Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Що таке медіа центр сільської громади?

17 вересня, 2007 р.

    Це та багато інших питань обговорили учасники навчального семінару для активістів сільських громад під час зустрічі в м. Перечині, що на Закарпатті. Семінар був насичений презентаціями, дискусіями та тренінґовою роботою. В зустрічі взяли участь активісти сільських територій, що створюють медіа центри на територіях реалізації проекту «Створення медіа центрів громад у сільській місцевості», а також запрошені гості.
    
    Навчальний семінар мав на меті ознайомити активістів сільських громад з проектом, виробити спільний план його реалізації на територіях його реалізації, а також обмінятись досвідом, який мають залучені партнерські організації щодо ініціатив з розвитку громадських медій.
    
    Завдяки підтримці партнерської організації - Центру громадських ініціатив - семінар відбувся в місті Перечині (Закарпаття), де протягом 4 днів учасники та гості обмінювались власними наробками, будували стратеґію подальшої роботи в проекті. Семінар складався з презентацій, дискусій та тренінґів. До участі в семінарі були запрошені представники сільських громад з с. Чернеччина (Охтирський район Сумської обл.), Менського району (Чернігівська обл.) та Перечинського району (Закарпатська обл.), а також запрошені гості. Також участь в зустрічі взяв заступник голови міста Перечин та представник МГО «Нова ґенерація» (м. Херсон). Разом понад 20 осіб зібрались на заході.
    
    На початку семінару був презентований проект «Створення медіа центрів громад у сільській місцевості», учасниками презентовані сільські території (с. Чернеччина, Менський район та Перечинський район) та партнерські організації, що задіяні в проекті (ГМО «Відкритий світ», Агенція регіонального розвитку Менщини, БФ «Центр громадських ініціатив»).
    
    В межах реалізації проекту в серпні фахівцями ТЦК було проведено соціологічне дослідження «Рівень представлення інтересів вразливих груп населення сільських громад», результати якого були представлені учасникам семінару. Його результати викликали дискусію, особливо цікавим виявились питання наявних джерел інформування в громадах, а також ступінь довіри до них. Зокрема, в с. Чернеччина неформальним комунікатором виявилась голова сільради, а в Перечинському районі відчутний високий рівень довіри до церкви, в той же час в Менському районі силами активістів створений Менський інтернет-форум, якій об'єднує допусувачів, що народились в Мені.
    
    Поняття медіа центру нерозривно пов'язане із громадськими медіями, головною рисою яких є участь громади в створенні медій, тобто наявність зворотнього зв'язку, який відсутній в традиційних мас-медіа. Громадські медія існують завдяки та для громади, створюються безпосередньо її силами і слугують для її розвитку. Саме така концепція розвитку медіа центрів, що почали виникати в кінці минулого століття за кордоном. Прообразами таких центрів в історії нашої країни можна назвати бібліотеки, церкви, будинки культури, клуби, які об'єднували громаду та надавали можливість брати участь в створенні інформаційного змісту власне для потреб громади. Учасники семінару ознайомились з іноземним досвідом створення громадських медіа центрів, зокрема з ініціативою UNESCO, що протягом 5 років підтримує розвиток медіа центрів в країнах що розвиваються. Ці центри мають доволі різні назви: громадські мультимедійні центри (що надають послуги із доступу до мультимедійних засобів), громадські центри навчання (які вирішують проблеми неписьменності та надають послуги із навчання), ІКТ-центри (де можна отримати доступ до мережі Інтернет та комп'ютерних технологій), телецентри, ресурсні центри громадських бібліотек тощо. За всім своїм різноманіттям на думку UNESCO ці центри створюються та діють перш за все задля людського розвитку в громадах. Створення фермерської радіостанції та центрів доступу до мережі Інтернет в Африці дозволило налагодити зв'язок між віддаленими громадами та дозволити вирішувати спільні проблеми разом.
    
    Молодіжний погляд на розвиток громадських медій представила Оксана Агаркова, презентуючи проект «Молодіжний медіа-клуб», що реалізується на Херсонщині молодіжною організацією «Нова ґенерація». Молодіжний медіа-клуб був сформований на конкурсних засадах, в його роботі бере участь 25 осіб. Членам медіа-клубу надається технічна та методична підтримка – можливість працювати з відео-обладнанням, вчитися знімати та робити фільми на актуальні для молоді теми.
    
