Європейська Комісія пропонує безвізові подорожі для громадян України
20 квітня, 2016 р.
Сьогодні Європейська Комісія пропонує Раді Європейського Союзу та Європейському Парламенту скасувати візові вимоги для громадян України за допомого перенесення України до списку держав, громадяни яких мають змогу подорожувати до Шенгенської зони без віз.
Ця пропозиція є наслідком позитивної оцінки, наданої Єврокомісією минулого грудня; у ній, зокрема, міститься підтвердження того, що Україна вдало виконала усі критерії у рамках Плану дій з візової лібералізації (ПДВЛ).
Коментуючи пропозицію, Європейський Комісар з питань міграції, внутрішніх справ і громадянства Дімітріс Аврамопулос зауважив: «Сьогодні ми доводимо до кінця наші зобов’язання з приводу пропозиції щодо надання можливості короткострокових безвізових подорожей до ЄС для громадян України з біометричними паспортами – сприяючи у такий спосіб міжлюдським контактам і зміцненню бізнесових, соціальних і культурних зв’язків між ЄС та Україною. Це – результат успіху українського уряду у виконанні далекосяжних і складних реформ, що стосуються юстиції та внутрішніх справ, а також інших секторів, які мають вплив на такі сфери як, зокрема, верховенство права і реформу юстиції. Я дуже задоволений досягнутим прогресом; він є важливим здобутком для громадян України, і я сподіваюся, що Європейський Парламент і Рада ЄС вже незабаром схвалять нашу пропозицію».
Щойно Європейський Парламент і Рада ЄС схвалять пропозицію, громадяни України з біометричними паспортами більше не потребуватимуть візи для здійснення короткострокових подорожей (до 90-а днів) до країн Шенгенської зони. Безвізові подорожі можна буде здійснювати до усіх країн-членів ЄС за винятком Ірландії та Об’єднаного Королівства, а також чотирьох країн, асоційованих з Шенгеном (Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії). Звільнення від отримання візи стосується короткострокових віз, дійсних на строк подорожі до 90-а днів за будь-який 180-денний період з бізнесових, туристичних або сімейних цілей. Звільнення від отримання візи не передбачає можливості на право роботи у ЄС.
Водночас інші умови в’їзду до Шенгенської зони застосовуватимуться і надалі, включаючи потребу у спроможності довести належний матеріальний стан та ціль подорожі.
Контекст
Посилена мобільність громадян у безпечному і добрекерованому середовищі є однією з головних цілей Східного партнерства. Задля цього ЄС проводить діалоги з візової лібералізації із зацікавленими країнами-партнерами.
Головним інструментом таких діалогів є План дій з візової лібералізації; цей документ розроблено під кожну партнерську країну окремо і структуровано навколо таких чотирьох блоків: а) безпеки документів, включаючи біометрику; б) інтегрованого управління кордонами, управління у сфері міграції, надання притулку; в) громадського порядку і безпеки; г) зовнішніх відносини і засадничих прав. У контексті діалогу з візової лібералізації кожну країну оцінюють з огляду на її заслуги; пропозиція щодо скасування візових вимог приймається тоді, коли виконані усі критерії, що містяться у ПДВЛ. Як і для всіх країн, зазначених у Додатку ІІ візового законодавства, громадяни яких можуть подорожувати до Європи без віз, стаття про захисні заходи, введена на початку 2014 року, також застосовуватиметься до безвізових подорожей громадян України.
Ці критерії для України було встановлено з метою ухвалення законодавчих та інституційних рамок (1-а фаза) і забезпечення їхнього ефективного та раціонального впровадження (2-а фаза).
Діалог з візової лібералізації між ЄС і Україною було розпочато у жовтні 2008 року; План дій з візової лібералізації було представлено українській владі у листопаді 2010 року. Цей діалог є процесом, відмінним від перемовин щодо Угоди про асоціацію між ЄС і Україною, який тривав між 2007 і 2011 роками і результатом якого стало підписання угоди у 2014 році.
У вересні 2011 року Єврокомісія ухвалила свій перший звіт про прогрес України у впровадженні ПДВЛ, зробивши низку рекомендацій щодо завершення першої фази (яка стосується законодавства і планування). Свій другий звіт про прогрес Єврокомісія опублікувала 9 лютого 2012 року, третій – 15 листопада 2013 року. Після того, як Єврокомісією було опубліковано (27 травня 2014 року) а Радою ЄС схвалено (23 червня 2014 року) четвертий звіт, Україна офіційно перейшла до другої фази плану дій, де проводилося оцінювання раціонального впровадження законодавчо-нормативної бази.
8 травня 2015 року Єврокомісія ухвалила п’ятий звіт про прогрес України у виконанні ПДВЛ.
Фінальний звіт було ухвалено 18 грудня 2015 року.
У Раді ЄС рішення щодо пропозиції Європейської Комісії прийматиметься кваліфікованою більшістю.
|