Конотопської РДА у фальсифікації першого туру президентських виборів 2004 року.
Уповноважений з прав людини рішуче засуджує неправові та антилюдяні дії слідства, які завдають значної моральної шкоди сільським учителям, учням та їхнім родинам і негативно позначилися на організації навчально-виховного процесу в сільських школах. Виявлені факти свідчать про наявність у районі серйозних проблем із дотриманням прав та свобод людини.
У зв’язку з цим Ніна Карпачова у листі до голови Сумської облдержадміністрації Миколи Лаврика згідно з чинним законодавством вимагає вжиття заходів з метою нормалізації ситуації в Конотопському районі, а від Генерального прокурора України Станіслава Піскуна – неухильного дотримання прав і свобод людини при проведенні розслідувань органами прокуратури. Омбудсман знову рішуче закликає до припинення переслідувань громадян України за політичною ознакою.
|