    За словами пані Оксани, діяльність членів медіа клубу зосереджена на створенні документальних відеофільмів, які присвячені реалізації права молоді на участь у місцевому житті, становищу вразливих категорій молоді у громаді та їх потребам задля розвитку. Один з таких фільмів якраз і ми мали змогу переглянути. В стрічці живо представлений критичний погляд молодих людей на бюрократію та паперову тяганину. В планах випустити декілька стрічок, присвячених різним соціально болючим проблемам міста. Крім того активісти проекту видають інформаційний бюлетень «Громадський барометр», де оком молодої людини можна подивитись на життя міста. Проект дуже зацікавив учасників семінару, оскільки молодь на переконання представників сільських громад є дуже чутливою та вразливою категорією населення, яка потребує підтримки та залучення.
    
    Крім презентацій семінар був насичений відвідинами та обміном досвідом. БФ «Центр громадських ініціатив» представив власний досвід у вигляді Бюро інформування громадян (або БІГ), проект, який покликаний на надання інформаційно-консультаційної та правової підтримки громадянам. Учасників дуже зацікавив досвід с. Берегове в створення будинку села. Діяльність кореневої групи Перечина вилилась у випуску видання про історію міста, культурологічних та творчих ініціативах. В міській школі працює творча майстерня, відкрито маленький музей містечка.
    
    Приємною несподіванкою для багатьох була екскурсія у Невицький замок, який має стару легенду місця, де ховались наречені від небажаних шлюбів. Розташований високо на горі, він похмуро дивиться на людей, які радісно бігають з фотоапаратами, відшукуючи гарні кадри на згадку. Митці відсторонено споглядають на вежу, пробуючи передати фарбами на папері власне уявлення історичної плинності. Скромний пікнік під мурами вилився в обговорення того, якими були предки мешканців Закарпаття, різні мовні особливості, наприклад, слово «фраєрка» :-)
    
    Яке ж навчання без інтерактиву. Саме цим і зайнялись учасники наступного дня. Елеонора Вишняк, керівничка Центру громадських ініціатив та досвідчений тренер-фасилітатор, спрямувала активність учасників на вироблення візії медіа центрів в їх громадах. Елементи арт-терапії дозволили спільно побудувати спільний будиночок. А робота в групах показала різне бачення щодо напрямів розвитку громадських медій, потреб та наявних можливостей. Були озвучені плани по випуску інформаційних вісників, створенню фільмів, проведенню фотовиставок. На підсумку координатори проекту попрацювали над виробленням подальших планів, ознайомились з процедурами планування, керівництва та звітності.
    
    Перечин, як і все Закарпаття, - це багатонаціональне містечко, в якому просто уживаються українці, угорці, словаки, поляки та росіяни. Його мова не схожа на мову тих, хто мешкає в полонинах, варто згадати русинів, які навіть мають власну письменність. В невеличкому містечку живуть разом люди, що сповідують православ'я, ходять в костьоли та є греко-католиками, приємно чути вранішній передзвін дзвонів, бачити неспішну хресну ходу. Наша група мала щастя побачити це власними очима. А ще в Перечині є пам'ятник Листоноші, а також власна пісня. Міщани пам'ятають свою історію та пишаються нею, іноді обертаючи її на здоровий гумор. На такій веселій ноті пройшла дружня вечеря в «Воєводинові» - закарпатській перлині - місці, де можна добре провести час та насолодитись природою гір. Цікаво, що основою громадських медій є спілкування та розповіді.
    
    Дорогою до Ужгорода та Ужгородом ми обмінялись власним враженням, зрозуміли, що знайшли відповіді для себе, що таке громадські медії, зрозуміли, що їх стане ще більше згодом, спробували зазирнути в майбутнє. Адже попереду наші громади та спільна робота.
    
    Навчальний семінар проводився в межах проекту «Створення медіа центрів громад у сільській місцевості», що реалізується Творчим центром ТЦК у партнерстві з БФ «Центр громадських ініціатив» за фінансової підтримки Европейського Союзу.
    
    Джерело : Портал медіа центрів сільських громад


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю