Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Піврічний звіт Харківської правозахисної групи про виконання проекту „Кампанія проти катувань і жорстокого поводження в Україні”

27 лютого, 2004 р.

    Пропонуємо коротку інформацію Харківської правозахисної групи про виконання проекту „Кампанія проти катувань і жорстокого поводження в Україні” за період з 3 липня 2003 року по 31 грудня 2003 року.
    
    Харківська правозахисна група (далі ХПГ) вела роботу відповідно до Проекту за наступними напрямками:
    
    – розвиток мережі (конкретизація спільної діяльності учасників спеціалізованої мережі з запобігання катувань, початок функціонування мережі);
    
    – встановлення контактів з державними органами і досягнення домовленостей про проведення заходів Проекту за участю державних службовців;
    
    – інформування про Проект на національному і регіональному рівні, просвітницька діяльність;
    
    – підготовка і публікація видань за тематикою Проекту;
    
    – створення і діяльність Фонду для професійної підтримки жертв катувань;
    
    – правові і соціологічні дослідження.
    
    Далі коротко розглядаються результати роботи за кожним з напрямків.
    
    Розвиток мережі
    
    На початку липня 2003 року були підписані договори про спільну діяльність із двома регіональними партнерами – Луганським обласним центром захисту конституційних прав і свобод громадян і об'єднанням «Зелений світ» (м. Чортків Тернопільської області). Крім цього, відразу ж були підписані договори про проведення соціологічних досліджень і створення курсу «Права людини і поліція» з Харківським інститутом соціальних досліджень і Національним університетом внутрішніх справ, а також договір про спільну діяльність з запобігання катувань і жорстокого поводження в армії з Харківською обласною спілкою солдатських матерів.
    
    Протягом липня-серпня ХПГ займалося підготовкою до видання і публікацією книг, що повинні бути путівником у роботі регіональних партнерів: 1) Проти катувань. Огляд повідомлень про жорстоке поводження і застосування катувань за період травень 1997 р. – червень 2001 р.; 2) Проти катувань. Міжнародні механізми запобігання катуванням та жорстокому поводженню; 3) Проти катувань. Європейські механізми запобігання катуванням та жорстокому поводженню; 4) Систематизований дайджест рішень Європейського суду з прав людини за 5 статтею Конвенції про захист прав людини та основних свобод. Ці видання також будуть поширюватися на семінарах і тренінгах, передбачених Проектом, що будуть проведені в першій половині 2004 р.
    
    29-30 вересня 2003 року в м. Харкові відбулася робоча зустріч потенційних регіональних партнерів. У цій зустрічі взяли участь 44 представники з 28-ми неурядових організацій України, що розглядалися ХПГ як потенційні регіональні партнери за Проектом, і 10 представників харківських партнерських організацій. Учасникам зустрічі були роздані всі матеріали Проекту, а також зазначені видання і публікації за темою катувань і жорстокого поводження. У результаті 2-х денних обговорень були укладені угоди з 12 регіональними партнерськими організаціями. Ряд НУО або відмовилися від участі у Проекті, або не були прийняті як учасники Проекту. Пошук регіональних партнерів і налагодження контактів із НУО в інших регіонах продовжується.
    
    Протягом липня-грудня організації-партнери придбали офісне обладнання і матеріали на суму 15 000 євро, відкрили нові приймальні для роботи за Проектом. Йде постійний моніторинг повідомлень у пресі про факти застосування катувань і жорстокого поводження. Регіональні партнери надіслали 58 повідомлень про такі факти, що стали відомі їм з публікацій у пресі і з прямих звернень громадян. За деякими справами, що мають судову перспективу, почате розслідування, а в деяких випадках надавалися й оплачувалися послуги адвокатів (докладніше в розділі «Діяльність Фонду»).
    
    У рамках роботи мережі проводиться моніторинг розгляду судами адміністративних справ, за якими можливий адміністративний арешт і затримання. Розроблено карту спостережень. Регіональні партнери направили спостерігачів на судові засідання. В даний час завершені пілотні дослідження.
    
    ХПГ вирішила орендувати окреме приміщення для прийому жертв катувань та інших порушень прав людини, у якому була б зосереджена вся документація за Проектом і яке було б постійним місцем роботи співробітників Проекту. З цією метою ми домовилися про використання офісу харківського товариства «Меморіал», членами якого є всі співробітники ХПГ. Останні два роки офіс «Меморіалу» фактично не використовувався. Протягом липня-грудня в офісі був зроблений ремонт, і він був цілком обладнаний для роботи. З початку 2004 року громадська приймальня ХПГ почне функціонувати на новому місці.
    
    Інформування про Проект, просвітницька кампанія
    
    Відразу після початку Проекту ХПГ звернулася до Міністерства внутрішніх справ, Генеральної прокуратури, Державного департаменту з питань виконання покарань, Служби безпеки, Міністерства юстиції та інших центральних органів державної влади з інформацією про цілі та завдання Проекту і спільну з державними органами діяльність з його виконання. Одержані відповіді додаються. Слід зазначити, що заступник міністра юстиції Валерія Лутківська і суддя Верховного Суду Василь Філатов дали згоду особисто брати участь у семінарах і тренінгах, що будуть проводитися в межах Проекту. Крім цього, про Проект були персонально проінформовані Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова і низка співробітників її апарату.
    
    Усі партнери звернулися до регіональних управлінь міліції, прокуратури, державної адміністрації, управлінь юстиції, судів, управлінь системи виконання покарань з листами, у яких проінформували державні структури про цілі і завдання Проекту. Северодонецький і луганський партнери провели 31 жовтня спільну прес-конференцію в Луганську, у ході якої інформували журналістів про Проект і його цілі. 7 листопада ХПГ взяла участь у роботі обласного прес-клубу разом із представниками регіональних управлінь МВС, де також інформувала присутніх про Проект. Наталя Вилкова, представник Севастопольської правозахисної групи, розповіла про Проект у ході телевізійної передачі в Севастополі, що викликало ряд коментарів в місцевій пресі. Інші регіональні партнери мають намір провести прес-конференції, присвячені Проекту, на початку 2004 року.
    
    17 листопада ХПГ була проведена прес-конференція в Києві в Українському Домі, на якій був презентований Проект. У прес-конференції взяли участь 6 представників регіональних партнерів з Києва, Чернігова, Житомира і Луганська, а також Уповноважений Верховної Ради з прав людини (Омбудсман) Ніна Карпачова. Були присутні журналісти 18 мас-медіа, зокрема кореспонденти іноземних видань. Список учасників і повідомлення в пресі додаємо.
    
    ХПГ домовилася про спільну підготовку декількох телепередач у рамках програми «Подвійний доказ» загальнонаціонального телеканалу «Студія 1+1». У підготовці першої передачі з цього циклу – про катування в міліції – крім ХПГ взяли участь кілька регіональних партнерів (Луганськ, Чернігів, Львів, Сімферополь, Київ). У записі самої передачі 16 листопада брали участь члени ХПГ (Євген Захаров, Аркадій Бущенко), наш луганський партнер Микола Козирєв, а також Євген Бочаров, справа якого підтримується нашим Фондом професійної підтримки жертв катувань. У передачі також взяли участь заступник міністра юстиції Валерія Лутківська, представник МВС, омбудсман Ніна Карпачова (у записі). Вихід передачі в ефір відбувся 9 грудня, напередодні Дня прав людини. У ході її було показано три телесюжети, підготовлені журналістами «1+1» за інформаційними матеріалами ХПГ і деяких партнерів. За відгуками преси, передача мала високий рейтинг, її подивилося більше мільйона чоловік. Наступна передача – про умови утримання в місцях позбавлення волі – повинна записуватися 3 лютого.
    Подробиці на сайті РУПОРа, перехід з нашого рекламного банера


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю