Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Ніна Карпачова: події у Личаківській виправній колонії № 30 м.Львова – вимушений протест проти систематичного приниження людської гідності в’язнів

16 червня, 2006 р.

    *** Напередодні християнського свята - Святої Трійці - Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова разом з десятьма експертами особисто відвідала Личаківську чоловічу колонію № 30 середнього рівня безпеки. Омбудсман здійснила так званий контрольний „візит без попередження”.
    Перед відвіданням колонії Ніна Карпачова зустрілася з керівником Української Асоціації Міжнародної Амністії (Amnesty International) Антоніною Тарановською, яка першою в Україні отримала інформацію про події у колонії 13 травня і повідомила про це Уповноваженого з прав людини.
    Одразу після відомого трагічного факту, коли 24 в’язні порізали собі вени, Омбудсман направила своїх представників, які протягом 4 днів детально вивчали ситуацію, зустрічалися з учасниками акції, Уповноваженим з прав людини було відкрито провадження.
    Представники Омбудсмана вивчали ситуацію разом з Львівською обласною прокуратурою. Керівництву обласного управління Департаменту з питань виконання покарань було висловлено низку зауважень та вимог щодо негайної зміни ситуації в Личаківській колонії. Насамперед, відносно ставлення персоналу до в’язнів, умов їх тримання та, фактично, перевищення влади у накладенні на них дисциплінарних стягнень.
    Потім на виправну колонію накотилася хвиля різних перевірок, до яких почали вже потроху звикати. Однак, контрольна перевірка здійснювалася Ніною Карпачовою без попередження, що стало несподіванкою як для керівництва Державного Департаменту України з питань виконання покарань, так і самої колонії.
    Дві доби провела Ніна Карпачова в колонії. Під час особистого прийому прийняла разом з колегами та в присутності представників ЗМІ і правозахисних організацій, понад сто ув’язнених. З кожним другим з 1273 в’язнів колонії спілкувалася безпосередньо в гуртожитках, їдальні, на виробничих та обслуговуючих дільницях, у жахливих умовах приміщень камерного типу.
    Морально-психологічний клімат у колонії просто вразив, а комунально-побутові умови проживання справили гнітюче враження.
    В’язні розповідали про разючі факти приниження людської гідності і знущань з боку окремих керівників колонії і персоналу. Так, під час проведення обшуків речі ув’язнених розкидалися по підлозі, запаси питної води (у Львові вона подається лише 2 години на добу) виливалися на речі, а самі пляшки проколювалися.
    Щоранку в підвальних приміщеннях виникає страшенна штовханина, бо до занедбаних 7 кранів з водою і санвузлів намагаються пробитися щонайменше 180-200 чоловіків.
    На виробництві установи мають можливість працювати всього близько 30 відсотків в’язнів, 70 відсотків змушені залишатися неприкаяними, адже їм не дозволялося бути в приміщенні протягом 7 годин вдень: з 9 до 13 і з 17 до 20 години. Оскільки в дворах дільниць не обладнані лави для сидіння, то люди змушені майже весь день перебувати на ногах.
    Прохання в’язнів збудувати футбольне поле постійно натикається на відмову і обвинувачення, що вони будуть грати „під інтерес”.
    Навіть телевізори в гуртожитках (до перевірки Омбудсмана) замикалися в металевих шафах, перегляд телепрограм дозволявся лише від 20 до 22 години. Прослуховування радіопередач Національного радіо та преса є теж недоступними для в’язнів, що, на думку Ніни Карпачової, брутально порушує право на інформацію.
    За найменшу провину в’язнів карали, часто необ’єктивно накладаючи дисциплінарні стягнення. В’язень міг бути ізольованим за неналежно пришитий нагрудний розпізнавальний знак, а схильних до скоєння правопорушень, примушували замість нашивки темного кольору носити червоний знак. В’язні розповіли Уповноваженому про численні факти жорстокого ставлення з боку персоналу установи, образи, побиття, приниження людської гідності, постійну несправедливість, упереджене накладення дисциплінарних стягнень.
    По факту перевищення влади, зловживань службовим становищем та негідного поводження з людьми прокуратурою Львівської області порушено кримінальну справу.
    Як зазначила Уповноважений з прав людини в розмові з журналістами, реформа пенітенціарної системи, яка у багатьох колоніях вже поступово здійснюється, в колонії № 30 навіть і не розпочиналася.
    На завершення перевірки Ніна Карпачова провела підсумкову нараду з персоналом колонії. На неї прибули голова Державного Департаменту України з питань виконання покарань Василь Кощинець, представники облдержадміністрації та обласної прокуратури.
    Омбудсман публічно проаналізувала ситуацію в колонії, поставила завдання розробити детальний план усунення виявлених брутальних порушень, терміново призначити нове керівництво колонії, вивчити досвід кращих пенітенціарних установ України, провести тренінги для персоналу, посилити соціально-психологічну службу, підтримати роботу неурядової організації „Дорога”, яка працює з в’язнями, схильними до зловживання наркотиками, здійснити низку інших важливих заходів. Найголовніше завдання – кардинально змінити морально-психологічний клімат у колонії, ставлення до людських прав ув’язнених, - наголосила Ніна Карпачова.
    Провадження Уповноваженого за фактом порушень прав в’язнів колонії № 30 триває.
    
