Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


З нагоди зустрічі в Києві Виконавчого комітету Міжнародної Гельсінської федерації за права людини, Міжнародна Гельсінська Федерація за права людини (МГФ) та Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) привертають увагу до тривалих проблем катуванн

21 червня, 2007 р.

    Відень/Київ, 19 червня 2007 року:
    „Нещодавній звіт Комітету ООН проти катувань (CAT) та Харківської правозахисної групи (ХПГ) звернули увагу на часті випадки порушення Конвенції ООН щодо заборони катувань, жорстокого, нелюдського та іншого, що принижує гідність, поводження чи покарання,"[1] - заявив виконавчий директор МГФ Аарон Роудс. „У цих умовах особливі проблеми створює те, що правозахисні громадські організації не мають доступу до місць затримання чи позбавлення волі з метою проводити моніторинг умов, в яких тримаються особи, а також того, як з ними поводяться, поки ці люди є відрізаними від зовнішнього світу", - додав він.
    
    МГФ та УГСПЛ особливо стурбовані створенням та використанням „спеціальних антитерористичних загонів" в місцях позбавлення волі. Офіційно запроваджені у 2005 році, на практиці вони використовуються з метою залякування та тиску на ув'язнених. Комітет ООН наголосив на проблемі використання сили антитерористичними загонами у середині місць позбавлення волі, а УГСПЛ та ХПГ не одноразово вимагали ліквідації таких загонів.
    
    Проте, вже нещодавно, 7 червня 2007 року ці спеціальні загони знову були використані. У Бучацькій виправній колонії № 85 (вул. Мирна, 3, пмт. Гостомель, Київська область, 08289) до відділення посиленого контролю колонії був уведений спеціальний підрозділ, що складався з бійців у масках й у спеціальному спорядженні. Приблизно годину ув'язнених били бійці спеціального підрозділу. В інших приміщеннях колонії ув'язнені добре чули крики ув'язнених, які свідчили про те, що вони піддаються жорстокому побиттю. Після цього, в лікарню, яка знаходиться на території колонії, надійшло не менше 12 ув'язнених відділення посиленого контролю із важкими тілесними ушкодженнями. Деяких із цих ув'язнених принесли на носилках. Поранених ув'язнених супроводжували в лікарню бійці спецпідрозділу в масках й у спорядженні. За словами джерела, деякі ув'язнені розкрили собі вени, не витримавши жорстокого побиття.[2]
    Дослідження Харківського Інституту соціологічних досліджень знайшло численні докази зростаючої проблеми незаконного поводження з боку міліції в Україні, наголошуючи на частих фактах побиття та нанесення тілесних ушкоджень упродовж проведення кримінальних розслідувань у 2004 році. Соціологічне дослідження показало свідчення тисяч людей, що були об'єктами використання „спеціального обладнання" чи механізмів для катувань включно з електрошоком. Однак, кримінальні обвинувачення працівників правоохоронних органів, що здійснювали катування чи жорстоке поводження, залишаються рідкістю, а коли справді настають, то покарання не відповідає серйозності вчиненого злочину.
    
    З огляду на це, ми закликаємо владу України надати доступ правозахисним організаціям до місць позбавлення волі з метою здійснення моніторингу ситуації та виконання своєї місії щодо боротьби проти катувань.
    
    Ми також закликаємо владу України виконати без затримки рекомендації, надані Комітетом ООН проти катувань та ХПГ з метою зменшення випадків катувань органами влади, включаючи:
    
    - запровадити механізм незалежного розслідування випадків катування з метою уникнення випадків безкарності винних осіб;
    - необхідно розробити національний план по боротьбі з катуванням, до котрого повинні бути включені зміни до Кримінального кодексу з метою уніфікації його положень з нормами Конвенції ООН проти катувань, а також визнання недопустимими докази, отримані під примусом;
    - затримані та ув'язненні повинні мати доступ до адвокатів та матеріалів їхніх кримінальних справ;
    - повинні бути покращені умови тримання ув'язнених та затриманих;
    - усі „спеціальні загони" з метою боротьби з тероризмом в місцях позбавлення волі повинні бути заборонені.
    
    За додатковою інформацією просимо звертатися:
    Аарон Роудс, Виконавчий директор МГФ, +43-1-408 88 22 або +43-676-635 66 12 (моб.)
    Володимир Яв орський, Виконавчий директор УГСПЛ, +380-66-2926536 (моб.)
    Аркадій Бущенко, експерт УГСПЛ та ХПГ, адвокат, +380-50-4062407 (моб.)
    Генріт Шрьодер, прес-секретар МГФ, +43-676-725 4829 (моб.)
    
    [1] 8-9 травня 2007 року Україна представила свою п'яту періодичну доповідь щодо виконання Конвенції проти катувань. У той же час, ХПГ, що є членом УГСПЛ, представила альтернативну доповідь щодо виконання Україною цієї Конвенції, вказуючи на фактори, котрі сприяють продовженню практики катувань та жорстокого поводження в Україні. Більше тут: http://www.helsinki.org.ua/index.php?id=1178806890, http://www.helsinki.org.ua/index.php?id=1179827799,
    
    [2] Більше про це: http://www.helsinki.org.ua/index.php?id=1181726898. Крім того, відомі й інші випадки катувань. Так, у Доповіді правозахисних організацій „Права людини в Україні - 2006" ХПГ описує багато відомих випадків катувань та жорстокого поводження з боку міліції. У одному з найбрутальніших випадків, неповнолітній був допитаний без присутності батьків чи дитячого психолога. Під час допиту він був побитий та втратив свідомість, а його мама була змушена звернутися з ним до лікарів. Є й такі випадки, коли ймовірно внаслідок насильства з боку міліції особа помирала.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю