14-15 жовтня 2005 року в м. Чернігові відбувся семінар для суддів Чернігівської області на тему «Міжнародне та національне законодавство щодо біженців та практика застосування в судочинстві України».
17 жовтня, 2005 р.
Організатори семінару – Чернігівській громадський комітет захисту прав людини та Центр підвищення кваліфікації суддів Чернігівського апеляційного суду запросили до участі в ньому 35 суддів місцевих судів Чернігівщини, представників міграційної та паспортної служб, Чернігівського прикордонного загону, представників Вінницької правозахисної групи та ХІАС (Єврейська спільнота сприяння іммігрантам). Цей захід відбувся за підтримки Європейської Комісії в рамках проекту „Сприяння дотриманню прав людини та основних свобод біженців і мігрантів, протистояння нелегальній міграції в Україні”.
Темою заходу було висвітлення питань міжнародного та національного законодавства щодо біженців та практики застосування в судочинстві України.
Голова Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Наталія Романова оприлюднила дані моніторингу, який здійснюється комітетом з цього питання в Чернігівській області та в Україні. Було оприлюднено відповідні статистичні дані та наголошено на необхідності вирішення проблеми облаштування приміщень для проживання шукачів притулку, а також на проблемі перебування нелегалів в приймальниках-розподільниках. Питання законності перебування в цій установі викликало жваву дискусію між правозахисниками та представниками державних установ. В дискусійному плані обговорювалися зміни до ст. 9 Закону України «Про біженців», а саме тлумачення терміну «без зволікань» щодо звернення шукача притулку до міграційної служби із заявою про надання статусу біженця. Голова Вінницької правозахисної групи Дмитро Гройсман розкрив тему семінару в аспекті співвідношення міжнародного та національного законодавства в питаннях захисту прав біженців та поділився досвідом представництва в судах по справах, пов’язаних з порушенням таких прав. Заступник начальника відділу громадянства та реєстрації фізичних осіб УМВС в Чернігівській області В.В.Магдіч оприлюднив статистичні дані щодо іноземців, які знаходяться на території Чернігівської області. Начальник міграційної служби в Чернігівській області В.Г.Піщур розповів про основні напрямки роботи з шукачами притулку і біженцями. Представник ХІАС Юрій Гудим розповів про практику Київських судів щодо рішень у справах, пов’язаних з біженцями та мігрантами.
Гарячі дискусії, які виникали під час проведення цього семінару, засвідчили необхідність вдосконалення законодавства щодо біженців. Зміни ж в територіальній підсудності таких справ, які виникли у зв’язку з впровадженням Кодексу адміністративного судочинства, зробили цю тему актуальною для багатьох місцевих судів Чернігівської області.
|