    
    
    
    Нина Карпачева: события в Лычаковской исправительной колонии №30 г.Львова - вынужденный протест против систематического унижения человеческого достоинства заключенных
    
    Накануне христианского праздника Святой Троицы Уполномоченный по правам человека вместе с десятью экспертами посетила Лычаковскую мужскую колонию №30 в г.Львове. Это был так называемый контрольный «визит без предупреждения» украинского Омбудсмана.
    Перед посещением колонии Нина Карпачева встретилась с руководителем Украинской Ассоциации Международной Амнистии (Amnesty International) Антониной Тарановской, которая первой в Украине узнала о событиях 13 мая в колонии и сообщила об этом Уполномоченному.
    Сразу после известного трагического происшествия, когда 24 заключенных вскрыли себе вены, представители Омбудсмана 4 дня детально изучали ситуацию, встречались с участниками акции. Уполномоченным было открыто производство по делу.
    Представители Омбудсмана изучали ситуацию совместно с работниками Львовской областной прокуратуры. Руководству областного управления Департамента Украины по вопросам исполнения наказаний был высказан ряд замечаний и требований. Прежде всего - по поводу отношения персонала к заключенным Лычаковской колонии, условий их содержания и, фактически – превышения власти в применении к ним дисциплинарных взысканий.
    Позднее на исправительную колонию накатилась волна различных проверок, к которым начали уже постепенно привыкать. Однако, эта контрольная проверка производилась Ниной Карпачевой без предупреждения, что явилось неожиданностью как для руководства Государственного Департамента Украины по вопросам исполнения наказаний, так и самой колонии.
    Двое суток провела Нина Карпачева в колонии. Во время личного приема выслушала, вместе с коллегами и в присутствии представителей СМИ и правозащитных организаций, более ста узников. С каждым вторым из 1273 заключенных колонии общалась непосредственно в общежитиях, столовой, на производственных и вспомогательных участках, в ужасных условиях помещений камерного типа.
    Морально-психологический климат в колонии просто потряс, а коммунально-бытовые условия произвели шокирующее впечатление.
    Заключенные рассказали о поразительных фактах унижения человеческого достоинства и издевательств со стороны отдельных руководителей и персонала колонии. Так, во время обысков вещи заключенных разбрасывались по полу, запасы питьевой воды (во Львове она подается только дважды в сутки) выливались на вещи, а сами бутылки – прокалывались. Каждое утро в подвальных помещениях возникала страшная давка и толкотня, так как к 7 проржавевшим кранам с водой и санузлам старались пробиться по меньшей мере 180-200 человек.
    На производстве в этом учреждении имеют возможность работать всего около 30 процентов заключенных. Остальные вынуждены слоняться без дела, ведь им даже не разрешалось быть в помещении днем в течении 7 часов: с 9 до 13 и с 17 до 20. Поскольку во дворах участков не оборудованы скамейки для сидения, то люди вынуждены почти весь день находиться на ногах.
    Просьбы заключенных построить футбольное поле постоянно встречают отказы и обвинения, что они будут играть «под интерес».
    Даже телевизоры в общежитиях (до проверки Омбудсмана) запирались в металлических шкафах, а просмотр телепрограмм разрешался только с 20 до 22 часов. Радиопередачи Национального радио и газеты тоже были недоступными для заключенных, а это, как подчеркнула Нина Карпачева, грубо нарушает конституционное право на информацию.
    За малейшее нарушение заключенных наказывали, часто необъективно налагая дисциплинарные взыскания. Так, заключенный может быть изолирован за неаккуратно пришитый нагрудный знак, а склонных к совершению правонарушений заставляли вместо нашивки темного цвета носить красный отличительный знак. Заключенные рассказали Уполномоченному о многочисленных фактах жестокого отношения со стороны персонала учреждения, нанесения обид, избиения, унижения человеческого достоинства, постоянной несправедливости, предвзятого наложения дисциплинарных взысканий.
    По факту превышения власти, злоупотреблений служебным положением и недостойного обращения с людьми прокуратурой Львовской области возбуждено уголовное дело.
    Как отметила Уполномоченный по правам человека во время общения с журналистами, реформа пенитенциарной системы, которая постепенно осуществляется уже во многих колониях Украины, в Лычаковской колонии № 30 так и не начиналась.
    Завершив проверку, Нина Карпачева провела совещание с персоналом колонии, в котором приняли участие председатель Государственного Департамента Украины по вопросам исполнения наказаний Василий Кошинец, представители Львовской областной администрации и прокуратуры.
    Омбудсман публично проанализировала ситуацию в колонии, поставила задачу разработать детальный план устранения выявленных грубых нарушений, срочно назначить новое руководство колонии, изучить опыт лучших пенитенциарных учреждений Украины, провести тренинги для персонала, усилить социально-психологическую службу, поддержать работу неправительственной организации «Дорога», которая работает с заключенными, склонными к употреблению наркотиков, осуществить ряд других важных мероприятий. Но главная задача – коренным образом изменить морально-психологический климат в колонии, отношение к правам заключенных, - акцентировала Нина Карпачева.
    Производство Уполномоченного по факту нарушений прав заключенных колонии № 30 продолжается.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю