Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

ІСАР «Єднання»
Ресурсний центр ГУРТ
ГО Громадянська палата міста Києва
Журнал
Коаліція ГО Покоління демократичних перетворень
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Україна попросить у Глобального Фонду на боротьбу зі СНІДом $30 млн. Рішення стане відоме 3 листопада

18 серпня, 2006 р.

    Єгор Михайлов, "Погляд"
    
    Національна координаційна рада з питань запобігання поширенню ВІЛ/СНІДу схвалила в цілому Консолідовану заявку України до Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Вартість запланованих на наступні п’ять років заходів оцінена у 150 млн. грн. Експерти сподіваються, що заявку у Фонді буде підтримано.
    
    
    Головне – профілактика і лікування
    
    Як повідомив "Погляду" керівник відділу зв’язків з громадськістю ВБО "Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД" Костянтин РИЖКОВ, у програмі антиснідових заходів чітко виділено декілька пріоритетів. По-перше, це профілактика серед груп населення з найбільш високим ризиком інфікування та їх партнерів. Такі групи наразі складають споживачі ін’єкційних наркотиків, ув’язнені, діти вулиці, чоловіки, що мають секс з чоловіками та жінки комерційного сексу. Другий важливий напрямок – лікування хворих на СНІД. Далі йдуть догляд та підтримка ВІЛ-позитивних, хворих на СНІД та членів їх сімей, профілактика та лікування ВІЛ-асоційованого туберкульозу. А також йдеться про створення сприятливого середовища для подолання епідемії ВІЛ/СНІД. Під останнім слід розуміти підтримку державних та недержавних організацій, які займатимуться протидією епідемії, адвокаційною діяльністю, виробленням стандартів соціальних послуг тощо.
    
    У групу з розробки заявки, як розказала спеціаліст з моніторингу і оцінки "Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД" Наталія САЛАБАЙ, увійшли міжнародні експерти, представники вітчизняних НУО, міністерств охорони здоров’я та у справах сім’ї та молоді, Держдепартаменту з виконання покарань. Вона також відмітила, що раніше своїм рішенням Національна координаційна рада визначила Основними реципієнтами гранту, на який подається заявка до Глобального Фонду, дві авторитетні українські неурядові організації – МБФ "Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні" та ВБО "Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД". Втім, грантові кошти за поданими проектами від Основних реципієнтів отримають як представники третього сектору, так і державні профільні структури. Саме тому заявка і називається консолідованою.
    
    Фахівці сподіваються на успіх
    
    За словами Н. Салабай, рішення Групи технічного оцінювання Глобального Фонду щодо надання країнам грантів буде опубліковане 3 листопада цього року. У "Всеукраїнській мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД" сподіваються, що заявка України буде успішною.
    
    Думається, з оптимізмом дивитися на подальшу долю української заявки цілком можна, оскільки заявником виступає не уряд, а країна, і основними реципієнтами будуть неурядові організації. Тобто ризик того, що повторяться приклади 2004 та 2006 років, коли уряд не спромігся освоїти відповідно грант Глобального фонду та кредит Світового банку, і вони були призупинені, тепер зведено до мінімуму.
    До речі, під час обговорення заявки до Глобального Фонду, голова МОЗ України Юрій Поляченко нагадав про припинений Світовим банком кредит у $60 млн. Він сказав, що Україна вже виконала майже всі вимоги, і тепер часткове відновлення права на використання позики доволі вірогідне.
    За оцінкою менеджера з програм політики та адвокації "Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІДу в Україні" Павла СКАЛИ, останнім часом спостерігається певний прогрес в співпраці між громадськими організаціями та урядовими інституціями, зокрема – Мінохорони здоров’я. І це є важливо, бо три місяці тому представники ГО нещадно критикували політику цієї структури (скажімо, за те ж саме небажання співпрацювати), яка стала однією з причин у відмові кредитування. Конструктивний діалог під час створення спільної заявки до Глобального Фонду, на думку експерта, також можна вважати прикладом позитивних намірів уряду по відношенню до партнерів з третього сектору.
    
    Однак на сьогодні, справа, мабуть, не тільки в тому, що Світовий банк все ще придивляється, чи "виправився" нинішній, відставлений і знов поновлений, український уряд, але й у загальній політичній невизначеності в Україні. Вочевидь, банку потрібні відповіді на запитання: коли буде створено новий уряд, якою буде позиція нових урядовців і керівників урядових структур стосовно проблеми ВІЛ/СНІДу? Поки що відповідей немає.
    
    Напружити сили, щоби не стало запізно
    
    Важливість чергового гранту від Глобального Фонду для України переоцінити важко. З огляду на те, що власних коштів на протидію епідемії ВІЛ/СНІДу в бюджеті України хронічно не вистачає, Світовий банк, як вже згадувалося, на невизначений термін припинив надання пільгового кредиту, а епідемія все наступає.
    Поки Україна вирішує питання щодо фінансування заходів, націлених на подолання епідемії, експерти Світового банку та "Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні" у своєму дослідженні дійшли нових тривожних висновків. Вони попереджають: ВІЛ/СНІД є суттєвою перешкодою для економічного зростання країни, що впливає на домогосподарства, підприємства та урядові структури. Оскільки епідемія найбільше вражає молодь і жінок, населення України, яке і без того постійно і помітно зменшується, може почати скорочуватися навіть ще більшими темпами. Загострення епідемії ВІЛ/СНІДу може призвести до зменшення пропозиції робочої сили та продуктивності праці робітників, значного підвищення витрат на охорону здоров’я і зменшення державних і приватних заощаджень та інвестицій.
    На думку фахівців, найближчий п’ятирічний період (з 2006 по 2010 роки) є вирішальним для відповіді на епідемію ВІЛ/СНІД в Україні. Успіх у боротьбі з епідемією може бути досягнутим тільки за умови постійної уваги та твердих зобов’язань держави. У тому числі виділення необхідних коштів з державного бюджету на основні заходи з профілактики, догляду та лікування.
    
    Довідка
    
    Глобальний Фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією був заснований ООН у січні 2002 року для покращення фінансування національних програм, спрямованих на боротьбу зі СНІД, туберкульозом та малярією у країнах з недостатньою кількістю власних ресурсів.
    
    5 травня 2006 року Глобальний Фонд оголосив шостий раунд прийому заявок від країн на отримання фінансування національних програм на ґрантовій основі. 10 травня 2006 року Національна координаційна рада з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІД прийняла рішення про подання Заявки України до Глобального Фонду на подальше фінансування програми "Подолання епідемії ВІЛ/СНІД в Україні" на 2007-2011 рр.


Чи підтримуєте ви приватизацію сільгоспземель?
Так
Ні
Треба подовжити мораторій