Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Заходи, реалізовані Європейською Комісією після Чорнобильської катастрофи

21 квітня, 2006 р.

    26 квітня 2006 року минає 20 років після Чорнобильської катастрофи. За цей час Європейська Комісія надала більше 470 млн. євро на реалізацію чорнобильських проектів. Ці кошти використовувалися на підвищення ядерної безпеки на Чорнобильській АЕС, а також на допомогу людям, які ще не оговталися після трагедії. Європейська Комісія підтримала проекти, спрямовані на усунення наслідків катастрофи, пов’язаних із соціальними питаннями, охороною здоров’я та довкілля. На додаток до коштів, наданих Європейською Комісією для усунення наслідків Чорнобильської аварії, Комісія зробила великий внесок у підвищення ядерної безпеки також і в інших країнах колишнього Радянського Союзу.
    Комісар ЄС з питань зовнішніх зносин і Європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер заявила: „Європейський Союз завжди був в авангарді міжнародних зусиль, спрямованих на полегшення наслідків Чорнобильської аварії. Загалом Європейська Комісія надала майже півмільярда євро на впровадження чорнобильських проектів, і ми продовжимо працювати над тим, щоб після Чорнобиля люди мали безпечніше середовище для життя у цьому регіоні та безпечніший світ в цілому.”
    Перетворення Чорнобильської станції на безпечний об’єкт
    Як найбільший донор Чорнобильського фонду „Укриття”, Європейська Комісія надала близько 240 млн. євро (четверту частину від загальної суми) на спорудження нового укриття над зруйнованим реактором. Це допоможе попередити розповсюдження радіації від нинішнього саркофагу, якому вже виповнилося 20 років. Крім того, Комісія надала 50 млн. євро на створення Промислового комплексу поводження з твердими радіоактивними відходами (ICSRM), що нині споруджується для безпечного поводження з відходами з Чорнобильської станції.
    Комісія також перерахувала 20 млн. євро на Рахунок ядерної безпеки. Це фонд, управління яким здійснює Європейський банк реконструкції та розвитку, близько половини коштів якого використовується на фінансування чорнобильських проектів.
    У 1995 році країни Великої сімки та Україна підписали Меморандум про взаєморозуміння, відповідно до якого Україна зобов’язалася зупинити усі енергоблоки Чорнобильської станції до 2000 року. Європейська Комісія відіграла одну з головних ролей у досягненні цієї згоди та, серед інших ініціатив, надала 65 млн. євро, щоб допомогти Україні компенсувати додаткові витрати на виробництво електроенергії після закриття станції.
    Наслідки для здоров’я населення та охорони довкілля
    Комісія надала 100 млн. євро на проведення досліджень і надання допомоги на полегшення наслідків аварії для здоров’я населення та охорони довкілля. Науковці з ЄС і колишнього Радянського Союзу вивчали такі питання, як вдосконалення методів лікування жертв опромінення радіацією, стратегії очищення міських і сільських районів від забруднення, заходи очищення харчових продуктів, епідеміологічні дослідження стану опроміненого населення, управління надзвичайними ситуаціями та розробка Атласу радіоактивного забруднення Європи внаслідок Чорнобильської аварії.
    Приклади наданої у цьому відношенні допомоги включають обладнання та практичну підготовку з діагностики та лікування раку щитовидної залози у молодих людей, обладнання для виробництва тироксину (для хворих на рак щитовидної залози), йодування столової солі для попередження виникнення раку щитовидної залози, створення інформаційних центрів у кількох населених пунктах для інформування та заохочення більш активної участі місцевого населення до процесу відновлення.
    Соціально-економічні наслідки
    Комісія надала 3,5 млн. євро на полегшення соціальних наслідків закриття Чорнобильської АЕС для створення альтернативних джерел працевлаштування. Ці кошти були призначені для людей, які проживають у Славутичі (переважно працівників станції та обслуговуючих підприємств і членів їхніх сімей).
    Комісія також надала 6 млн. євро на Програму співпраці для реабілітації у Білорусі. У рамках цієї Програми фінансуються економічні, соціальні, медичні та культурні проекти, спрямовані на соціально-культурне відродження у чотирьох забруднених регіонах Білорусі. Планується також, що Програма підтримуватиме кілька проектів для забезпечення кращих умов працевлаштування у регіоні.
    Ядерна безпека
    Чорнобильська аварія стала стимулом до підвищення безпеки на атомних станціях, спроектованих у колишньому Радянському Союзі. Окрім зазначеної вище допомоги Чорнобильській станції, на проекти ядерної безпеки в СНД було надано додаткові 900 млн. євро. Програма ядерної безпеки ТАСІС включає велику кількість проектів, спрямованих на підвищення безпеки на ядерних установках і вирішення питань, пов’язаних з ядерними відходами, особливо у північно-західній Росії.
    У рамках зазначеної Програми було надано значні кошти на модернізацію ядерної промисловості у країнах колишнього Радянського Союзу, де сьогодні атомні електростанції демонструють відчутний прогрес у напрямку до відповідності міжнародно-визнаним стандартам ядерної безпеки. Комісія запропонувала продовжити надання своєї допомоги третім країнам протягом наступного фінансового періоду (2007-2013) через свій новий Інструмент ядерної безпеки.
    Додаткова інформація:
    Емма Удвін 02/29 59577


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю