Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Міністр юстиції вважає, що малозабезпечених громадян, що потребують безоплатної адвокатської допомоги меньшає. Правозахисники іншої думки.

1 серпня, 2007 р.

    Протягом останніх трьох років в Україні відчутно зменшилася кількість малозабезпечених громадян, які внаслідок скрутного матеріального стану потребують безоплатної адвокатської допомоги. У 2007 році у порівнянні з 2005 роком кількість таких громадян зменшилася щонайменше на третину. Про це повідомив Міністр юстиції України Олександр Лавринович, посилаючись на звітність Міністерства юстиції щодо компенсації державою безоплатної правової допомоги в кримінальних справах за бюджетною програмою №3601160 "Надання громадянам правової допомоги в кримінальних справах за рахунок держави".
    
    Міністр зауважив, що такі дані є досить об’єктивним показником, оскільки виділення коштів здійснюється відповідно до наданих адвокатами документів, необхідних для оплати.
    
    Міністр повідомив, що протягом останніх років в Держбюджеті щорічно передбачаються кошти для надання громадянам правової допомоги в кримінальних справах в обсязі 1960,9 тисяч гривень. (Компенсація державою безоплатної правової допомоги в кримінальних справах здійснюється державою з 1999 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України).
    
    Разом з тим, відзначив Міністр юстиції, якщо у 2005 році фактичні видатки на безоплатну правову допомогу в кримінальних справах за рахунок держави склали 233,7 тис. грн. у 1827 кримінальних справах, у 2006 році - 163,7 тис. грн. у 1591 кримінальній справі, то за перше півріччя 2007 року адвокатами були представлені документи для оплати на суму 48,6 тис. грн. у 512 кримінальних справах.
    
    Міністр нагадав, що послуги адвокатів надаються громадянам безоплатно у разі, якщо громадяни звільнюються від оплати правової допомоги у зв’язку з малозабезпеченістю. У такому випадку держава сплачує адвокатські послуги, надані у процесі дізнання, попереднього слідства чи в судових засіданнях.
    
    Прес-служба Міністерства юстиції України
    
    
    
    Коментар «ХПГ»: Незрозуміло на підставі чого Олександр Лавринович дійшов до таких висновків. Загальнодержавна статистика таких «визначних» успіхів в покращенні життя не демонструє.
    
    Відомо, що у західноєвропейських країнах правом на безоплатну правову допомогу користується приблизно половина громадян.
    
    Протягом останніх років Харківська правозахисна група неодноразова висвітлювала цю проблему (Див. - http://khpg.org/index.php?id=1123398053).
    
    Стаття Євгена Захарова «Про надання безоплатної правової допомоги в кримінальних справах» була надрукована в бюлетені «ПЛ» в липні 2005 року (№ 19(383), але, на жаль, і до сьогодні нічого не змінилося.
    
    Нагадуємо читачеві, які висновки були зроблені в 2005 році:
    
    «Чим же можна пояснити, що навіть ті малі суми, які були спрямовані на оплату праці адвокатів в кримінальних справах, були витрачені тільки на третину, і решта повернулася до бюджету? Частково відповідальні за це адвокати, які просто відмовляються працювати за рахунок держави. Про це свідчить картина використання коштів в різних регіонах країни. Як можна побачити, в деяких областях виділені кошти використані повністю, а в деяких – зовсім не витрачалися. Але, на нашу думку, головна причина – умови оплати.
    
    Щоб це з’ясувати, звернемось до Постанови Кабінету міністрів України №821 від 14 травня 1999 р., яка затверджує «Порядок оплати праці адвокатів з надання громадянам правової допомоги в кримінальних справах за рахунок держави». Відповідно до цього Порядку, підставою для оплати праці адвокатів з надання правової допомоги є постанова особи, яка проводить дізнання, слідчого, прокурора, ухвала суду чи постанова судді та оформлена ними довідка про участь адвоката у справі. На підставі цих двох документів – постанови та довідки про участь адвоката у справі – адвокат складає третій документ: довідку-розрахунок про розмір коштів, які підлягають виплаті адвокату, цей документ і використовується для проведення оплати із бюджету. Оплата праці здійснюється в розмірі 15 гривень за повний робочий день, а якщо адвокат був зайнятий у справі неповний робочий день, то оплата провадиться пропорційно до затраченого часу, виходячи з денної ставки 15 гривень.
    
    Отже, призначення адвоката для надання допомоги в кримінальних справах цілковито залежить від органів, які провадять дізнання або слідство, або суду, а оплата його праці настільки мала, що, скоріше за все, адвокати часто просто не хочуть витрачати час на оформлення необхідних паперів для отримання коштів. Як вказано у відповіді Дніпропетровського обласного управління юстиції, у другому півріччі 2004 року до управління надійшло 249 документів на оплату на загальну суму 18 191 грн., тобто середній заробіток адвоката за працю по одній кримінальній справі становить приблизно 73 гривні за працю протягом майже п’яти повних робочих днів. Чи варто дивуватися, що існуюча система надання правової допомоги в кримінальних справах практично не працює? «
    
    
    джерело: www.khpg.org


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю