Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІНТЕГРО
Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Упродовж двох тижнів в Україні перебуватиме представницька делегація Європейського Комітету по запобіганню тортурам та нелюдському, або такому, що принижує гідність поводженню чи покаранню.***

11 жовтня, 2005 р.

    10 жовтня представники делегації – Марк Неве, Вероніка Піменофф, Женев’єва Майер, Елвін Алієв та Ерік Сванідзе – зустрілися з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Ніною Карпачовою. «Нам особливо важливою видається зустріч із Омбудсманом України, з якою ми постійно спілкуємося, – підкреслив Марк Неве, керівник делегації. – І, звичайно ж, те, що побачимо на місцях».
    Ніна Карпачова, на противагу попереднім зустрічам з представниками Комітету, розпочала спілкування з позитивної інформації. Вона заявила, що її позиція і заходи щодо викорінення тортур знаходять цілковиту підтримку Президента України. А тому є підстави приділити увагу певним зрушенням на цьому шляху. Зокрема, за поданням Омбудсмана Президент Віктор Ющенко дав доручення Постійному представникові України при ООН Валерію Кучинському підписати Факультативний протокол 2002 року до Конвенції ООН проти катувань. Це сталося 23 вересня нинішнього року. Таким чином зроблено перший крок до його ратифікації з метою започаткування процедури набуття Україною статусу держави-учасниці цього Протоколу.
    Уповноважений з прав людини поінформувала учасників зустрічі про завершення спільної перевірки пенітенціарних установ представниками Секретаріату Омбудсмана та Секретаріату Президента України. Перевірка завершилася глибоким аналітичним матеріалом, який направлено главі держави.
    7 жовтня Президент України зустрівся з Уповноваженим з прав людини, обговоривши, зокрема, і проблеми прав затриманих та ув’язнених. Це вже друга зустріч. Попередня ж влада взагалі не цікавилася подібними питаннями, не визнавала наявності тортур в Україні. На переконання Ніни Карпачової, досягнутий прогрес дасть новий поштовх поліпшенню становища затриманих та ув’язнених у місцях позбавлення волі. На підтвердження цього, Президент України за результатами зустрічі з Уповноваженим дав доручення Прем’єр-міністру Юрію Єханурову проаналізувати стан справ у пенітенціарних установах з метою повного викорінення такого ганебного явища, як тортури. Однією з обговорюваних проблем на зустрічі Омбудсмана з Прем’єр-міністром України наступного тижня буде питання нагляду за дотриманням законності під час досудового слідства, затримання та арешту.
    Ніна Карпачова докладно розповіла про те, що вдалося зробити в подоланні такого виду тортур, як голодування затриманих: у 54 відсотках ізоляторів тимчасового тримання врешті стали годувати людей. За сприяння Омбудсмана підтримано державну програму будівництва нових та суттєвої реконструкції старих ІТТ. На це виділено 39, 3 мільйона гривень. Проте не вистачає щонайменше 40 мільйонів.
    Омбудсман змогла переконати місцеву владу Севастополя, що будівництво подвір’я для прогулянок затриманих – це не фантастика, яка неможлива за нинішніх скрутних фінансових умов, і домоглася реалізації задуму: у грудні 2004 року такий проект став реальністю. Вдалося врятувати здоров’я і навіть життя багатьох людей, яким доводилося в задусі перебувати в задушливих, переповнених камерах і спати по черзі.
    У цьому ж ІТТ оголосив 40-денне голодування відомий кримський журналіст Володимир Лутьєв, який упродовж багатьох років веде боротьбу з криміналітетом півострова. Наслідок вражаючий – журналіста відправили до психлікарні.
    Уповноважений з прав людини піддала гострій критиці практику зволікання розгляду судами кримінальних справ, а також неналежного нагляду органів прокуратури за дотриманням законності під час досудового слідства, затримання та арешту. Нагальною залишається відсутність відповідної статистики в правоохоронних органах України, зокрема з питань застосування тортур до затриманих. А тому єдиним джерелом відомостей про факти тортур в Україні залишаються щорічні Доповіді Омбудсмана, звіти «Міжнародної амністії» та Європейського Комітету по запобіганню тортурам.
    Ніна Карпачова вважає, що спільними зусиллями треба подолати чинний термін попереднього затримання людини в Україні упродовж 72 годин, застосовувавши норму до 48 годин, яка діє в міжнародній практиці.
    Глибокому аналізу Омбудсман піддала проблеми утримання в місцях позбавлення волі хворих на туберкульоз та інші тяжкі хвороби: кожен третій, кому було відмовлено судом, – помер за гратами.
    Представники Європейського Комітету цікавилися українською системою довічного ув’язнення, зокрема жінок, правами нелегальних мігрантів в Україні, роллю органів прокуратури щодо реагування на цей вид злочину збоку працівників правоохоронних органів.
    Окремо Уповноважений зупинилася на захисті прав матері та дружини загиблого українського журналіста Георгія Гонгадзе. Ніна Карпачова вважає, що зволікання з цією справою завдає потерпілим нестерпних моральних тортур та додаткових страждань. А тому переконана, що представники Комітету під час свого перебування в Україні мають приділити особливу увагу цьому наболілому питанню.
    Разом із тим гості дізналися й про позитивні приклади роботи Державного департаменту України з питань виконання покарань. Зокрема – це досвід створення гідних умов тримання засуджених у Олексіївській №25 та Темнівській №100 виправних колоніях Харківської області, котрі вже сьогодні відповідають міжнародним стандартам – від умов роботи на підсобних господарствах до облаштування кімнат для зустрічей ув’язнених з рідними.
    На завершення зустрічі Омбудсман України подарувала гостям доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з проблематики прав людини українською, англійською та німецькою мовами.
    
    Джерело: www.ombudsman.kiev.ua


Чи вважаєте ви за необхідне реформувати ООН?
Так
Ні
ООН потрібно ліквідувати, а не реформувати