Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІНТЕГРО
Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Соціальна економіка в Україні

17 квітня, 2006 р.

    *** Соціальна сфера України переживає процес реформування. Тотальне державне фінансування абсолютне всіх соціальних програм - радянський підхід до рішення соціальних проблем. У нинішніх українських реаліях такий підхід призведе до корупції і неефективного використання бюджетних коштів.
     Децентралізація соціальної сфери є насущною проблемою українського суспільства. Європейський досвід показує, що значну частину проблем у сфері соціальної політики, утворення, охорони здоров'я здійснюють недержавні організації, у тому числі і за бюджетні кошти. За даними дослідження Інституту Джона Хопкинса, здійсненого в 35 країнах світу, чим вище в країні внесок суспільних і благодійних організацій у ВВП країни, тим більше розвита економіка в цій країні. У Нідерландах до 15% робочих місць приходиться на неурядові організації.
     Україна здійснює тільки перші кроки на шляху демонополізації соціальної сфери.
     14-15 квітня в Одесі пройшов міжрегіональний семінар, присвячений реформуванню соціальної сфери України і розвитку недержавної системи соціальних послуг. Семінар пройшов у рамках проекту, реалізованого Асоціацією підтримки цивільних ініціатив "КОВЧЕГ" і підтриманого
     Міжнародним Фондом "Відродження". Проведенню семінару також сприяв і Forum SYD (Швеція).
     Цьому семінару передувала робота, спрямована на вивчення ситуації навколо застосування Закону України "Про соціальні послуги" і розробки його нової редакції. Опитування НУО, що працюють у сфері профілактики ВИЧ/СПИДА, з питань практики застосування Закону України "Про соціальні послуги" показав, що нинішня редакція Закону не сприяє розвитку ринку недержавних соціальних послуг.
    
     У рамках проекту, також був розроблений проект нової редакції Закону України "Про соціальні послуги", що після обговорення на Парламентському клубі НПО у ВР, був поданий і зареєстрований у Верховній Раді.
     Минулий семінар є заключним заходом даного проекту. Саме тому одна з задач семінару - визначення подальших кроків у напрямку забезпечення фінансування соціальних програм суспільних і благодійних організацій за рахунок бюджетних коштів.
     Експерти з Донецька, Одеси, Києва, Харкова, Миколаєва, Вознесенська обговорювали питання, зв'язані як з ресурсною і фінансовою стійкістю НУО, так і основні проблеми розвитку ринку соціальних послуг.
     Досвід впровадження таких механізмів бюджетного фінансування НПО як соціальне замовлення, після 6 років впровадження в Україні, показав, що необхідно змінювати принципи бюджетного фінансування соціальних програм. На семінарі були представлені аналіз
    місцевих бюджетів, проведеного фахівцями Асоціації "КОВЧЕГ", з якого видно, що до 80% місцевих бюджетів йде на заробітну плату. У кращому випадку 10% йде на реалізацію різних програм, у тому числі і соціальних. Не дивлячись на деякі позитивні зміни в деяких регіонах, бюджетне фінансування НУО, що працюють у соціальній сфері на конкурсній основі, залишається своєрідним PR для місцевої влади.
     Наприклад, на соціальне замовлення в м. Вознесенськ виділяється всего 0,01 % від бюджету, що направляється на соціальну сферу.
     Експерти прийшли до єдиної думки, що законодавча активність організацій третього сектора спрямована на роздержавлення соціальної сфери не зорганізована. Такій плутанині також сприяють і різноманітні донорські програми, що фінансують ті самі законопроекти, не узгоджуючи свої дії. У результаті ми маємо кілька конкуруючих проектів по цілому ряду важливих законів, що регулюють соціальну сферу.
     Учасники семінару прийшли до єдиного висновку: для подальшого розвитку соціальної сфери й організацій громадянського суспільства необхідно сформувати деяке загальне бачення.
     У результаті обговорення було прийняте рішення про розробку "Концепції соціальної економіки" яка буде складатися
     з наступних розділів:
     1. Необхідні зміни в бюджетній сфері (розвиток як конкурсних, так і програмно-цільових механізмів формування бюджету і фінансування соціальної сфери, у тому числі і недержавних організаціях)
     2. Аналіз і пропозиції по забезпеченню прозорості і підвищення ефективності роботи спеціальних державних фондів
     3. Пропозиції по реформуванню податкового законодавства
     4. Забезпечення децентралізації соціальної сфери шляхом підготовки і лобіювання ряду законопроектів:
     • Нової редакції Закону України "Про соціальні послуги";
     • Закону України "Про волонтерство" (справедливо ветованого Президентом)
     • Закону України "Про соціальне замовлення"
     • Закону України "Про соціальну роботу"
     • Найважливішим напрямком роботи є також розробка стандартів для надання соціальних послуг різним цільовим групам.
    
     Учасники семінару прийняли рішення провести засідання Парламентського клуба НУО у Верховній Раді України у вересні 2006 року. На цьому засіданні депутатам ВР буде представлений проект "Концепції соціальної економіки".
     Також учасники прийняли рішенні про створення інформаційного пула по соціальній проблематиці, що складатиметься із газети, журналу, телевізійної програми, і мережі партнерських веб - сайтів з соціальної проблематики.
     На фото: учасники семінару в пансіонаті "Мирний" в Одесі


Чи вважаєте ви за необхідне реформувати ООН?
Так
Ні
ООН потрібно ліквідувати, а не реформувати