СПРИЯННЯ ДОТРИМАННЮ ПРАВ І СВОБОД УВ’ЯЗНЕНИХ В ЧЕРНІГІВСЬКОМУ СІЗО
20 лютого, 2006 р.
У січні – лютому 2006 року для осіб, які утримуються в Чернігівському СІЗО №31, проведено кабельне телебачення. Це стало можливим за ініціативи благодійної організації "Чернігівський жіночий правозахисний центр" та фінансової підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні в рамках реалізації проекту "Сприяння дотриманню прав і свобод ув’язнених в Чернігівському СІЗО".
А завдяки підтримці місцевих спонсорів було придбано телевізор та відеомагнітофон, які 10 лютого 2006 року передані в слідчий ізолятор.
Адже одним із головних завдань сьогодення є гуманізація пенітенціарної системи, створення таких умов для тримання ув’язнених та засуджених осіб, які відповідали б європейським стандартам, зменшували негативний вплив позбавлення волі на людину, тимчасово ізольовану від суспільства.
А СІЗО - це "обличчя" кримінально – виконавчої системи, її "ворота", через які всі засуджені потрапляють у виправні колонії. Саме в СІЗО відбувається перше знайомство заарештованого з установами кримінально – виконавчої системи.
На 1 січня 2006 року в українських СІЗО утримувалось 38 768 осіб, з них 2659 – жінки, 1992 – неповнолітні. У 2005 році в Чернігівському СІЗО утримувалось 298 осіб, з яких - 22 жінки, 12 неповнолітніх, 2 засуджених до довічного позбавлення волі.
На жаль, ступінь застосування мір запобіжних заходів тримання під вартою на сьогодні залишається невиправдано високою. Досить часто такий захід застосовується до осіб, які скоїли злочини невеликої тяжкості. Їх утримують в СІЗО швидше для зручності проведення слідства, а не тому, що не застосовувати таку міру неможливо.
Так, в 2004 році з слідчих ізоляторів України було звільнено понад 14 тисяч осіб (19,3%) від числа всіх осіб, які утримувались тут впродовж року.
До 8392 осіб судами були застосовані міри покарання, не пов’язані з позбавленням волі; до 2103 – у зв’язку із закінченням терміну запобіжного заходу тримання під вартою; 3604 осіб було звільнено в зв’язку з закінченням строку покарання, а 46 - в зв’язку з припиненням кримінальних справ і за виправдувальними вироками. У тому числі, в минулому році, кримінальні справи по звинуваченню 9 осіб, які утримувалися в Чернігівському СІЗО, не дійшли до суду.
Благодійна організація "Чернігівський жіночий правозахисний центр", як одна із інституцій громадянського суспільства, і в подальшому буде приймати активну участь у процесі гуманізації утримання в’язнів, захисті їхніх законних прав та інтересів, при цьому приділяючи особливу увагу і піклування про неповнолітніх, які утримуються в СІЗО; робитиме спроби відкривати їм двері в інший світ, де є добро, надія на краще, чесність, відкритість.
Повідомлення надіслала: Алла Лепеха, благодійна організація "Чернігівський жіночий правозахисний центр"
|