Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Україна попросить у Глобального Фонду на боротьбу зі СНІДом $30 млн. Рішення стане відоме 3 листопада

18 серпня, 2006 р.

    Єгор Михайлов, "Погляд"
    
    Національна координаційна рада з питань запобігання поширенню ВІЛ/СНІДу схвалила в цілому Консолідовану заявку України до Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Вартість запланованих на наступні п’ять років заходів оцінена у 150 млн. грн. Експерти сподіваються, що заявку у Фонді буде підтримано.
    
    
    Головне – профілактика і лікування
    
    Як повідомив "Погляду" керівник відділу зв’язків з громадськістю ВБО "Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД" Костянтин РИЖКОВ, у програмі антиснідових заходів чітко виділено декілька пріоритетів. По-перше, це профілактика серед груп населення з найбільш високим ризиком інфікування та їх партнерів. Такі групи наразі складають споживачі ін’єкційних наркотиків, ув’язнені, діти вулиці, чоловіки, що мають секс з чоловіками та жінки комерційного сексу. Другий важливий напрямок – лікування хворих на СНІД. Далі йдуть догляд та підтримка ВІЛ-позитивних, хворих на СНІД та членів їх сімей, профілактика та лікування ВІЛ-асоційованого туберкульозу. А також йдеться про створення сприятливого середовища для подолання епідемії ВІЛ/СНІД. Під останнім слід розуміти підтримку державних та недержавних організацій, які займатимуться протидією епідемії, адвокаційною діяльністю, виробленням стандартів соціальних послуг тощо.
    
    У групу з розробки заявки, як розказала спеціаліст з моніторингу і оцінки "Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД" Наталія САЛАБАЙ, увійшли міжнародні експерти, представники вітчизняних НУО, міністерств охорони здоров’я та у справах сім’ї та молоді, Держдепартаменту з виконання покарань. Вона також відмітила, що раніше своїм рішенням Національна координаційна рада визначила Основними реципієнтами гранту, на який подається заявка до Глобального Фонду, дві авторитетні українські неурядові організації – МБФ "Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні" та ВБО "Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД". Втім, грантові кошти за поданими проектами від Основних реципієнтів отримають як представники третього сектору, так і державні профільні структури. Саме тому заявка і називається консолідованою.
    
    Фахівці сподіваються на успіх
    
    За словами Н. Салабай, рішення Групи технічного оцінювання Глобального Фонду щодо надання країнам грантів буде опубліковане 3 листопада цього року. У "Всеукраїнській мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД" сподіваються, що заявка України буде успішною.
    
    Думається, з оптимізмом дивитися на подальшу долю української заявки цілком можна, оскільки заявником виступає не уряд, а країна, і основними реципієнтами будуть неурядові організації. Тобто ризик того, що повторяться приклади 2004 та 2006 років, коли уряд не спромігся освоїти відповідно грант Глобального фонду та кредит Світового банку, і вони були призупинені, тепер зведено до мінімуму.
    До речі, під час обговорення заявки до Глобального Фонду, голова МОЗ України Юрій Поляченко нагадав про припинений Світовим банком кредит у $60 млн. Він сказав, що Україна вже виконала майже всі вимоги, і тепер часткове відновлення права на використання позики доволі вірогідне.
    За оцінкою менеджера з програм політики та адвокації "Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІДу в Україні" Павла СКАЛИ, останнім часом спостерігається певний прогрес в співпраці між громадськими організаціями та урядовими інституціями, зокрема – Мінохорони здоров’я. І це є важливо, бо три місяці тому представники ГО нещадно критикували політику цієї структури (скажімо, за те ж саме небажання співпрацювати), яка стала однією з причин у відмові кредитування. Конструктивний діалог під час створення спільної заявки до Глобального Фонду, на думку експерта, також можна вважати прикладом позитивних намірів уряду по відношенню до партнерів з третього сектору.
    
    Однак на сьогодні, справа, мабуть, не тільки в тому, що Світовий банк все ще придивляється, чи "виправився" нинішній, відставлений і знов поновлений, український уряд, але й у загальній політичній невизначеності в Україні. Вочевидь, банку потрібні відповіді на запитання: коли буде створено новий уряд, якою буде позиція нових урядовців і керівників урядових структур стосовно проблеми ВІЛ/СНІДу? Поки що відповідей немає.
    
    Напружити сили, щоби не стало запізно
    
    Важливість чергового гранту від Глобального Фонду для України переоцінити важко. З огляду на те, що власних коштів на протидію епідемії ВІЛ/СНІДу в бюджеті України хронічно не вистачає, Світовий банк, як вже згадувалося, на невизначений термін припинив надання пільгового кредиту, а епідемія все наступає.
    Поки Україна вирішує питання щодо фінансування заходів, націлених на подолання епідемії, експерти Світового банку та "Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні" у своєму дослідженні дійшли нових тривожних висновків. Вони попереджають: ВІЛ/СНІД є суттєвою перешкодою для економічного зростання країни, що впливає на домогосподарства, підприємства та урядові структури. Оскільки епідемія найбільше вражає молодь і жінок, населення України, яке і без того постійно і помітно зменшується, може почати скорочуватися навіть ще більшими темпами. Загострення епідемії ВІЛ/СНІДу може призвести до зменшення пропозиції робочої сили та продуктивності праці робітників, значного підвищення витрат на охорону здоров’я і зменшення державних і приватних заощаджень та інвестицій.
    На думку фахівців, найближчий п’ятирічний період (з 2006 по 2010 роки) є вирішальним для відповіді на епідемію ВІЛ/СНІД в Україні. Успіх у боротьбі з епідемією може бути досягнутим тільки за умови постійної уваги та твердих зобов’язань держави. У тому числі виділення необхідних коштів з державного бюджету на основні заходи з профілактики, догляду та лікування.
    
    Довідка
    
    Глобальний Фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією був заснований ООН у січні 2002 року для покращення фінансування національних програм, спрямованих на боротьбу зі СНІД, туберкульозом та малярією у країнах з недостатньою кількістю власних ресурсів.
    
    5 травня 2006 року Глобальний Фонд оголосив шостий раунд прийому заявок від країн на отримання фінансування національних програм на ґрантовій основі. 10 травня 2006 року Національна координаційна рада з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІД прийняла рішення про подання Заявки України до Глобального Фонду на подальше фінансування програми "Подолання епідемії ВІЛ/СНІД в Україні" на 2007-2011 рр.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю