Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


День пам`яті жертв тоталітарного рядянського режиму

11 грудня, 2006 р.

    *** 12 грудня 1991 року Верховна Рада України ухвалила Закон, згідно з яким у нашій країні скасовано кримінальне переслідування за добровільні гомосексуальні стосунки між дорослими чоловіками. Через 15 років лесбіґеївська спільнота України оголошує цей день, 12 грудня, Днем пам’яті гомосексуальних людей ? жертв тоталітарного радянського режиму.
    
    
    Акцію спрямовано на привернення уваги широкого загалу до порушень прав людини, стигматизації та дискримінації громадян України, жінок і чоловіків гомосексуальної орієнтації.
    
    Комуністичний режим ставився до гомосексуальності вкрай вороже, ототожнюючи її із контрреволюційною діяльністю та буржуазною мораллю. 1934 року в кримінальні кодекси всіх радянських республік було включено статтю, за якою заборонялися сексуальні стосунки між чоловіками, а порушники зазнавали п’ятирічне ув’язнення в таборах і в’язницях, де ставлення до них було особливо жорстоким і принизливим. З лесбійками тоталітарний режим поводився не менш жорстоко: їх відправляли до психіатричних установ для лікування із застосуванням аверсивної терапії, електрошоку, хірургічних і гормональних утручань.
    
    Щорічно за статтею «Мужолозтво» засуджувалося від 800 до 1 400 чоловіків, а загальна кількість жертв кримінального переслідування гомосексуалів досягла 60 тис. осіб. Серед них ? геніальний кінорежисер Сергій Параджанов, звинувачений режимом у «зґвалтуванні члена КПРС».
    
    За сімдесят три роки комуністичного правління десятки тисяч ґеїв, лесбійок, бісексуалів та трансґендерних людей стали жертвами нападів, убивств, жорстоких катувань, примусового психіатричного лікування та переслідувань з боку органів влади і силових структур.
    
    1991 року Україна першою з республік Союзу РСР скасувала кримінальне покарання за добровільні статеві стосунки між дорослими чоловіками (частина 1 статті 122 Кримінального кодексу УРСР). Але ніякого політичного резонансу не відбулося. Ніхто з вітчизняних політиків чи можновладців не заявив про необхідність зняття обвинувачень щодо гомосексуальних громадян України, ніхто не розповів українцям та українкам про гомосексуалів ? жертв комуністичних репресій.
    
    Дотепер в Україні законодавча та виконавча влада, засоби масової інформації та широкі верстви населення перебувають у полоні упередженості й стереотипів щодо гомосексуальних співвітчизників. Дотепер на підставі сексуальної орієнтації українців та українок виключають з навчальних закладів, звільняють з роботи, забороняють обіймати певні посади, відмовляють у винаймі житла. Доволі частими є випадки упередженого та принизливого ставлення до лесбійок та ґеїв з боку медичних закладів, армії, правоохоронних органів, інших державних структур. Гомосексуальні сім’ї в Україні позбавлені прав та свобод, передбачених законодавством для гетеросексуальних сімей: права наслідувати майно у випадку смерті партнерки/партнера, опікуватись дітьми партнерки/партнера, сімейного медичного страхування, банківських кредитів з урахуванням зобов’язань партнерки/партнера, а також соціальних пільг із догляду за дітьми та хворими членами сім’ї.
    
    
    Ми наголошуємо, що гомосексуальність не є ані хворобою, ані розладом особистості, ані правопорушенням. Ми вимагаємо цивілізованого ставлення до людей гомосексуальної орієнтації на зразок того, яке існує в країнах вільного демократичного світу.
    
    Нехтування з боку держави нагальними потребами лесбіґеївської спільноти посилить соціальну напругу в суспільстві, призведе до гальмування інтеграції України до демократичного європейського та світового співтовариства. Держава має приділяти належну увагу забезпеченню прав ґеїв і лесбійок також і в контексті адаптації національного законодавства до міжнародних правових норм. Нам не потрібні особливі, специфічні права. Ми прагнемо у повній мірі використовувати наші законні, фундаментальні права та свободи, які мають бути забезпечені ефективними механізмами їх реалізації.
    
    Саме тому 12 грудня лесбіґеївська спільнота нагадує широкому загалу про переслідування чоловіків та жінок гомосексуальної орієнтації радянським тоталітарним режимом.
    Прес-реліз підписали:
    
    Всеукраїнська громадська організація «Ґей-Форум України» LGBT.in.Ua
    
    Громадська молодіжна організація «Клуб взаємодопомоги “Життя плюс”»
    
    Громадська організація «Гей-альянс»
    
    Інформаційно-освітній центр «Жіноча Мережа»
    Миколаївська асоціація ґеїв, лесбійок і бісексуалів «Ліга»
    
    Регіональний інформаційний і правозахисний Центр для ґеїв та лесбійок «Наш світ»
    
    Джерело : Всеукраїнська громадська організація «Ґей-Форум України»


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю