Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Національна комісія зі зміцнення демократії затвердила проект Кримінального процесуального кодексу України та Концепцію боротьби з катуванням.

11 грудня, 2008 р.

    До порядку денного Національної комісії зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права, що є дорадчо-консультативним органом при Президенті України, внесено обговорення проекту Кримінального процесуального кодексу України і проекту Концепції державної політики запобігання катуванням та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню.
    
    Віктор Ющенко назвав знаковим те, що засідання відбувається у 60-ту річницю прийняття Загальної декларації про права людини.
    
    Президент відзначив, що на тлі досягнень у захисті політичних свобод, низькою залишається ефективність правових інструментів для захисту загальних прав людини.
    
    «Корінь цієї проблеми я бачу в старій, нереформованій правоохоронній і судовій системі. Головна проблема - у зволіканні цих реформ», - сказав він, додавши, що у системі досудового слідства, зокрема, спостерігається левова частина порушень базових прав людини. «Судова система багата прикладами цинічного відношення до закону і прав людини. Нереформована система буде завжди видавати такі рецидиви», - аргументував Глава держави нагальність цих реформ.
    
    Президент констатував, що сфера кримінальної юстиції в Україні до цього часу залишається заручницею радянської каральної системи. Кримінальна юстиція продовжує функціонувати як механізм переслідувань, а не інститут захисту і відновлення порушених прав громадян. Вона є джерелом загрозливих авторитарних тенденцій у суспільному житті. Чинним залишається Кримінально-процесуальний кодекс 1960 року.
    
    « Цей кодекс обслуговував тоталітарний режим, і його завдання формували не з точки зору захисту прав і свобод людини», - сказав Віктор Ющенко, це створює невідповідність між демократичними принципами та застарілими правовими інструментами, недовіру і нерозуміння суспільства у стосунках із судовою системою та правоохоронними органами.
    
    Коментуючи зроблені для реформування цієї системи кроки, Президент нагадав, що на його доручення Радою національної безпеки і оборони 8 квітня 2008 року було схвалено Концепцію реформування кримінальної юстиції. Важливо, що цього року були визначені основні положення реформування кримінального та кримінально-процесуального права, а також затверджено Концепцію реформування Державної кримінально-виконавчої служби України.
    
    «Ми нарешті повертаємося до виконання одного з ключових зобов'язань, взятих Україною при вступі до Ради Європи, - зобов'язання прийняти новий Кримінальний процесуальний кодекс. Це була моя стала і принципова позиція. Я впевнений, що ми доведемо це питання до логічного завершення», - сказав Президент. Він, як гарант дотримання прав і свобод людини і громадянина, виступив за те, щоб філософія нового Кодексу дозволила досягти двох цілей: по-перше, забезпечити ефективність у роботі правоохоронних органів із захисту суспільства та особи від злочинних посягань; по-друге, забезпечити відповідно до міжнародних стандартів захист прав людини, включно й тих осіб, які є сторонами кримінального провадження. Президент також вважає за необхідне змінити підходи до оцінки ефективності діяльності органів досудового розслідування. «Загалом новий Кримінальний процесуальний кодекс має стати фундаментальним, основоположним документом української демократії», - вважає Президент.
    
    Наступним послідовним кроком у сфері захисту прав та основоположних свобод наших громадян має бути прийняття та підтримка проекту Концепції державної політики запобігання катуванням та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню. «Брутальне ставлення до людини - це досі звична практика, не знищена в Україні», - констатував Президент. Для вирішення комплексу цих проблем має бути створена тимчасова Рада з координації державної політики із запобігання катуванням та іншим формам поганого поводження. Необхідно трансформувати систему органів правопорядку в державі відповідно до напрямків, визначених Концепцією реформування кримінальної юстиції. Принципи державної політики повинні бути переглянуті таким чином, щоб утримання під вартою з будь-яких підстав стало крайнім заходом. Натомість слід створити систему заходів, альтернативних позбавленню свободи. До того ж, взяття під варту застосовується як засіб морального тиску на обвинуваченого, коли його без перешкод можна позбавити належної правової допомоги.
    
    «Право на правову допомогу має розглядатися як одна зі складових системи запобігання катуванням та поганому поводженню. Позбавлення свободи має бути підставою для отримання правової допомоги за рахунок держави. Особи, які потерпіли від катувань та поганого поводження, повинні мати право без зволікання отримати відшкодування від держави за завдану шкоду», - переконаний Віктор Ющенко. Також має бути створено ефективний механізм розслідування випадків катувань та іншого незаконного поводження.
    
    Президент подякував Національній комісії за велику роботу з підготовки даних проектів документів. Він доручив голові комісії - Міністру юстиції Миколі Оніщуку доопрацювати проект Кримінального процесуального кодексу у максимально стислі терміни.
    
    «Після цього я маю намір подати цей документ до Верховної Ради України, до того ж, як невідкладний», - заявив Президент.
    
    Концепцію запобігання катуванням та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню Глава держави готовий підписати без жодних зволікань.
    Джерело:http://www.helsinki.org.ua/


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю