Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


12 червня 2006 року у Конференцзалі за адресою: вул. Грушевського, 18/2 з 14.00 до 15 години відбудеться прес-конференції на тему „Доступ до судових рішень”.

7 червня, 2006 р.

    Ініціатором виступив народний депутат України Василь Онопенко – автор відповідної законодавчої ініціативи та заступник Голови Державної Судової Адміністрації Леонід Богданов.
    
    1 червня цього року закон України “Про доступність судових рішень” набрав чинності. Ним закріплюється право будь-якого громадянина України вільно знайомитися з судовими рішеннями. Чому виникла така необхідність? Як саме це відбуватиметься? Чи дійсно існує така нагальна необхідність усім мати доступ до судових рішень?
    
    На переконання авторів та ініціаторів закону, таку можливість надає і закон, і Конституція України. До цього закону право людей знати, що там вирішується у судах, носило декларативний характер. Тепер ми пропонуємо його закріпити законодавчо. Цей закон є важливим для осіб, які, хоч і не брали участі у справі, проте залежать від результатів її розгляду. Яким же ж чином вони можуть у разі необхідності оскаржити рішення, якщо навіть не мають можливості з ним ознайомитись? А як бути у випадках неоднакового застосування судом тих самих норм законодавства? І є ще один нюанс. Та що там казати… Навіть суди нижчої юрисдикції не завжди мають можливість знайомитися з рішеннями судів вищої юрисдикції. І ще відкритість судових рішень необхідна для громадського контролю за діяльністю суддів.
    
    Крім того, цей Закон визначає порядок доступу до судових рішень з метою забезпечення відкритості діяльності судів загальної юрисдикції, прогнозованості судових рішень та сприяння однаковому застосуванню законодавства.
    
    Тексти усіх рішень, постанов, ухвал судів вноситимуться до єдиного державному реєстру судових рішень. До тих, які набрали законної сили, буде відкритий доступ на офіційному сайті судової влади. Самі ж судді матимуть необмежений доступ до усіх рішень єдиного реєстру, як тих, які вступили у силу, так і тих, які ще ні.
    
    Законом передбачено інформацію, яка не підлягає розголошенню. До них належать ім’я і прізвище особи, місце перебування чи то проживання, номери телефонів, транспортних засобів. Простіше кажучи все те, що дозволяє ідентифікувати зацікавлену особу. Також не підлягають загальному ознайомленню відомості, оголошені під час закритих засідань. Проте, будь-яка особа може ознайомитися з судовим рішенням у повному обсязі, якщо воно стосується її особистих інтересів. Для цього надсилатиметься відповідний запит до судової палати. Згідно законопроекту, він розглядатиметься працівником судового апарату невідкладно. А у разі необхідності додаткового вивчення підстав для ознайомлення – протягом трьох днів.
    
    Судові рішення вважаються офіційно опублікованими за умови посвідчення органом, який забезпечує ведення Реєстру, відповідності судових рішень оригіналам або електронним копіям судових рішень, внесених до Реєстру. А редагування тексту судового рішення не повинно спотворювати його змісту.
    
    Доступ до судових рішень заінтересованих осіб. Особа, яка не бере (не брала) участі у справі, якщо судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов'язків, може звернутися до апарату відповідного суду з письмовою заявою про:
    
    1) надання можливості ознайомитися із судовим рішенням;
    
    2) надання можливості виготовити в приміщенні суду копії судового рішення за допомогою власних технічних засобів;
    
    3) виготовлення копії судового рішення апаратом суду.
    
    У заяві особа повинна обґрунтувати, чому вона вважає, що судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов'язків.
    
    Заява розглядається відповідальною службовою особою апарату суду невідкладно, а якщо вона потребує додаткового вивчення, - протягом трьох робочих днів.
    
    Про результати розгляду заяви службова особа апарату суду вносить запис до відповідного журналу із зазначенням відомостей про особу, яка звернулася з цією заявою.
    
    Забороняється відмовляти в доступі до відповідного судового рішення заявникам, стосовно яких судом вжито заходів щодо забезпечення позову або запобіжних заходів.
    
    Рішення про відмову у наданні доступу до судового рішення викладається службовою особою апарату суду в письмовій формі із зазначенням порядку його оскарження. Воно повинно бути вмотивованим.
    
    Крім того, не пізніше 1 червня 2006 року забезпечити постійне внесення до Єдиного державного реєстру судових рішень електронних копій судових рішень Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів, апеляційних та місцевих адміністративних судів, апеляційних та місцевих господарських судів, апеляційних загальних судів, а внесення судових рішень місцевих загальних судів - не пізніше 1 січня 2007 року.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю