Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Реалізації права на освіту державною мовою вимагають НДО Криму.

17 серпня, 2007 р.

    Президенту України
    Ющенку В.А.
    вул. Банкова, 11
    м. Київ
    
    Уповноваженому
    Верховної Ради України з прав людини
    Карпачовій Н.І.
    вул. Інститутська, 21/8
    м.Київ, 01008
    
    Міністру освіти і науки України
    Ніколаєнку С. М.
    проспект Перемоги, 10
    м. Київ, 01135
    
    Міністру освіти і науки АР Крим
    Лаврову В. В.
    пер. Совнаркомівський, 3
    м. Сімферополь, АР Крим
    95000
    
    
    З А Я В А
    щодо функціонування та розвитку освіти державною мовою
    в Автономній Республіці Крим
    
    Ми, представники громадських організацій Криму, констатуємо факти ігнорування, саботування місцевими органами влади Автономної Республіки Крим та Міністерства освіти АР Крим процесу розвитку державної освіти на терені півострову.
    
    В Криму не забезпечуються права українців, кримських татар та росіян, представників інших національностей, котрі бажають навчати своїх дітей державною мовою. Уже 16 років поспіль не вирішується питання з підготовкою професійних кадрів – вчителів-предметників та забезпеченням навчальними шкільними підручниками. Констатуємо факт, що Кримська Програма розвитку освіти державною мовою на 2003 – 2007 роки не виконана.
    
    Натомість, щоб вирішувати питання державної освіти, місцеві органи влади декларують суспільству, що в Криму не має бажаючих навчатися державною мовою. І це тоді, коли в Сімферополі, єдиній школі-гімназії на місто, набір учнів до школи проводиться за конкурсним принципом. П’ять – сім учнів претендують на одне місце, хто не пройшов конкурс, але хоче навчатися в школі з українською мовою навчання, змушений йти до школи з російською мовою навчання.
    
    Ми, заявляємо – що така політика органів кримської влади є відвертою ціленаправленою брехнею! Як інакше пояснити, що за 16 років Незалежності в Криму тільки 7 шкіл з українською мовою навчання, жодного вищого навчального закладу. Насправді, ж, ці сім шкіл тільки на паперах Міністерства освіти АР Крим. Так, наприклад, Долинненська загальноосвітня школа Бахчисарайського району вважається школою з українською мовою навчання. А насправді, там лише 4 класи, в яких більшість предметів викладається російською мовою! Окрім того, школа знаходиться в аварійному стані, що загрожує життю дітей. Це стосується і Красногвардійської школи №1, де в українських класах предмети ведуться іноземною російською мовою і ці класи на сьогодні не забезпечені належними підручниками для навчання. Такий стан по всьому Криму.
    
    А Міністерство освіти і науки України замість того, щоб сприяти розвитку державної освіти у вищих навчальних закладах Криму та забезпечити право на освіту рідною мовою українців Криму, вже дев`ятий рік пропонує кримчанам, котрі бажають вчитися державною мовою, поступати у вищі навчальні заклади західних областей України – це так звана довготривала регіональна державна програма „Взаємодія вищих закладів освіти західних областей України із закладами освіти АР Крим та Військово-Морськими Силами Збройних Сил України”. По цій програмі кожного року біля 100 кримчан поступають у вищі навчальні заклади Тернополя, Луцька, Івано-Франківська та інших західних регіонів України. Постає питання чи всі вони повертаються назад і з якою метою це робиться офіційною владою???
    
    Маючи такий стан з освітою в Криму громадські організації залишилися наодинці, з пріоритетними для держави питаннями. Можемо сміливо констатувати, що всі надбання в розвитку державної освіти в Криму відбувалися завдяки активній діяльності громадськості, і аж ніяк не „ініціативам місцевої влади”. Але не завжди вдається досягнути кінцевих результатів, забезпечити права мешканців Криму навчатися рідною та державною мовою, оскільки місцева влада часто вдається до маніпулювань та саботажу впровадження державних процесів на території Криму.
    
    Наочним прикладом є місто Бахчисарай. Шість років назад при активній діяльності громадських організацій, які на той час вимагали відкриття школи з українською мовою навчання в місті, було набрано учнів та відкрито з 1 по 10 класи з українською мовою навчання на базі ЗОШ №4. Але влада так і не надала окремого приміщення для школи. Уже тоді багато батьків відмовлялися подавати заяви саме до класів, сподіваючись на вступ у повноцінну школу. За оцінками громадськості, більш ніж сто заяв так і не подали батьки. І в школі могли б навчатися біля трьохсот дітей на першому році її відкриття. Ось пройшло вже шість років, а влада так і не відкрила в місті школи з українською мовою навчання. Хоч громадськість завжди підтримує ці класи – допомагає шкільними підручниками, художньою літературою, надала школі різограф та 10 комп`ютерів, організовує історично-краєзнавчі поїздки для учнів та вчителів. Сьогодні в класах з українською мовою навчання навчаються більше 150 учнів, відкриті всі класи, є вчителі та підручники. Немає школи – немає заяв.
    
    Вважаємо, що в Бахчисараї є всі необхідні підстави, щоб відкрити в новому 2007-2008 році школу з українською мовою навчання.
    
    Зі всією відповідальністю заявляємо, що громадські організації готові сприяти розвитку державної освіти в Криму та забезпечувати набір учнів в повноцінні школи та вузи Криму з українською мовою навчання. Від влади вимагається одне – надання приміщень та забезпечення належних умов для відкриття та функціонування цих закладів. Спочатку створюються умови – відповідно тоді і подаються заяви!
    
    Вимагаємо:
    1. Надати приміщення для відкриття школи з українською мовою навчання в місті Бахчисараї в новому навчальному 2007-2008 році.
    2. Створити належні умови для відкриття шкіл з українською мовою навчання в усіх містах та районних центрах Криму в наступному навчальному 2008-2009 році. Надати приміщення для цих шкіл!
    3. Забезпечити навчання державною мовою в усіх вищих навчальних закладах Криму. Відкрити групи на всіх факультетах Таврійського Національного Університету з українською мовою навчання.
    4. Призупинити відкриття та функціонування філіалів, відділів вищих навчальних закладів Києва, Львова, Запоріжжя..., котрі організовують навчальний процес на іноземній російській мові в АР Крим.
    5. Забезпечити Конституційні права на освіту державною мовою мешканців Автономної Республіки Крим.
    6. Створити Українську Громадську Раду з питань функціонування та розвитку державної мови в АР Крим при Раді Міністрів АР Крим як дорадчий, експертно-аналітичний, консультативний орган.
    
    Голова Сімферопольського об`єднання
    „Рух добровольців „Простір свободи”” Олена Халімон
    
    Директор Бахчисарайської районної
    громадської організації „Український Дім” Андрій Щекун
    
    Представник Кримської обласної організації
    ВМГО „Студентське братство” Віталій Ільненко
    
    Голова молодіжної громадської організації „Всесвіт” Едуард Леонов
    
    Голова Сімферопольської міської громадської
    організації „Фундація регіональних ініціатив” Таміла Ташева
    
    Голова Євпаторійської міської
    громадської організації „Нова генерація” Олександр Болтян
    
    Голова Кримського відділення громадської організації
    Руху „Не будь байдужим!” Тетяна Приступ


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю