Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Конкурс на участь в Українсько-Польському проекті “Співпраця місцевої влади і громадських організацій. Просування добрих практик”

16 травня, 2016 р.

    Гельсінський Фонд з Прав Людини (Польща), громадська організація “MART” (Україна) та Центр гуманістичних технологій “АХАЛАР” запрошують представників територіальних громад Полтавської, Сумської та Чернігівської областей до участі в Українсько-Польському проекті “Співпраця місцевої влади і громадських організацій. Просування добрих практик”.
    
    Про проект
    Участь територіальної громади та осіб, які її представляють у прийнятті рішень на місцевому рівні є однією із умов демократичних реформ, які зараз відбуваються в Україні і, зокрема, передбачають децентралізацію влади та більш широкі повноваження територіальних громад. Це й один із основоположних принципів підходу до розвитку, що базується на демократії, верховенстві права і правах людини. Необхідність реальної можливості для представників місцевої громади брати участь у прийнятті рішень місцевого рівня підкреслює у декількох своїх рішеннях стосовно України і Європейський Суд з Прав Людини, зокрема, у справі “Гримковська проти України”.
    
    Одним із інструментів побудови ефективної місцевої демократії є практика консультацій місцевої влади з громадою щодо рішень і дій стосовно важливих місцевих проблем. Українське законодавство в цілому створює досить широкий спектр для створення й існування таких консультативних механізмів, хоча існують і перешкоди. Проте очевидним є невеликий досвід практики використання консультацій влади з громадою. На жаль, поширеним явищем є й маніпулювання думкою представників місцевої громади при формальному дотриманні таких передбачених законом процедур місцевої демократії, як громадські слухання, місцеві ініціативи і т.п.
    
    Проект “Співпраця місцевої влади і громадських організацій. Просування добрих практик” спрямовано на активізацію місцевих громадських ініціатив і організацій до розробки у співпраці з місцевою владою ефективних механізмів консультацій у прийнятті рішень щодо вирішення важливих місцевих проблем.
    
    Консультації з громадськістю є формою діалогу, що проводить влада з мешканцями територіальної громади, щоб не тільки їх інформувати про окремі важливі проблемні питання, але дослухатись їхню думку про ці питання. Наприклад, це можуть бути питання землекористування, інвестицій, модернізації вулиць, використання паркових територій та культурних споруд, стратегічний розвиток населених пунктів і т.п.
    
    Хто може взяти участь у конкурсі
    До подання заявок на участь у проекті запрошуються місцеві групи (по 3 особи), до складу яких входять дві особи, які є громадськими активістами і одна особа, яка представляє місцеве самоврядування будь-яких населених пунктів Полтавської, Сумської та Чернігівської областей, які
    – Мають мотивацію отримати нові компетентності щодо дії місцевих консультативних механізмів з метою ефективної участі місцевої громади у процесі прийняття рішень;
    – Візьмуть на себе зобов’язання щодо спільної командної роботи над вирішенням конкретних місцевих проблем свого населеного пункту шляхом розробки та впровадження консультативних механізмів;
    – Готові брати участь у всіх етапах проекту, відвідувати усі сесії навчально-практичних семінарів, робочих зустрічей, навчальної поїздки, виконувати передбачені проектом завдання;
    – Проведуть пілотування розроблених в рамках проекту консультативних механізмів із залученням місцевої громади на прикладі вирішення однієї із актуальних місцевих проблем.
    Місцеві групи, якими будуть подані заявки на участь у проекті будуть запрошені за результатами конкурсного відбору. Участь у проекті зможуть взяти 6-ть місцевих груп (по 3 особи в кожній) із 6-ти населених пунктів 3-х областей України (Чернігівська, Полтавська, Сумська).
    У проекті також візьмуть участь представники Регіональних офісів реформ з децентралізації та розвитку в Полтавській, Сумській та Чернігівській областях (по одній особі із кожної області) і журналісти.
    
    Основні дії в рамках проекту
    Проект реалізується на території України та Польщі з квітня 2016 року по січень 2017 року і розпочнеться з інформаційних зустрічей на рівні місцевих громад Полтавської, Сумської та Чернігівської областей: 24 травня (Суми), 25 травня (Полтава), 27 травня (Чернігів).
    Для місцевих груп – учасниць проект передбачає наступні етапи:
    
    27 – 30 червня 2016 р.
    
    Перший семінар у Чернігові має на меті теоретичну підготовку щодо мислення в категоріях прав людини і правової держави та принципів місцевого самоврядування.
    Після семінару, протягом липня – серпня учасники проекту працюватимуть над ідеями і проектами громадських консультацій, що включатиме роботу над аналізом місцевих проблем, пошуком можливих рішень, процедурами та методами залучення мешканців громади, місцевої влади до їх вирішення.
    
    Кінець вересня 2016 р.
    
    Другий семінар у Чернігові матиме практичне спрямування і включатиме роботу над розробкою процедур та методів громадських консультацій, спрямованих на вирішення конкретних місцевих проблем.
    Після другого семінару, протягом жовтня, місцеві групи спробують реалізувати свої плани щодо організації консультативних механізмів у процесі вирішення важливих місцевих проблем, й оцінити власні ідеї і розробки. Ця робота матиме експертний супровід, який будуть здійснювати фахівці проекту.
    
    Жовтень, листопад, грудень 2016 р.
    
    Протягом трьох місяців відбудуться 3 навчальні візити (по одному для кожної місцевої групи) до Польщі під час яких учасники зможуть ознайомитись з принципами та механізмами функціонування місцевого самоврядування в Польщі, форми співпраці місцевого самоврядування з громадою, побачити досвід роботи консультативних механізмів на місцевому рівні.
    
    Січень 2017 р.
    
    Підсумковим заходом проекту буде 1-дення зустріч під час якої учасники проекту і учасники минулого схожого проекту, що був реалізований у 2015 році, зможуть представити результати своїх розробок та обмінятись практичним досвідом.
    Протягом дії проекту
    Протягом проекту буде проводитись аналіз права і місцевих практик участі громади у процесі прийняття рішень, стосовно можливостей та перепон у запроваджені громадських консультацій на місцевому рівні. З результатами аналізу права, учасники матимуть можливість постійно знайомитись.
    Також протягом проекту буде розроблено інформаційний відеоролик, що допомагатиме мешканцям і місцевій владі різних населених пунктів в Україні використовувати такий механізм участі у прийнятті рішень, як громадські консультації.
    
    Як подати заявку
    
    Для участі у конкурсі
    1) Представники громадських організацій і місцевого самоврядування будь-якого населеного пункту Полтавської, Сумської та Чернігівської областей мають домовитись і створити групу учасників проекту, що буде складатись із 3-х осіб (2 – від громадської/их організації/ій, 1 – від місцевого самоврядування) і надіслати від своїх організацій листи щодо намірів участі у проекті в якості партнерів, як єдина місцева група;
    2) Усі учасники кожної місцевої групи індивідуально мають зареєструватись, заповнивши реєстраційну анкету он-лайн за посиланням: http://edu.helsinki.org.ua/zajavka (зверніть увагу: для отримання доступу до форми заявки необхідно спочатку зареєструватися на сайті http://edu.helsinki.org.ua/user/register та дочекатись підтвердження реєстрації вашої кандидатури на вказану вами адресу електронної пошти). Прохання приділити належну увагу опису мотивації під час заповнення анкети!
    
    Усі дії щодо участі у конкурсі необхідно зробити до 23.30, 8 червня 2016 року.
    Ваші місцеві групи вважаються зареєстрованими на участь у конкурсі, якщо ви отримали про це повідомлення від організаторів.
    Представники місцевих груп, які за результатами конкурсу будуть запрошені до участі у проекті, отримають запрошення з логістичною інформацією від організаторів до 11 червня 2016 року.
    
    Проект реалізується Гельсінським Фондом з Прав Людини (Польща), громадською організацією “MART” (Україна), Центром гуманістичних технологій “АХАЛАР” (Україна) в рамках Польско-Канадскої Програми Підтримки Демократії, що фінансується коштами польської допомоги для розвитку Міністерства Іноземних Справ Республіки Польща та Канадського Міністерства Іноземних Справ, Торгівлі та Розвитку.
    Сприяння окремим діям в рамках проекту здійснюють Освітній дім прав людини в Чернігові та Українська Гельсінська спілка з прав людини в рамках Всеукраїнської освітньої програми “Розуміємо права людини”.
    
    Контактна особа:
    Сергій Блєднов, громадська організація MART
    +380734813727; hrld.mart@gmail.com


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю