Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Міждержавне усиновлення дітей – пошук шляхів реформування.

13 листопада, 2007 р.

    Питання національного й міждержавного усиновлення дітей обговорювалися під час засідання круглого столу, яке відбулося в Академії правових наук України.
    
    Захід було організовано Інститутом законодавства Верховної Ради України, Міністерством України у справах сім’ї, молоді та спорту, Міністерством юстиції України, Всеукраїнською громадською організацією «Служба захисту дітей», Дитячим Фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
    
    У ньому брали участь представники Верховної Ради України, центральних органів виконавчої влади, Верховного Суду України, Генеральної прокуратури, органів опіки і піклування, посольств європейських країн, міжнародних та громадських організацій, що працюють з дітьми та в інтересах дітей.
    
    Основну увагу учасники заходу зосереджували на питаннях, які пов’язані з процесами національного й міждержавного усиновлення та їх досвіді. Зокрема, наголошувалося, що кожна дитина має право знати власних батьків та право на їх піклування. А родини, які потребують підтримки задля забезпечення піклування про дітей, повинні її отримати.
    
    Представники виконавчої влади вважають, що у випадку, коли біологічна сім’я неспроможна чи не бажає піклуватися про дитину, необхідно ретельно проаналізувати потреби дитини з метою вибору найбільш прийнятного конкретно для неї заходу піклування. Оскільки відповідно до міжнародних принципів, пріоритет встановлюється на користь заходів, що мають сімейний, довгостроковий та національний характер. При цьому слід брати до уваги те, наскільки ці заходи відповідатимуть конкретним потребам дітей.
    
    На думку представників громадських організацій, для активізації усиновлення дітей громадянами України необхідно запровадити відповідну матеріальну та соціальну допомогу, податкові пільги сім’ям, які усиновили дитину. Зокрема, передбачити одноразову допомогу, яка виплачувалася б при народженні дитини, незалежно від віку усиновленої дитини. Звільняти усиновителів від сплати усіх податків і державного мита та надавати щомісячну державну допомогу на усиновлену дитину, яка має дорівнювати розміру прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.
    
    Представники Дитячого Фонду Організації ООН (ЮНІСЕФ) в Україні вважають, що для дітей, які не можуть зростати у своїх власних родинах, потрібно шукати належне альтернативне сімейне середовище, як перевагу інтернатному утриманню. На їх думку, до інтернатного утримання слід звертатися лише у крайньому випадку як до тимчасового заходу. А міждержавне усиновлення є одним із варіантів піклування, який може бути відкритий для дітей.
    
    Учасники круглого столу підкреслювали, що в Україні фактично діють іноземні неприбуткові організації, які здійснюють усиновлення дітей. Однак, відповідно до статті 216 Сімейного кодексу та 169 Кримінального кодексу, не передбачено діяльність іноземних організацій з усиновлення на території країни та заборонено посередницьку діяльність при усиновленні.
    
    У той же час стаття 244 Цивільного кодексу дає право одній стороні представляти інтереси другої перед третіми особами, не обмежуючи сферу діяльності. Таким чином, відсутність в законодавстві визначення поняття «посередницька діяльність» унеможливлює кваліфікувати дії тих чи інших осіб як посередницькі.
    
    Однак, посередництво при усиновленні в Україні існує, вважають промовці, хоча і не врегульоване державою. Де-факто такі послуги надаються і не можуть не надаватися, оскільки усі іноземці, які усиновляють дітей з України, є громадянами країн-сторін Гаазької конвенції. А це зобов’язує їх дотримуватись норм цієї конвенції.
    
    Учасники заходу дійшли висновку, аби вивести міждержавне усиновлення зі сфери діяльності тіньових структур, необхідно, з урахуванням світового досвіду, запровадити систему реєстрації та надання дозволу на діяльність організацій, які належним чином акредитовані в країнах-реципієнтах та державних органах нашої країни, і зробити їх діяльність на території України підконтрольною державі.
    
    Для цього учасники круглого столу вирішили рекомендувати Верховній Раді України нового скликання внести зміни до деяких законодавчих актів України з питань міждержавного усиновлення. А Кабінету Міністрів України встановити порядок реєстрації та надання дозволу на здійснення діяльності в Україні іноземних некомерційних недержавних організацій з усиновлення дітей та контроль за здійсненням цієї діяльності.
    джерело: portal.rada.gov.ua


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю