Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІНТЕГРО
Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Держдепартамент з виконання катувань...

26 червня, 2006 р.

    Цитата Дня:
    Сергій Винокуров, в.о. Генпрокурора України: « В українських місцях позбавлення волі, не тільки не забезпечені права людини, але навіть не зроблено спроби їх забезпечити…»
    ***********************************
    
    Багато років переймаючись проблемами пенітенціарної реформи, вже надивився різного… Бачив все – і тюремне горе, і навіть щастя… Це коли дітей вулиці, після відсідки залишали ще трошки пожити при тюрмі (там їм справді краще). Проте такого яскравого шоу, яке розігралося на відкритій колегії генеральної прокуратури України, не очікував побачити на такому на перший погляд скучному заході.
    Тональність задав у своєму виступі сам в.о. генпрокурора – С.М. Винокуров, с перших слів його стало зрозумілим, що сьогодні усі сестри отримають «по сережці». Почав цей державний муж з того, що заявив, що тюремне українське керівництво ще «від початку незалежності згаяло час» бо с тих часів в українській тюрмі не змінилося анічого, а деінде стало набагато гірше ніж за радянського ГУЛАГу. Пан Винокуров повідомив, що в 181 українській пенітенціарній установі тримається зараз 170 000 українських громадян, з яких 33 000 сидять в СИЗО в очікуванні вироку суду, а всього під вартою у тому році побувало 300 000 наших співвітчизників. 3000 з них хворі на туберкульоз, котрий набув загрозливих масштабів в установах виконання покарань… Далі цьому факту випаде доля висадити в повітря, на початку дещо сонну, атмосферу колегії та поки що в.о. ген прокурора продовжував накаляти пристрасті. Перейшовши від Держдепу з виконання покарань, на міліцейські установи утримання, Винокуров повідомив, що вони є «ще найбільшими катівнями, розсадниками хвороб і корупції в міліці». Зокрема, генпрокурор навів жахливий випадок, що стався у «кімнаті для тримання» в місті Севастополі, де така собі громадянка Лейбович (1983 року народження), померла від задухи, просидівши 6 діб. В таких «кімнатах», де засуджений має знаходиться декілька годин, в деяких регіонах люди сидять по 7 місяців?! Далі естафету свого колеги перехопив заступник генпрокурора Олександр Шишальський, котрий видав на суд присутніх вельми детальну доповідь, яка тривала 50 хвилин і містила в собі 3 відеоролики про факти жахливих порушень прав людини в місцях позбавлення волі. Але спочатку заступник генпрокурора покритикував свою колегу пані Карпачову, яка «про порушення прав людини, згадує від випадку до випадку» і «багато ПіАриться», тоді як люди в тюрмах і СІЗО «вмирають від тортурів»!
    «Поки ми з вами тут радимось, там в тюрмі можливо хтось помер від нестерпно поганих умов утримання» - емоційно заявив заступник генпрокурора. Він закликав: «Повикидати на смітники усі оті відомчі інструкції, які заважають людям жити і створити єдині спільні правила тримання та прийому громадян в місцях позбавлення волі».
    «Ви зробили одне показове СІЗО в Києві й возите туди екскурсії європейських бюрократів, тоді як решта попередньо ув’язнених потерпають від умов, які можна назвати середньовічними» - не давав спуску чиновникам від «затримання» заступник генпрокурора. «Ви думаєте від чого повстали люди в Личакові?» - задав він залу по – суті риторичне для присутніх запитання, «там не було каналізації, протікав дах, вікна були вибиті, а виробничі умови являли собою загрозу для життя працюючих. Це що не бачили відомчі контролери? Де були львівські прокурори?»
    Далі – більше з доповіді прокурора присутні почули факти один гірше за інший. Наприклад в Кривому Розі рецидивіст Палій відбув 5 діб в кімнаті тимчасового тримання з неповнолітнім 1990 року народження. І чому він його там навчав? А в Києві колишнього міліціонера, його ж колеги посадили в кімнату з двома рецидивістами. В Борисполі молодий чоловік скоїв самогубство не витримавши нелюдських умов утримання, а в Краматорську на Донеччині, громадянка Кузмінська, будучі абсолютно здоровою, 10 діб відсиділа в одній камері із хворими на активну форму туберкульозу.
    При такому як кажуть на зоні розкладі, минулого року до відповідальності було притягнуто 265 посадових осіб із різних силових міністерств і відомств.
    Після пана замгенпрокурора до слова запросили Голову Держдепартаменту з питань виконання покарань, його виступ цитувати тут немає жодного сенсу бо цей виступ давно вже висить на сайті Держдепу й кожен бажаючий й без присутності на колегії генпрокуратури може передивитися його тези. Справжньою ж родзинкою виступу стало повідомлення про те, що усі наші тюрми виписали бізнес – плани й хочуть кредитів на оновлення та закупівлю виробничого обладнання. А щоб тендери пройшли абсолютно чесно, Голова держдепу, запропонував провести їх …. Генеральній прокуратурі!?
    Отакої … Втім такі інновації не врятували Голову держдепу від нищівної критики своїх з боку колег. Наприклад, заступник Міністра охорони здоров’я пан Івасюк, запропонував ліквідувати Державний департамент виконання покарань і на його місці створити щось таке «наше, нове…». Заступник Міністра поскаржився, що епідемія туберкульозу саме тому панує в українській пенітенції, що там здорових підселюють в камеру до хворих. Так само, на думку міністра відбувається із хворими на СНІД та інші інфекційні хвороби.
    Взагалі це поважне зібрання проходило, так би мовити під знаком туберкульозу. Про нього не говорили хіба що ліниві. А між тим не згадано було ні про проблеми дитячих колоній, мало говорили про так би мовити причини туберкульозу - погане харчування, матеріальне забезпечення ув’язених тощо
    Але початок покладено, ось навіть і неурядові організації запросили на захід вперше у практиці генпрокуратури. Однак найголовніше чого хотілося би прагнути – це результату…і безперечно реформ, початок яких відкладати вже просто не можна.
    О. Спорников


Чи вважаєте ви за необхідне реформувати ООН?
Так
Ні
ООН потрібно ліквідувати, а не реформувати