Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Містечко самостійного життя.

27 липня, 2007 р.

    Як поліпшити інтеграцію у суспільство дітей з особливими потребами, дізналися журналісти, побувавши у «Містечку самостійного життя», що почало діяти на базі соціально-трудового комплексу «Відродження» у селі Рибці Сумського району.
    
    25 липня на виїзному засіданні Сумського обласного прес-клубу до села Рибці Сумського району журналісти обговорили можливості соціальної реабілітації дітей з ураженнями нервової системи та порушеннями психіки та познайомилися з практикою, що сприяє такій реабілітації проектом Містечко самостійного життя, який почали втілювати в життя Сумський обласний центр ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів, Благодійний фонд "Товариство допомоги та сприяння дітям-інвалідам " та обласний благодійний фонд «Благовіст». Ідея проекту, розповіла президент Сумського обласного благодійного фонду «Благовіст» Галина Карпенко, належить директору Сумського обласного центру ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів Олені Шовкопляс.
    
    Цей заклад є базовим методичним осередком для реабілітаційних центрів Сумщини. Щороку у ньому проходять курс реабілітації більше 2 тисяч дітей. Фонд підтримав цю ідею, оскільки потрібність її очевидна: процес інтеграції у суспільство дітей з ураженнями нервової системи та порушеннями психіки є дуже складним і потребує об єднання зусиль дітей, батьків, лікарів, педагогів та реабілітологів. «Благовіст» співпрацює з реабілітаційними центрами області з 1999 року, має досвід реалізації програм професійної орієнтації та соціальної адаптації дітей з особливими потребами.
    
    Зокрема, журналісти, певно, пам`ятають проект "У життя з конкурентноздатними знаннями", що реалізувався фондом на базі Гребениківської школи-інтернату. За планами проекту 150-180 дітей-інвалідів пройдуть курс господарсько- побутової адаптації та професійної орієнтації. У них будуть сформовані навички самостійного життя (самообслуговування), роботи у колективі, підтримки та піклування про оточуючих, відповідальність за свої дії та дії товаришів, первинні навички роботи на комп ютері. Окрім цих суто практичних завдань проект має на меті розробити методику подібної роботи. Так, будуть підготовані програми соціально-побутової реабілітації та відео-підручники Обслуговуюча праця , Навчання основам сільськогосподарського робіт для працівників реабілітаційних центрів, батьків та студентів, соціальних педагогів та психологів. Планується також організувати стажування 18 реабілітологів. Їх навчать використовувати розроблені методики. Ще у планах проведення обласного семінару для працівників реабілітаційних центрів.
    
    Соціальна реабілітація дітей з особливими потребами ускладнюється тим, що, крім фізичної або психічної недуги, ці діти мають занижену самооцінку, закомплексовані, у них не розвинені навички дрібної моторики, інші здібності, які сприяють успішному пошуку свого місця у суспільстві, - говорить директор Сумського обласного центру ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів Олена Шовкопляс. Вони часто відчувають себе ізгоями, бо до проблеми додаються ще й суспільні забобони, що не дозволяють їм стати рівноправним членами дитячих колективів. А відсутність трудових навичок пізніше не дозволяє їм інтегруватися у дорослому житті. Так, за 2006 рік були працевлаштовані лише 4 інваліди, які проходили реабілітацію у їх центрі. Всього ж на обліку обласного центру медико-соціальної реабілітації інвалідів 2063 дітей. Це ті діти, які у 2006 році користувалися послугами центру. Причини їх інвалідності різні. 38,99% захворювань викликані дитячим церебральним паралічем (ДЦП). 17,24% - хворобою Дауна; 8,49% - хворобами кістково-м язової системи; 6,63% - в родженими вадами; 6,10% - акушерським парезом; 6,10% також є наслідками нейроінфекцій; 5,31% викликані м язовою дистрофією; 4,77% - розладом психіки та поведінки та інше. Надзвичайно важливо, підкреслює Олена Шовкопляс, дати таким дітям можливість почуватися впевненіше в соціумі, орієнтуватися в ньому. Відтак вона вдячна фонду «Благовіст», які підтримали ідею впровадження нових, дружніх до дітей методик реабілітації. Фахівці фонду перетворили дану ідею у цільову програму та знайшли партнера, який взяв участь у його фінансуванні. Таким чином на базі соціально-трудового комплексу «Відродження» у с. Рибці Сумського району здійснюватимуться різні види діяльності: групові та індивідуальні заняття, екскурсії, дидактичні ігри, вікторини, конкурси. У проекті задіяні діти з усієї області віком від 10 до 14 років з ураженнями нервової системи та порушеннями психіки. Перевага надається дітям з діагнозом ДЦП та акушерський парез. Як розповіла керівник проекту Ганна Алещенко, проектом передбачено впровадити реабілітаційну ігрову модель - «Містечко самостійного життя». У містечку буде свій мер, свої гроші, майстерні, пральня, Інтернет-кафе, сільськогосподарське виробництво... Тобто буде створене таке середовище, у якому завдяки міні-програмам допрофесійної підготовки, соціально-побутової адаптації процес реабілітації прискорюється.
    
    Усе це формує у дітей - інвалідів життєво- необхідні уміння та навички. Заняття проводяться для трьох груп дітей (по 8 чоловік у кожній групі) протягом місяця.
    
    Для потреб цієї роботи фондом "Благовіст" надано 3 комп ютери, принтер, пральна машина, кухонний комбайн, мікрохвильова пічка, інше обладнання. Проект реалізується за фінансової підтримки Всеукраїнського благодійного фонду Крона , концерну Укрросметал та приватних осіб. Журналісти ознайомилися з комплексом «Відродження», побували на заняттях у «Містечку самостійного життя», побачивши, як застосовуються сучасні методики реабілітації дітей із особливими потребами.
    
    Джерело Сумський прес-клуб
    
    Контактна особа Ганна Алещенко, керівник проекту "Містечко самостійного життя"
    Тел. 0542 783471, 640477
    E-mail: aleshchenko@ukr.net
    
    Автор : Ганна Алещенко
    
    Джерело:http://www.civicua.org/


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю