Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІНТЕГРО
Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Бережись автомобіля ...

25 квітня, 2018 р.

    Зараз, коли Україна проходить нелегкий шлях реформ, що супроводжується посиленням дестабілізуючих процесів, значного поширення набули практично всі види злочинів, але особливо - злочинні посягання на автотранспортні засоби. Разом з розвитком і становленням організованої злочинності, який спостерігається наразі в Україні, помітно активізувалися «професійні» групи злочинців, які вчиняють крадіжки приватного автотранспорту. Плюс, останнім часом, діяльність таких груп, подекуди, набуває міжнародного характеру. Часто викрадений автотранспорт переправляють у Європу, Росію, навіть у Середню Азію, розукомплектовують на запчастини або збувають за підробленими документами.
    Згідно зі статистикою минулого року, кожні 45 хвилин в країні крадуть чергову машину. Більше того, число викрадень за 2016-2017 роки збільшилося майже в чотири рази. Лідером у 2016 році у цьому антирейтингу є Київ - 1 957 угонів, за ним - Дніпропетровська (1137), Одеська (1122), Донецька (842) і Київська (827) області. В цілому ж по Україні було зафіксовано 11 353 викрадення автомобілів (за 11 місяців 2016 року). З цього числа трохи більше трьох тисяч автівок виявили та повернули їх законним власникам.
    Масштабність цього виду злочинної діяльності свідчить про високий професіоналізм кримінальних елементів, тоді як заходи протидії їм з боку поліції, залишаються до теперішнього часу недостатньо ефективними, але про це ми поговоримо згодом.
    Величезні злочинні доходи при мінімальному ризику і витратах зробили цей, з дозволу сказати, «автобізнес» надзвичайно привабливим для організованих кримінальних угруповань і стали одними з основних джерел їхніх статків, поряд із наркобізнесом, проституцією, незаконним обігом зброї тощо. Водночас, відбувається, з дозволу сказати, модернізація цього злочинного бізнесу, а саме – крадіжка авто, вчинена злочинцями з метою повернення потерпілому за грошову винагороду. В українському «Фейсбуку», створені, навіть, спеціальні групи, де власники викрадених автомобілів, домовляються з викрадачами про повернення своїх «залізних коней». Надалі, злочинці телефоном або навіть безпосередньо, вступають в контакт з потерпілим, повідомляють, що автомобіль у них і «обробляють» психологічно потерпілого на предмет переривання контактів із співробітниками поліції й перебирають на себе ініціативу з повернення викраденого, за певну «компенсацію»…
    Міжнародний аспект
    Але, слід сказати, що невпинне зростання рівня кількості крадіжок властиве не лише Україні, це міжнародна тенденція. Заходи, що вживаються правоохоронними органами у світі, які здійснюють боротьбу з цим видом злочинів, теж є недостатніми, особливо в зв'язку з транснаціональним аспектом даної проблеми. Так, наприклад, в США щорічний економічний збиток, що заподіюється розкраданнями автотранспортних засобів оцінюється у сім мільярдів доларів. Кожні 20 секунд у цій країні викрадається 1 автомобіль. У Великобританії на частку злочинів, пов'язаних з незаконним заволодінням автотранспортними засобами приходиться від 30% до 45% всіх реєстрованих поліцією злочинів. Збиток від крадіжок автомобілів визначається в розмірі 1,2 мільярди фунтів стерлінгів. І цій статистиці вже кілька років, а наразі ж відмічається різке зростання цих цифр.
    Вічне питання: Що робити?
    Тут можна довго говорити про те що, громадяни самі мають бути пильними, адже вибір майбутньої жертви, вивчення її способу життя, зв’язків, місць паркування автомобіля тощо, робляться викрадачами подекуди непрофесійно і це можна помітити. Важливо діяти правильно у перші хвилини після викрадення: як показує практика у 90 відсотках випадків, злочинці використовують надсучасні електронні засоби, які сканують коди автомобільних систем захисту але їх «роботу» теж можна помітити. Словом, громадянам справді потрібно бути уважними, але найголовнішим чинником у боротьбі з цим злом має стати професійна робота правоохоронних органів!
    Ця проблема повинна вирішуватись державою, і вирішуватись - комплексно, зокрема, має бути значне посилення оперативно-розшукової діяльності та кримінальної контррозвідки у середині злочинних угруповань викрадачів авто, які в Україні створюються й куруються так званими «злодіями у законі». Така робота, значно допоможе поліції розкривати не лише автоугони, але й квартирні крадіжки (кількість яких теж прогресує небаченими темпами) і затримувати «кишенькових злодіїв». Всі ці кримінальні «напрямки», якраз і контролюються «злодіями у законі».
    У цьому кримінальному середовищі повинна працювати професійна агентура, яка в подальшому допоможе викривати їхні злочинні діяння та наміри. Але станом на сьогодні, на жаль, цей метод оперативно – розшукової діяльності фактично втрачений, спеціалістів, які змогли б вживатися у кримінальні співтовариства немає, тому нинішня українська поліція є роззброєною та безсилою перед добре оснащеними та організованими злочинцями. Така ситуація теж виникла не на пустому місці, а на ганебних прогалинах в українському законодавстві й у методах проведення реформи поліції – всі ж ми пам’ятаємо, як у первинному варіанті «Закону про Поліцію» не було взагалі передбачене право займатися оперативно – розшуковою діяльністю й лише сім місяців потому «поліцейський сервіс» ідеологічно виправили, але час був втрачений. За цей період в Україну з просторів усього СНД встигли з’їхатися більш як тридцять «злодіїв у законі», які негайно взялися за створення злочинних угруповань. Ці кримінальні особи та угруповання швидко скористалися прогалинами вітчизняного законодавства по боротьбі з організованою злочинністю, яка виникла через небажання, а можливо і інтереси, деяких народних обранців. Які, наприклад, провалили голосування за Закон України «Про внесення змін до статті 255 Кримінального кодексу України (щодо встановлення відповідальності для "злодіїв в законі"), але про це я висловлюсь згодом. А поки ж, звертаюся до Народних депутатів України, особливо з профільного комітету Верховної ради, негайно повернутися до розгляду тих нормативно – правових актів, які дозволили б ефективно боротися із злочинністю, особливо з організованими її формами.
    автор Віталій Ярема


Чи вважаєте ви за необхідне реформувати ООН?
Так
Ні
ООН потрібно ліквідувати, а не реформувати