Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Омбудсман сподівається на припинення в Україні тортур

23 вересня, 2005 р.

    *** 22 вересня Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова зустрілася з представниками неурядової організації „Міжнародна амністія”. Заступник директора програми для Європи та Центральної Азії Х. Гован і дослідник у справах України Х. МакГілл засвідчили свою повагу до вагомих зусиль та праці українського Омбудсмана, спрямованих на те, щоб привернути увагу громадськості та влади до такого ганебного явища, як застосування тортур, під час досудового слідства, затримання та арештів.
    Український Омбудсман заявила, що її позиція й заходи щодо викорінення тортур вперше знаходять цілковиту підтримку Президента України.
    Під час розмови Ніна Карпачова приділила особливу увагу певним зрушенням на цьому шляху. Зокрема, за поданням Омбудсмана Президент Віктор Ющенко дав доручення Постійному представникові України при ООН Валерію Кучинському підписати Факультативний протокол 2002 року до Конвенції ООН проти катувань. Таким чином зроблено перший крок до його ратифікації з метою започаткування процедури набуття Україною статусу держави-учасниці зазначеного Протоколу.
    Уповноважений з прав людини поінформувала учасників зустрічі про завершення спільної перевірки пенітенціарних установ представниками Секретаріату Омбудсмана та Секретаріату Президента України. Перевірка завершилася глибоким аналітичним матеріалом, який направлено главі держави. Омбудсман чекає на його реакцію і переконана, що це дасть новий поштовх поліпшенню умов тримання затриманих та ув’язнених у місцях позбавлення волі.
    Серйозну стурбованість Омбудсмана викликає те, що органи прокуратури повільно реалізують покладену на них функцію нагляду за дотриманням законності під час досудового слідства, затримання та арешту.
    Уповноважений з прав людини висловила жаль, що правоохоронні України досі не запровадили відповідної статистики щодо застосування тортур. І це – нагальна проблема.
    В ході розмови порушувалася тема неналежних умов тримання людей під вартою. Спеціальні установи на сьогодні, як і раніше, переповнені. Омбудсман зауважила, що такий запобіжний захід, як застава, не може бути широко вжитий через масову бідність громадян України. Тому слід використовувати інші заходи, а під варту брати лише підозрюваних у скоєнні особливо тяжких злочинів.
    Попри існуючу широку практику недозволених методів слідства, Ніна Карпачова навела позитивні приклади роботи, зокрема управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області. Це – досвід створення гідних умов тримання засуджених у Олексіївській №25 та Темнівській №100 виправних колоніях, котрі відповідають міжнародним стандартам. Його слід узагальнити, зробивши цей регіон базовим для впровадження позитивного досвіду в практику інших пенітенціарних установ.
    Під час зустрічі було наголошено на проблемах переслідування громадян за політичними ознаками, коли правоохоронні органи застосовують недозволені методи слідства та приниження людської гідності. Такі факти мали місце, зокрема, в Житомирській, Кіровоградській, Сумській, Вінницькій та Закарпатській областях. Омбудсман вимагає від влади припинення цієї ганебної практики.
    Ніна Карпачова подякувала представникам „Міжнародної амністії” за їхні гуманні зусилля, які ця організація докладає в боротьбі з тортурами в усьому світі, відмітивши всебічне висвітлення цієї проблеми в Доповіді за 2004 рік по Україні, підготовленій експертами „Міжнародної амністії”, адже це явище притаманне не тільки Україні.
    Обидві сторони висловилися за продовження співпраці по викоріненню тортур.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю