Висновки Європейської Ради щодо ситуації в Україні
31 серпня, 2014 р.
30 серпня у Брюсселі відбулося засідання Європейської Ради (саміту лідерів держав чи урядів країн ЄС). За підсумками засідання були ухвалені такі висновки щодо України:
"1. Нагадуючи про заяви голів держав чи урядів щодо України від 6 березня та 27 травня, а також висновки Європейської Ради від 21 березня, 27 червня та 16 липня, Європейська Рада залишається надзвичайно стурбованою продовженням вкрай напруженого протистояння у Східній Україні та продовжує рішуче засуджувати нелегальну анексію Криму. Вона засуджує дедалі активніше проникнення бійців та зброї з території Російської Федерації у Східну Україну, а також агресію російських збройних сил на українську територію. Вона закликає Російську Федерацію негайно відкликати всі свої військові активи та сили з України. Європейський Союз знову наголошує на терміновій потребі знаходження життєздатного політичного рішення на основі суверенітету, територіальної цілісності, єдності та незалежності України.
2. Європейська Рада наголошує на важливості негайного виконання мирного плану президента Порошенка. Перший крок має полягати у взаємно узгодженому та реалістичному припиненні вогню, відновленні контролю України за своїм кордоном та негайному припиненні проникнення зброї, спорядження та військових з Російської Федерації до України, а також у негайному звільненні всіх заручників, що утримуються нелегальними збройними групами, а також в'язнів, яких тримають у Російській Федерації. Більше того, Європейська Рада ще раз закликає, у рамках дій з припинення вогню, до негайного, безпечного та необмеженого доступу до місця збиття літака MH17. Європейська Рада знову висловлює свою підтримку цінних зусиль ОБСЄ.
3. Європейська Рада вітає тристоронні переговори, розпочаті між Європейським Союзом, Україною та Російською Федерацією щодо практичних питань, пов'язаних з виконанням Угоди про асоціацію (включно з розділами про глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі) між ЄС та Україною, а також переговорів щодо енергетичних питань. Європейська Рада закликає всі сторони використати цю можливість для досягнення відчутних результатів у межах погоджених часових рамок. Європейська Рада також закликає всі сторони надати підтримку та сприяння стабільному та безпечному транспортуванню енергоресурсів, зокрема газу.
4. Європейська Рада закликає всі сторони без зволікань надати підтримку та сприяння міжнародним гуманітарним організаціям, відповідно до гуманітарного права та принципів. Гуманітарні наслідки конфлікту для цивільного населення не мають використовуватися для досягнення політичних чи військових цілей. Європейська Рада закликає всіх надавачів гуманітарної допомоги, зокрема Російську Федерацію, підтримати міжнародні зусилля з надання гуманітарної підтримки, скеровані ООН, повністю визнаючи пріоритетну роль уряду України в цьому процесі.
5. Європейська Рада залишається залученою до процесу моніторингу та оцінки обмежувальних заходів, застосованих Європейським Союзом, та залишається готовою здійснити значні подальші кроки, у світлі розвитку ситуації на місці. Вона доручила Європейській Комісії терміново здійснити підготовчу роботу, разом із Європейською службою зовнішньої дії, та протягом тижня надати пропозиції для розгляду. Вона просить Європейську Комісію включити в свою пропозицію положення про те, що будь-яка особа чи інституція, яка матиме контакт з сепаратистськими групами на Донбасі, буде включена до санкційного списку.
6. Європейська Рада вітає виняткові заходи, здійснені Європейською Комісією, для стабілізації сільськогосподарських та харчових ринків ЄС, аби пом'якшити вплив російських обмежень імпорту
|