Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Завтра приймуть рішення про створення Фонду безпеки журналістів.

22 лютого, 2008 р.

   
    23 лютого всеукраїнський з’їзд НМПУ буде приймати рішення по створенню фонду для підтримки та захисту українських журналістів. Досі цій темі було присвячено багато дискусій та обговорень, але мало конкретних дій, хоча ще на з’їзді Незалежної медіа-профспілки в Бердянську в травні минулого року було підтримано ідею щодо створення такого фонду.
    
    Насправді це рішення є довгоочікуваним і важливим. Як свідчить практика, українським журналістам дуже часто потрібна допомога –від просто психологічної підтримки до надання охорони та допомоги в оплаті лікування. Крім того, наші журналісти взагалі або не знають, або не застосовують елементарних правил безпеки, що ними керуються медійники в усьому світі. Наприклад, кореспонденти, які виїжджають до гарячих точок, нехтують щепленнями, не страхують своє життя та майно, не знають, як правильно поводитись, щоб не спровокувати конфлікт, тощо. Для порівняння, їх закордонні колеги можуть отримати безкоштовні аптечки, радіо-маячки, шоломи, карти місцевості та контакти місцевих чиновників.
    
    Заплановано, що першим внеском до фонду стануть кошти від реалізації посібника з безпеки для українських журналістів. Цей проект фінансувався Шведським агенством з міжнародного розвитку (SIDA), і проводився за підтримки Міжнарожної федерації журналістів, НМПУ, та НСЖУ. Попередньо планувалось, що кошти з продажу посібника будуть надіслані до загального Фонду Безпеки при Міжнародній Федерації Журналістів. Проте, голова Європейської федерації журналістів Арне Кеніг та один з кураторів проекту, представник МФЖ Олівер Мані-Керл погодились лишити ці гроші в Україні і переслати їх в український незалежний журналістський фонд.
    
    15 грудня, на з’їзді голів комітетів НМПУ, я запропонувала всім бажаючим приєднатись до ініціативної групи по створенню фонду. Членами ініціативної групи стали: Роман Рак (Львів), Ігор Сцібайло (Тернопіль), Мар’яна Калашнікова (Черкаси), Наталія Возович (Краматорськ), Андрій Щекун (Симферополь), Оксана Романюк та Сергій Гузь (Київ).
    
    За цей час ми розробили проект статуту Фонду безпеки (його можна почитати на сайті НМПУ), визначили місію, цільових клієнтів, обговорили ідею створення логотипу, сайту, провели попередні переговори з нашими майбутніми партнерами, домовились про надання психологічної допомоги журналістам, та багато іншого.
    
    Нашими консультантами були представники міжнародних журналістських організацій (МФЖ, Репортери без кордонів), та представники Фонду Східна Європа – підрозділу Фонду Євразія в Україні.
    
    9 лютого в Києві відбулось засідання ініціативної групи, яка прийняла остаточний варіант проекту статуту, який буде винесено на розгляд НМПУ 23 лютого.
    
    Однією з ключових засад Фонду, з якою погодились представники ініціативної групи, буде те, що Фонд не прийматиме кошти від політичних партій та блоків, а також від окремих політиків. Це є загальноприйнятою світовою практикою для будь-яких солідних закордонних організацій такого типу, наприклад, Фонду Безпеки МФЖ, або Репортерів без кордонів. Адже зрозуміло, що головною цінністю журналістського Фонду є його незалежність.
    
    За рішенням ініціативної групи, головною метою Фонду буде надання фінансової, інформаційної, правової, медичної, соціально-психологічної та організаційної допомоги журналістам та творчим працівникам мас-медіа. Зокрема, це надання допомоги журналістам, які постраждали внаслідок професійної діяльності, соціальних конфліктів, нещасних випадків, стихійного лиха, екологічних, техногенних та інших катастроф, журналістам, що виїжджають в «гарячі точки» планети, а також жертвам переслідувань. Планується також запровадити спеціальні програми для журналістів-інвалідів та ветеранів.
    
    Крім того, фонд буде працювати на підняття престижу журналістської професії в Україні, та самоповаги журналістів.
    
    Згідно з рішенням ініціативної групи, та за порадою наших колег з МФЖ, Фонд буде надавати допомогу всім журналістам, незалежно від того чи є вони членами медіа-профспілки.
    
    Тому, було прийнято рішення не прив’язувати Фонд до однієї організації, а дати можливість іншим журналістським організаціям входити до числа засновників Фонду. Таким чином, зараз засновниками Фонду виступають спільно фізичні та юридичні особи. Включення фізичних осіб є спробою показати, що фонд не є заангажованим в своїх діях інтересами лише однієї профспілки. Крім того, включення людей, які є певною мірою авторитетними в журналістському середовищі, повинно допомогти позиціонувати цей фонд як загальножурналістський. В той же час, входження НМПУ, яке має контрольний пакет у фонді, в число засновників, робить цей фонд де-факто підпорядкованим профспілці. Тому побоювання, що інтереси членів профспілки не будуть враховуватись, є абсолютно безпідставними.
    
    Зараз ведуться переговори з авторитетними українськими журналістами, які будуть обрані як засновники фонду з боку фізичних осіб. Представники з боку юридичної особи-засновника, НМПУ, як очікується, будуть обрані на з’їзді медіа-профспілки 23 лютого.
    Джерело:НМПУ
    
    
    
    


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю