Є результати – в державі знижується захворюваність на СНІД.
1 грудня, 2008 р.
Завдяки широкомасштабній програмі лікування, яка здійснювалася за кошти Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією із загальним обсягом 98 млн. доларів США, темпи приросту СНІДу в Україні продовжили минулорічну тенденцію до зниження. Протягом 10-ти місяців 2008 року зафіксовано 3589 нових випадків СНІДу, у той час як за аналогічний період 2007 року зареєстровано 3743 таких випадків (зниження складає понад 4%).
«Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» (Альянс-Україна) виконує програму з березня 2004 року, з того часу, коли за державний кошт отримували лікування антиретровірусною терапією лише 137 пацієнтів. Сьогодні в Україні, в першу чергу завдяки коштам Глобального фонду, кількість пацієнтів, які отримують життєво необхідне лікування наблизилася до 10 000.
Саме сьогодні, коли ця програма завершена, настає найвідповідальніший момент. 1 грудня 2008 року держава офіційно та публічно засвідчує факт перебирання на себе повної відповідальності за 6070 ВІЛ-позитивних пацієнтів, які отримували АРВ- лікування, що надавалось Альянсом - Україна за кошти Глобального фонду. Мова йде про 63% від загальної кількості ВІЛ-позитивних людей, які отримують це життєво-важливе лікування в Україні.
Одночасно держава має у повному обсязі забезпечити профілактику передачі інфекції від ВІЛ-позитивної матері до дитини. За період виконання програми Альянсом-Україна 9875 вагітних жінок отримали медикаментозну профілактику передачі ВІЛ від матері до дитини, завдяки чому рівень інфікування на ВІЛ новонароджених також знизився до 8% (у 2003 році - 10%).
Традиційно підсумовуючи роботу у 2008 році, найбільш вагомою інновацією Альянсу-Україна стало впровадження програм замісної підтримувальної терапії із застосуванням метадону. Це найбільш суттєве розширення спектру послуг в сфері ВІЛ/СНІД в Україні за останні роки, якого тисячі пацієнтів очікували роками. Станом на 15 листопада 2008 року 1004 пацієнти отримували замісну терапію із застосуванням метадону. Загальна кількість пацієнтів які отримували зазначений вид лікування в рамках гранту Глобального фонду (метадоном та бупренорфіном) склала 1860 осіб у 51 лікувальному закладі у 24 регіонах України, всього по країні - 2089.
За останній проектний рік (з 1.10.2007 по 30.09.2008) за програмами, які фінансуються Глобальним фондом, USAID, іншими донорами, переважну частину коштів було спрямовано на лікування, догляд, та підтримку ВІЛ-позитивних людей. Разом з тим ми розширили профілактичні програми серед найбільш уразливих до інфікування ВІЛ груп населення. В результаті такими послугами охоплено понад 200 000 представників уразливих груп, передусім споживачів ін’єкційних наркотиків.
Серед досягнень останніх місяців – розширення Альянсом-Україна спектру послуг за рахунок започаткування роботи 14-ти мобільних амбулаторій для надання медично-консультативної допомоги, проведення тестування на ВІЛ та наявність інфекцій, які передаються статевим шляхом.
Не зважаючи на досягнення, Альянс-Україна глибоко занепокоєний наступними проблемами, що перешкоджають ефективній реалізації програм з протидії ВІЛ/СНІД:
• Зволікання із затвердженням нової Національної програми з протидії ВІЛ/СНІД на 2009-2013 роки і, відповідно, відсутність адекватного державного бюджету на 2009 рік, ставить під загрозу безперервність та якість лікування АРТ 6070 пацієнтів, переданих Альянсом-Україна під опіку та повне фінансування держави.
• Відмова у наданні статусу гуманітарної допомоги, відповідно, необґрунтоване обкладання митом та податками виробів медичного призначення і товарів, що ввозяться в Україну за кошти Глобального фонду наражає на небезпеку призупинення поточного фінансування та відмові у майбутній допомозі. Саме через необґрунтовані податки восени 2008 року Глобальний фонд відмовив Уряду України у гранті на боротьбу з туберкульозом загальним обсягом 95 млн. доларів.
• Існуюча в Україні система діагностики та лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом, не дозволяє в повному обсязі проводити ефективну діагностику, лікування і профілактику розповсюдження цих захворювань серед найбільш уразливих до інфікування ВІЛ груп населення.
Ми сподіваємося, що Всесвітній день боротьби зі СНІД приверне увагу до цих проблем і кроки до їх вирішення будуть зроблені ще в цьому році.
Альянс Україна визначає подальше розширення профілактичних послуг та покращення їх якості як головні пріоритети на наступні три роки. Ми закликаємо державні та недержавні організації об’єднати зусилля та посилити профілактичну складову у відповіді на епідемію ВІЛ/СНІД в Україні.
Джерело : Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні
|